DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRMAK

DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRMAK

İnsan aklı ile doğruyu yanlıştan ayırır. Bir şeyin iyi, yarar ya da kötü, zarar sağlayacağını fark edebilme durumudur.

Hayatta karar vermemi gereken, söylemeniz gereken şey doğrudur. Doğru hayat kurtarır.

“Doğru Gerçektir, Yanlış gerçek dışıdır”. Bu iki kavramın kavgası o kadar işleyecek ki hayatına…

Adanmışlıkların da hayatın bir parçası olduğunu unutmayacaksın… Tadı çok acı olsa da, bunu, başkalarını aldattığın vakit değil, aldatıldığın zaman anlayacaksın…

Böyle durumlarda, yanlışı yanlışla telafi edebileceğine dair hislere kapılışın, hayatını kısır bir döngünün rüzgarına kaptırışın olacaktır…

Hatalarını, başka hatalarla örtmeye çalışman, bu zincire başka halkalar ekleyerek uzatman demektir, değer yargılarını oluşturmaya gayret ederken, seçici olmalısın…

İç dünyana açılan kapılardan korkmadan girmelisin, kendini sorgulayabildiğin ölçüde doğrularınla buluşabilirsin.

ancak, özeleştiriden uzak bir yaşam, hayata at gözlüğü takarak bakmak gibidir…

An gelir sükût, hayatta kurulmuş en güçlü cümle olur,

Zaman ve mekân ayırt etmeden, bilenden bilmek isteyene taşıyan bir zaman makinasıdır.

Mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir hayat yaşamak istiyorsak, her zaman doğru olmak, doğruyu yanlıştan ayır edecek sağduyuya sahip olmak gerekir.

Çoğu zaman başkalarına bakar onların yalan söyleyerek bir şeyler başardığını, ya da, yalan söyledikleri halde gayet güzel yaşadıklarını zannederiz. Aslında öyle görünebilir dışardan, Fakat onların içinde devamlı bir huzursuzluk vardır.

Aslında insanın sağduyusu her zaman kendisine doğruyu ve yanlışı ayır edici sinyaller verir ama anlamak istemez. Eğer sağduyunu verdiği mesajı dikkate alırsak ve o mesaj doğrultusunda hareket edersek, hayatınız daha güzel ve daha mutlu olacaktır, Fakat bu sinyali göz ardı eder ve gönderdiği mesajı dikkate almazsanız, kötü durumlara düşer acı ve ıstırap çekersiniz.

Sağduyumuz daima güçlüdür, uyanıktır ve gerçektir. Kötü bir durumla karşı karşıya geldiğiniz zaman size izlemeniz gereken en doğru yolu gösterir. Gerek bilinçli gerekse bilinçsiz olarak yapacağınız işin ya da sahip olacağınız düşüncenin doğru yada yanlış olduğunu

Sağduyunuz sizi sever, sizin için çalışır. Başarılı, sağlıklı ve mutlu olmanızı ister. Herkesin yaptığı şeyi doğru görmenize aldırmaz .

O şeyin sizin için doğru olup olmadığına dikkat eder.

Sırf başkaları yapıyor diye yanlış bir şeyi yapmanıza izin vermez ve sizi uyarır. Yanlış düşünce ve davarmışlar yüzünden kötü bir duruma düşmenizi önlemeye çalışır, Sizin neşeli ve canlı olmanız için uğraşır. Size karşı değil, sizin yanınızdadır. Candan bir arkadaşınızdır. Onun için sizin en candan arkadaşınız olan sağduyunuza kulak verin. Akıllıca önerilerine her zaman kabul edin ve uygulayın.

Sağduyunuzun sesine kulak asmazsanız ne olur? İçinizde daime bir tedirginlik vardır. Gergin ve mutsuzsunuzdur. Sağduyunuzun sesini düşlemeyip yanlış bir iş yaparsınız. Kötü durumlara düşer ve sinirli olursunuz.

Her insanın içinde bir sağduyu vardır, Her insan iyiyi kötüden ayırabilir, İnsan iyi şeyler yapmaktan ayrılıp, kötü şeyler yapmaya başlayınca, sağduyusu onu uyarır.

Bizlerde doğru bildiğimiz yoldan şaşmayıp hedefimize doğru yürürken sağduyumuzun size gösterdiği çizgide yürüdüğümüz sürece İnancımız tam olur, içiniz sevgiyle dolar, mutluluğunuz kat kat artar.

Şuna kesinlikle inanın ki“ Gerçek mutluluk, önce Yaratan’a tam inanç, Zaten ona inanan sağduyusuna kulak verir ve doğru bildiğinden şaşmaz.”

Laf olsun diye uydurma kılıflar üretmek bizi basitleştirir. Yarım doktor candan, yarım hoca imandan eder lafı bunun için söylenmiştir.

Yalanla iman, haramla iman aynı kefede olmaz. Huzursuz isek fıtrata aykırı olan bir yolu seçmişiz demektir.

Bir de her gün beş vakit namazda ve duaların sonunda okuduğumuz Fatiha’da geçtiği üzere;

“Allah’ım! Bizi dosdoğru yola ilet; kendilerine nimet verdiklerinin yoluna!” diyerek dua etmek ve Allah’ın yardımını gönülden dilemek, yanılmamak için en gerekli şey olsa gerektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir