DİNDEN BAŞKA HİÇ BİR YERDE BULUNMAZ

DİNDEN BAŞKA HİÇ BİR YERDE BULUNMAZ

Korunmak ve sahip olmak duygusu hayatı açıklayan iki temel kavramdır.

Edindiğimiz bütün bilgi ve tecrübeleri bu iki duygu adına kullanırız, korunmak isteriz, çünkü zarara uğramak, hayat fonksiyonlarımızı yitirmek anlamına gelir.

Sahip olmak isteriz çünkü varlığımızı sahip olduklarımızla gösterme imkânı buluruz.

Hayat düz bir çizgi değildir, bir tarafta çakıl taşları, dikenler ve uçurumlar, diğer tarafta dinlenme yerleri, güvenli korunaklar ve silahlar vardır.

Her insan için bu böyledir ve değişen olgunun kendisi değil araçlardır.

Unutmamalı ki yol varsa yolcu ve yol gösterici de var demektir.

Yine yol varsa elbette gidilecek bir yer ve ulaşılacak bir hedef de olacaktır! Buraya kadar korunmamız gereken engeller üzerinde ki düşüncelerimi aktardım.

Şimdi ise birazda sahip olmamız gereken değerlere yer vereyim istiyorum.

İnsan hayatta bazı soruların cevabını kolay, kolay bulamaz, nereden geldik nereye gidiyoruz soruları bu tür zorlu sorulardan dır, nereden geldiğimize dair bazı düşüncelerimiz vardır.

Bunların bir kısmını yaşayarak öğreniriz.

Örneğin bir anne ve babadan, belli bir zamanda ve yerde doğmuş olmak gibi, bir kısmını da bilimsel araştırmaların verilerinden öğreniriz.

Madde, hareket, varlık, yokluk, öz değişim, bilinç vs. hakkında ki bilgilerimizi bilim yoluyla elde ederiz.

Gel gelelim nereye gidiyoruz ? sorusuna cevap bulmak o kadar kolay bir iş değildir. Diğer taraftan sonumuz ne olacak, ölüm yok olup gitmek midir, türünden sorular ürkütür bizi.

Ölümden sonraki hayat, dünyada yaptıklarımızın karşılığını görüp görmemek sonsuzluk vs. konularda soracağımız sorulara alacağımız cevapları dinden başka hiçbir yerde bulamayız. Ve bu konuda bilim pek işimize yaramaz.

Ölüm düşüncesi, bütün soğukluğuna rağmen her zaman olumsuz bir düşünce değildir. Aslında ölüm kaçınılmaz bir gerçektir. Ve insanın ona karşı hazırlıklı olması gerekir.

Belki ölüm değil de ölümden sorasının belirsizliği korkutmaktadır bizi. Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın. Çankırılı Şair- Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir