DEMİRDEN KORKAN TRENE BİNMEZ

DEMİRDEN KORKAN TRENE BİNMEZ

Tehlikeleri gözünde büyüterek işe girişmekte çekingen davranan kimse, amacına ulaşamaz. Unutulmamalıdır ki, her işin kendine göre zor bir yanı vardır.

Amacına kavuşmak isteyen de bu riskleri göze almalıdır.

Yani diyeceğim o ki; Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir.

Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur.

Buna karşın atasözleri genellikle Bir’den fazla iki cümleden oluşur, bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır.

Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Çocuklara hikâyeler anlatılırken bir varmış bir yokmuş sözleri ile başlayıp, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler ise berber iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… Bir kuş çıktı karşıma dedi ki gel benim yanıma.

Dedim ki nereye gidiyorsun sen dedi ki masal anlatmaya… Masalı çok severim ben, dinler dinler uyurum ben. Tam ‘Beni de götür’ diyecektim ki kuş aldı beni kanadına, uçurdu periler diyarına… Periler diyarı ki bütün periler masallar anlatır size.

Kişi korktuğu şeye yaklaşmaya cesaret edemez. Birinin yaptığı işten sonra tedirgin veya üzgün görmemiz onun korktuğu anlamına gelmez korkacak olsa zaten o işe kalkışmazdı.

Bu yüzden kimseyi anlamadan yargılamamak gerekir.

Herhangi bir işi yaparken insanların vazgeç, yapamazsın gibi söz söyleyenler için cevap olarak ne kadar kararlı olduğumuzu göstermek için kullandığımız atasözüdür.

Yani hiç kimsenin sözlerine aldırış etmeden güvenli bir şekilde sonucu ne olursa olsun kendi bildiğimizi yapmak gerekir.

Sonuç başarısızda olsa en azından ders almış ayrıca tecrübe etmiş oluruz.

Anadolu’da özellikle kırsal bölgelerde anlatılagelen onlarca efsane vardır.

Çoğu cinler üzerine kurulu olsa da farklı bölgelerde çok farklı efsanevi yaratıklardan da bahsedilir.

Bunlar kimi zaman bir araya gelinip korku hikâyelerinin anlatıldığı gecelerde, kimi zamansa çocukları korkutarak caydırmak için anlatılırlar.

Bir başka hikayede anlatıldığına bakalım; Kedilerden çok korkan, endişe içinde yaşayan bir fare vardır.

Büyücünün biri bu fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya baslar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcılardan korkmaya baslar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkân yok. onu eski haline döndürür..

Ve der ki ; “sen cesaretsiz ve korkak hayvansın. Sende sadece bir farenin yüreği var. o yüzden ben sana daha fazla yardım edemem.”

Ünlü yazar shakespeare, bu konuda şöyle diyor; “insanların çoğu sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için…

düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için..

Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için…

Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için…

Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için…

ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için.”

Hikaye alıntıdır

Sevgili okurlarım; siz siz olun asla yalan söylemeyin! Yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye bir laf vardır, bunu da bilin.

Yalanınız er geç ortaya çıkar, siz de yalan söylediğiniz için çok ama çok üzülürsünüz.

Bildiğiniz konularda cesaretli olun azim ve kararlılık Demirden korkan trene binmez ata sözünü hep hatırlayarak hareket edin

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir