DEĞERLERİMİZ VE AKRABA İLİŞKİLERİ

DEĞERLERİMİZ VE AKRABA İLİŞKİLERİ

Ne kadar çok muhabbet tez ayrılık getirir diye düşünsem de, akraba bağlarının tamamen kopuk olması da üzücü geliyor.

Yalnız mutlu gününde yanında olanı var, canı istediğinde arayıp canı istemediğinde aramayanı var. Hasta olduğunu bildiği halde aramayanı var.

İnsani en çok üzen de sanırım değer verip aynı değeri görmediğin akrabaların varlığı.

Akrabalık sadece düğünde, iyi günde, arada sırada konuşulan bir şey olmamalı.

Günümüz dünyasında kaybettiğimiz değerlerin başında, akraba ilişkilerimiz geliyor. Aylar oluyor ki akrabalar bir araya gelip görüşemiyorlar.

Ancak ölüm ve düğünlerde görüşme imkânı oluyor.

Cenab-ı Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de, “Akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.”1 buyuruyor.

Müslümanlar arasında birbirinden farklı derecelerde bir soy, bir neseb, bir hısımlık ve akrabalık vardır.

Bu bakımdan da aralarında birtakım görevler, haklar ve hükümler bulunur. Bunların gözetilmesi dinimizin emridir.

Kan bağı, hısımlık, süt bağı veya manevi (psiko-sosyal, kültürel) sebeplerle sahip olunan akrabalar ile münasebetler, toplumdaki diğer fertler ile olan münasebetlerimize göre bir ayrıcalık gösterir.

Akrabalık ilişkileri toplumsal bir sorumluluk olarak bireylerin yerine getirmesi gereken bir görevdir.

Akraba ziyaretleri yapmak, birlik ve beraberliğin perçinlenmesine, huzur ve barış ortamının da temin edilmesine yarar Aile ilişkilerinin daha iyi ve muntazam olması için akraba ziyaretlerine önem verilmelidir.

Akrabalık bağlarını korumak, hem dinen hem de toplumsal açıdan büyük önem arz eder. Bu bağın korunması için de akrabaların birbirlerini ziyaret etmesi gerekir.

Akrabalar, birbirlerini ziyaret ederlerse birbirlerine duydukları sevgi artar, aralarında muhabbet duyguları oluşur ve bunun sonucunda toplumsal huzur sağlanır.

Ayrıca, dinen de güzel bir işte bulunulmuş olunur. Akrabalarımız bize ailemizden sonra en yakın kişilerdir.

Aramızda kan ve gönül bağı vardır. Akrabalarımızı ziyaret ettiğimizde aramızdaki sevgi ve saygı kuvvetlenir. Böylece onlarla yakınlık kurarız.

İyi ve kötü günlerimizi onlarla paylaşırız. Bu nedenle böyle günler dışında da onları sık sık hatırlamalıyız. Onlar yeri gelir anne-babamız gibi bizimle ilgilenir, yeri gelir sohbetleriyle dostumuz olur.

Her zaman nasıl olduklarını sormalıyız. Bu şekilde onlar da bizi ziyaret etme isteği duyarlar.

İnsanın ailesi ve akrabalarıyla birlik içinde olması önemlidir.

Bu yüzden bizlere düşen görev, akrabalarımızı ziyaret etmek, hal ve hatırlarını sormak, dara düştüklerinde onlara destek olmaktır.

Yüce Allah (c.c.), sevdiklerimizle beraber güzel bir hayat geçirmemizi, akrabalık bağlarımızı koparmamayı, birbirimizle olan güzel ilişkileri kesmemeyi, sadece törenlerde değil diğer zamanlarda da bir araya gelmeyi bizlere ihsan etsin. Âmin…

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir