CORONA VİRÜSÜ VE KIŞ AYI HASTALIKLARI

CORONA VİRÜSÜ VE KIŞ AYI HASTALIKLARI

“Çin’de ortaya çıkan ‘gizemli virüs ‘Çok tehlikeli”.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

“Basından alıntılar yaparak sizlerle paylaşmak istedim”.

Corona virüsü, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor.

Corona virüs son dakika gelişmeleri, tüm Türkiye ve dünya tarafından yakından takip ediliyor.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19 salgınında toplam 2 bin 717 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan gelen Türk yolculara ilişkin, “Şu ana kadar çalışılmış olan numunelerde, tetkiklerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız olmadı” dedi.

Son dakika haberine göre bir komşu ülkede daha coronavirüs vakası görüldü…

CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş’a virüsle ilgili detayları sordu.

Dökmetaş’ın açıklamaları şöyle; Son 10-15 yıldan beri yine Çin’de başlayan SARS daha sonra Suudi Arabistan’da başlayan MERS ve şimdi de Corona. Bu virüs aslında 10 yıl önceki virüslere oldukça benzer durumda.

Aslında bir DNA virüsü olan Corona’nın belirtileri arasında üst solunum yolu hastalıkları, zatürre başlangıcı, bronşit ve benzeri tablolar, bazen ishal bazen de ürüner sistemle ilgili semptomlar yer alıyor.

Yüce ALLAH böylesi felaketlerden bizleri korusun diyerek bu çok tehlikeli hastalığın haberlerini yakından takip etmemiz lazım alınacak tedbirlerle kendimizi ailemizi korumalıyız.

Kış dendi mi soğuk, ayaz, don ve -şimdilerde görmeye hasret kalsak da- kar akla gelir. Bir de hastalıklar. Çünkü kış mevsimi, hastalıkları da beraberinde getirir.

Öksürük, ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, yorgunluk ve boğaz ağrısı şeklinde kendini gösteren, halk arasında ortalık hastalığı da denen, kış aylarında kendini iyiden iyiye hissettiren bu hastalığın adı griptir.

Önceki yıllarda kuş gribi, domuz gribi gibi adı verilen gribin bu kıştaki adı nedir bilmiyorum ama hastalığa yakalanan kolay kolay atlatamıyor. Geldi mi kolay kolay gitmiyor.

İnatçı ‘mı inatçı çünkü.

Hem öyle inatçı ki hastalığa yakalananı, anasından doğduğuna pişman ettiği gibi bir başkasına da bulaştırmadan gitmiyor;

O çekti, sen de çekeceksin dercesine ev halkından birine sirayet etti mi diğerlerini de boş geçmez, Sırayla hepsini yoklar. Çok adil anlayacağınız.

Hastane ve aile hekimliklerinde gripten dolayı hasta sayısında bir artış olsa da gribe yakalananın çoğu, doktora da gitmez.

Kimi doktorun önerdiği ilaçları kullanarak hastalığı savma yolunu tercih ederken kimi de kendi kendine geçip gitmesini bekler.

Yine halk arasında gripten kaynaklanan bu hastalığı savmak için “İlaç kullanan yedi günde, kullanmayan ise bir haftada iyileşir” denir.

Bir yerde okumuştum yazarı kimdir bilmediğim bir yorumu da

“ŞAKA OLARAK” sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hasta oldun mu gideceksin Doktora, çünkü Doktorun yaşaması lazım.

Reçetedeki ilaçları Eczaneden alacaksın, Çünkü Eczacının yaşaması lazım. Eve gidince sakın ilaçları kullanma, Çünkü Senin yaşaman lazım.

Sağlıklı ömür dileklerimle, Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir