ÇÖPE ATMAYIN TAMİR EDİN VE İSRAFTAN KAÇININ

ÇÖPE ATMAYIN TAMİR EDİN

VE İSRAFTAN KAÇININ

Bir şeyler bozulduğunda hemen çöpe atmayın tamir edin

Bozulanları onarmaya çalışmak güzel oluyor evimizde iş yerimizde o kadar çok tamir edilecekler var ki burada tek tek saymak mümkün değil hele birde çalışır hale getirirsen değme keyfine bir işi başarmak insana mutluluk veriyor.

Evde en çok atılan şey öncelikle ekmek hâlbuki bayat ekmeklerle yapılacak çok şey vardır.

Sabahları ekmeklerin üzerine zeytinyağı sürün, bir dilim domates ve biberle süsleyip üzerine kaşar rendeleyip kekik serpin. Fırında 15-20 dakika pişirin harika bir kahvaltı olacaktır.

Bayat ekmeklerle yumurtalı ekmek yapabilirsiniz., Küçük küp şeklinde doğradığınız ekmekleri fırın tepsisine koyup 15-20 dakika pişirip kıtır ekmek yapabilirsiniz.

Bu kıtır ekmekler çorbalarınızın üzerine çok yakışacaktır, Yaptığınız kıtır ekmekleri rondodan geçirerek galeta ununuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Ekmeklerinizi dilimleyerek buzdolabına atıp sabahları tost yapabilir, üzerine zeytinyağı ve sarımsak ekleyerek fırına atıp sarımsaklı ekmek yapabilir ya da köfte yaparken kullanabilirsiniz.

Eşiniz ekmeği tüketeceğinizden fazla aldı ise, ekmek tazeyken bir poşete koyup buzluğa atabilirsiniz. Çıkardığınızda aynı tazelikte olduğunu göreceksiniz.

Araştırmacı yazar Ahmet COŞKUNAYDIN

10 Mayıs 2019 da ki köşe yazısında söylediklerine baktığımızda

Her 10 tabak yemeğimizin 3’ü çöpe gidiyor.

Günümüzde dünyada yaklaşık 1 milyar insan açlıkla boğuşurken, bu insanları rahat rahat doyuracak miktarda gıdanın da ziyan edildiği gözden kaçıyor.

Yapılan araştırmalara göre dünyada yılda 1 milyar 500 milyon ton gıda, midelere girmeden çöplerle buluşuyor.

Gıda Güvenliği Organizasyonun yaptırdığı çok geniş boyutlu araştırmalara göre İngiltere’de evlerde ortalama 8 milyon ton gıda çöpe giderken, bu olumsuz gelişme ülkemizde daha da korkunç boyutlarda.

Türkiye’de sofraya gelen her 10 tabak yemekten 3’ü yenilmeden çöpe gidiyor. Bu milli servetin kaybolmasını önlemek için insanların tedbirli olması ve gıda kaybını sıfıra yaklaştırmaya çaba göstermeleri adeta bir insanlık borcu olarak değerlendirilmeli.

Türkiye’de insanların büyük çoğunluğunun gıda maddeleri etiketini okuyup değerlendiremedikleri de bir başka gerçek olarak karşımız çıkıyor.

Örneğin birçoğumuz gıda maddeleri etiketleri üzerinde yazan STT (son tüketim tarihi ) ve TETT (Tavsiye edilen tüketim tarihleri) başlık ve uyarılarına dikkat etmiyoruz. Yüzde 70’imiz ise TETT’nin ne anlama geldiğini bilmiyoruz.

Meyve ve sebzelerimizin yüzde 42’sini yemeden çöpe yollarken, bu sıralamada 3. sırada da ekmek yer alıyor.

İnsanların lokanta veya restoranlarda yemek sonrası, kalanları evlerine paket yaptırıp, almamaları da bir başka çok büyük ziyan ve sosyal sorun olarak karşımızda duruyor.

Devamı yarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir