ÇOCUKLARIMIZ VE GERÇEKLER

Altmış yedi yaşın verdiği tecrübeyle Bir Dede bir aile reisi olarak Geriye dönüp yıllar, yıllar önceleri düşünürken birden bire kendi çocuklarım gözümün önünden geçtiler. 

Çocukların önünde ebe beyinler olarak, akrabalara, Dostlara, komşulara, saygı ve bağlılık göstermekle onları sohbetlerde severek saygı duyarak hele ki yaşlılıklarında hürmette kusur etmeden ikramlarda bulunmak çocukların yanında telefonla hal hatırlarını sormak ve ALLAH korkusu Peygamber sevgisi vererek çocuklara iyi örnek olduğumuzu düşünüyorum.

Zira çocuklar ailesinin genişliğini ve birbirlerine düşkün olduğunu kavrar ve ailesine güveni artar, kendilerininde bir gün yaşlanacağını düşünerek benzer ilgiyi izlerler, halende bizleri izleyerek yuvalarını mutlu bir şekilde sürdürdüklerini biliyorum.

 Akraba ziyaretlerinde çocukları da yanımızda götürmek orada ki akranlarıyla sevgi dolu ve samimi ilişkiler kuracakları bir gerçektir.

Bunların eğitimini yaşayarak yaşatarak verdiğimizi düşünüyorum.

Tabi birde çocukların vakitlerini bilgisayar ve televizyon karşısında değil de oynayarak ve gezerek sohbetler ederek geçirirler, yâran kültürünü çocuklarıma ve torunlarıma aşıladığımı kamuoyu önünde açıklamaktan şeref duyarım.

Çocuklarımız ve gerçekleri sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz 

Ayrıca bu yaşananların içinde çocuklarımda torunlarımda hiç yüz kızartıcı işler yapmadılar bundan sonrada yapmayacaklarına inanıyorum.

İşte bu düşünceler içinde bakıyorum da kendi çocuklarım ve onların çocukları bizlerden bu usulleri bu yaşanmışlıkları görmüş olacaklar ki sık sık birbirleriyle görüşüp buluşup birlikte kaynaşıyorlar, torunlarım bile birkaç hafta bizleri ya da kuzenlerini görmeseler nerdeyse isyan ediyorlar bu olaylar aile ebe beyinleri olarak bizi son derece mutlu ediyor.

Bu yapılanların birde sağlık boyutu var ben uzman değilim ama çocuklar psikolojik rahatsızlıktan uzaklaşmış oluyorlar.

Oldum olası insanlara karşı akraba ve dostlara karşı hep güler yüzlü oldum işte yukarıda anlattığım gibi çocuklarımı torunlarımı böylesine bağlı böylesine birbirlerini sevdiğini ve mutluluklarını görmek rabbimin bizlere verdiği bir armağandır, diye düşünüyorum.

Oğullarım, gelinlerim demiyorum. (Kızlarım), Torunlarım; bizi örnek alın yaşantınıza hep mutluluk katın, bıraktığım eserleri okutun okuyun ve yaşadıklarımızı miras kabul edin miraslara uyun bizim gibi mutlu yaşayın

Bütün bunları yaşayarak gördüğümüz için yüce ALLAHA Şükrediyoruz ve çocuklarımızla torunlarımızla gurur duyuyoruz. 

Bu vesileyle 26.05.2017 Cuma günü ilk sahura kalkılarak ALLAH Kısmet ederse oruçlarımızı tutacağız, Tüm Okurlarımın Ramazan ayı hayırlı olsun yapılan yapılacak ibadetlerimiz ve dualarımız kabul olunanlardan olsun İnşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir