ÇOCUK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

“Ağaç yaş iken eğilir” diye güzel bir atasözümüz vardır, bu sözü insanlar için değerlendirirsek, çocuk eğitiminin küçük yaştan başlaması gerektiğini anlatmaktadır.

Her söz insan içindir ders çıkarmak, ona göre tedbir almak bizlerin görevi olmalıdır.

Tarihten ders almakta bunu ifade etmektedir, kitaplar bu amaçla yazılmaktadır, geçmiş bilgiler geleceğe ışık tutar, geçmişten ders alan ülkeler geleceğine ona göre yön verirler.

Bilge insanlara büyük eğitimcilere bu nedenle ihtiyaç vardır.

Ulu önder Atatürk bu durumları iyi bildiği tahlil ettiği için eğitime çocuklara ve gençlere önem verilmesini istemiştir.

Eğitim, insan hayatında muazzam bir etkiye sahiptir. Doğduğumuz andan itibaren bir şeyler öğrenmeye başlıyoruz ve bu öğrenme süreci yaşam boyunca devam ediyor.

Bir taş üstüne sürekli taş koyarak şekillendiriyoruz aslında, bu taşlar bizim hayatımızın temellerini atan en küçük parçalardır. Bu parçalar hayatımızı şekillendirmek ile beraber hayata nasıl baktığımızın göstergesidir.

Eğitim birey üzerinde etkisini gösterirken, aynı zamanda toplumu etkileyen önemli bir faktördür. Bunu bizde hayatımızın her alanında görebiliyoruz.

Çağımızda ayakta kalabilmek, aynı zamanda toplumu şekillendirmek adına eğitimimizi sürekli akıcı bir şekilde yapmalıyız. Öğrenme sürecini etkileyen pek çok etken vardır. Bunlardan bazıları; kültürel, ekonomik, toplumsal yaşam gibi faktörler… Bu etkenler çerçevesinde nasıl bir öğrenme metodu ile geliştiyse ileriki yaşlarda da bunun etkilerini görecektir.

Bu yüzden eğitimde ailenin ve çevrenin önemi çok değerli.

Aile çocuğa ne kadar şeffaf davranırsa ne kadar isteklerinin ve yapabildiklerinin farkına varıp, bunu öğretebilirse bu doğrultuda sağlıklı bir birey topluma kazandırabilecektir.

Her sağlıklı birey topluma ışık tutan bir fener gibidir. Bunun değerini yaşamımız ilerledikçe yetiştirdiğimiz bireylerin birer fener olduğunu gördüğümüzde daha da iyi anlayacağız. Bundan hiç bir şüphem yok…

Her anne-baba çocuğunun kendine vatanına ve çevresine faydalı bir birey olmasını temenni eder. Bu sebepten ötürü de aile-çocuk-eğitim ilişkisi birbirinden ayrılmayan parçalardır. Aynı zamanda

eğitim de tek etkenmiş gibi görünen zeka görüldüğü üzere tek başına yeterli değildir.

Zekânın neye nasıl çalıştığı/çalışmadığı da büyük bir etkidir. Bunlara dikkat edilip üzerinde durulmalıdır.

Çeşitli alanlarda yapılan son bilimsel araştırmalar, çocuğun gelişiminde 0-6 yaşın en kritik dönem olduğunu belirtmektedir. Erken çocukluk dönemi çocukta öğrenmenin en yoğun olduğu, kültürel normların geliştiği ve temel alışkanlıkların edinildiği dönemdir.

Çocukların bağımsız hareket edebilmelerinde ve özgüvenlerini kazanmalarında büyük rol oynayan öz bakım becerileri erken çocukluk eğitimi aracılığı ile hızlıca gelişmektedir. Bu sayede, temizlik kurallarını uygulamayı, giysilerini tek başına giymeyi ve çıkarabilmeyi, doğru beslenmeyi ve kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilmeyi öğrenir.

Her çocuk ayrı bir dünyadır. Çocuk yetiştirmek ise en kutsal, en büyük, en zor ve hayat boyu devam ettirilmesi gereken en önemli sanattır. Hoşça kalın Dostça kalın gönlünüz sevgiyle dolsun ama gönül kapınız hep açık kalsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir