ÇEVRE VE BİZ- 2

ÇEVRE VE BİZ- 2

Dünden devam!.. Doğal kaynaklar nelerdir?

Ama doğayı anlamaya çalışsak, çevremize yeterli özeni göstersek ve ona ihtiyacı olduğu gibi önem versek birçok sıkıntıdan kurtulmuş olacağız. O, dün ve bugün olduğu gibi yarında yine bizimle olacak.

Her birey kendi sorumluluklarını bilmeli ve bu sorumluluklar ne yapması gerektiriyorsa o şekilde bir şeyler yapmalı.

Çevre Bilincine Sahip Bireyler Neler Yapar?

Bilinçli olmanın önemi burada devreye giriyor. Neler yapmalıyız ki bilinçli olalım ve çevre bilincine sahip bireyler olalım.

Onlarca üzerinden geçilmesi gereken nokta var aslında ama ilk akla gelenler şunlar olmalı diye düşünüyoruz:

Geri dönüşüm, geri kazanım ve yeniden kullanıma önem vermeliyiz (Doğada ki kaynakların daha az tüketilmesini sağlarız)

Enerji ve suyu dikkatli kullanmalı ve gerekirse enerji tasarrufu ve su tasarrufu yapmaya dikkat etmeliyiz.

(Enerjide dışa bağımlıyız ve ayrıca su zengini değil neredeyse su fakiri bir ülke sayılabiliriz); yenilenebilir enerji kaynakları ilk tercihimiz olmalı ve yağmur suyu hasadı gibi yağışları daha verimli toplama ve kullanmamıza yardımcı olacak yöntemleri tercih etmeliyiz.

Plastik ve benzeri ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız çünkü plastiğin çevreye zararı çok büyük (100 yıl kadar doğada kalabiliyorlar ve canlılara büyük zararları var); plastik poşetlerin market vb. yerlerde ücretli hale getirilmesi güzel ve değerli bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Aşırı tüketimden kaçınmalıyız ve doğal malzemelerden yapılmış ürünleri tercih etmeliyiz (Doğal olanlar daha sağlıklı ve kullanım süresi dolduğunda tekrardan doğaya dönmesi daha kısa süre alıyor)

Ağaç dikmenin önemini kavramalı ve kavranmasını sağlamalıyız. (Unutmayalım bir kişi yılda 7 ağaç tüketir. Bunu ve daha fazlasını Yerine dikmemiz lazım) ve ağaçların faydaları ve bunun yanında ormanların faydaları nelerdir öğretmeliyiz.

Sıfır Atık gibi tüm ülkeyi kapsayan projelerin ortaya çıkartılması ve uygulanmasının takip edilmesi de çok önemli adımlar olacaktır.

Erozyon (toprak ve rüzgâr erozyonu) ve akabinde gerçekleşen çölleşme gibi konularda önlemlerin alınması geç olmadan gerçekleştirilmelidir.

Birey olarak, toplum olarak ulaşmamız gereken nokta sürdürülebilir bir yaşam, sürdürülebilir bir çevre olmalı. Bunun için bugün neler

yapmalıyız, çevre bilincimizi nasıl daha üst seviyelere taşıyabiliriz, insanları nasıl daha bilinçli yapabiliriz.

“Çevreye saygılı olmanın doğaya katkısı nedir?“, bunu anlatabilmeliyiz.

Çevre Bilinci Çocuklara Nasıl Aşılanır?:

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu güçlü oluyor.

Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

Doğaya Saygılı, Bilinçli Bireyler Yetiştirebilmek İçin Yapılan Faaliyetler:

Çevreye duyarlı olabilmek ve yeni nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilme bilincini sonradan kazandırmak oldukça zordur.

Bu bilinci bireylere okul öncesi dönemde aşılamak en etkin ve verimli yollardan birisi olarak görülmektedir.

Çocukların öğrenmeye en açık oldukları bu dönemde çevre bilinci yüksek çocuklar yetiştirmek, bir nevi geleceğe yatırım yapmak anlamı da taşımaktadır.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir