ÇANKIRI SARIBABA MEZARLIĞI

İslâm dini, hayatımızda olduğu gibi ölümünde de insana gereken değeri vermiş ve saygıyı göstermiş, öldüğü andan itibaren ona yapılacak muameleyi de belirlemiştir.

Bu sebeple İslâm dini, kabristanın düzenli ve tertipli yapılmasını, temiz tutulmasını ve yeşillendirmesini, hayatta bulunan insanların ölülere karşı bir vefa borcudur.

Ölüm bizi sevdiklerimizden her ne kadar fizikken ayırsa da ruhen bağımız devam etmektedir.

Bir insanın ölen yakınlarını sevdiklerini arkadaşlarını dostlarını unutması mümkün değildir

Fırsat buldukça onları yâd etmek ve onlarla olan geçmişimizi sürdürmenin tek yolu mezarlarını ziyaret etmektir yani vefa borcumuzu yerine getirmektir.

Çankırı dışında yaşayan; ilini çok seven örf adetlerine bağlı bir kişi olarak ve Çankırı dışında ikamet eden bizler her ne maksatla gelirsek gelelim ilk önce Mezarlarımızı ziyaret ediyoruz. 

Dini bayramlarda ölüm yıldönümlerinde cenaze törenlerinde mezarlıklar adeta insan kaynıyor böyle günlerde her mezarın başında Fatiha okuyan, hasret gideren birisi mutlaka vardır.

Geçtiğimiz günlerde Sarı baba mezarlığında arabamı aşağıya park ederek aile Mezarlığımızın kırklarda olduğundan hısım akrabamı eş dostumu yol kenarındaki mezarları gördükçe hep geçmişimizi hatırlayarak kâh ağlayarak kâh ne günlerdi o günler diye anarak yürüyerek yâd ederek dualar yaptım.

 Çok bitkin ve yorgun olarak aile mezarlığındayım bu arada selamlaştığım merhabalaştığım insanları gördükçe de mutlu oldum

Mezarların efsunlu bir havası olduğunun bilincine vardım, zira birçoğunu kendi ellerimizle dualarla mezarlara yerleştirdik.

 Onları gördükçe insan söyleyecek söz bulamıyor sözcükler boğazıma düğümleniyor ve hıçkırıklar içinde sessizce ağlıyor gözlerimden hasret gözyaşları mendilimi suya daldırmışçasına ıslanıyor çünkü mezar taşlarına ellerimi dokunuyorum o kadar çok kişi var ki tanıdıklarımız bir film şeridi gibi hızla geçiyor gözlerimin önünden  

Bütün anılar; anneniz babanız dedeniz nineniz teyzeniz amcanız halanız dayınız enişteniz kardeşiniz çocukluk arkadaşlarınız komşunuz en kadim dostlarınız vs. toprağın altında sessizce yatıyorlar.

Ve yine gördüm ki Belediye başkanımız Sayın İrfan Dinç ölenlerimizin anısına saygı göstererek yol çalışmaları ve kapı girişlerine taklar yaparak yeni teknolojilerden de yararlanarak internet üzerinden mezarlık bilgi sistemini kurmuş çalışmalarını da güncelleyerek insanlarımıza yardımcı olmaktadır. Belediyenin 188 Nolu telefonu aradığınız zaman ev iş yeri ve hastaneden cenazeleri kapalı nakil aracı ile alarak yeni hizmete giren son teknolojiye uygun olan mezarlık kompleks’ine getirdikten sonra yıkama kefenleme ve namaz işlemi bittikten sonra ister kendi parseli isterlerse müdürlüğünün tahsis ettiği mezar yerine cenaze aracıyla götürülerek defin işlemi gerçekleşiyor.

 Ayrıca başka bir hizmet daha verdiklerini öğreniyorum Çankırı da ikamet etmeyip cenaze için müracaat eden insanların yine aynı şekilde yıkama işi bittikten sonra ilçesine veya köyüne kadar belediyemizin araçlarıyla nakil işlemine yardımcı olunuyormuş. “Başkan Allah sizden Razı olsun.”

Saatlerimi alan Mezarlık ziyaretimde hep şunu düşündüm neden yeşil alan az neden ağaçlandırma az mezarlık toprağının verimsiz olduğundan mı acaba bu konularda bu güne kadar gelmiş geçmiş Belediye başkanları çalışma yaptıklarını biliyorum ancak netice alınamadı belli bir süre sonra ağaçlar kurudu bakımımı azdı damı netice alamadılar diye düşünüyorum.

Teknolojinin her türlüsünün kullanıldığı ülkemizde nelere şahit oluyoruz mezarlık toprağına hangi ağaç uygun olduğunu mu bulamayacağız illaki bir uygunu vardır yüce rabbim bir sebep vermiştir.

Şu andaki Bu konulara duyarlı olan belediye Başkanımız Sayın İrfan DİNÇ toprak analizi yaptırsa ki belki yaptırtmıştır.

Bu toprağa hangi ağaçlar uygundur bu konuları öğrendikten sonra halkımızla paylaşıp yönlendirse hatta fidanlarını getirtip hiç değilse yol kenarlarına dikimi yapılsa, yanlış hatırlamıyorsam her yıl mart ayı içinde bir haftayı “orman haftası” haftanın bir günü ağaç bayramı olarak kutluyoruz tamda bu günlere uygun bir projedir diye düşünüyorum.

Mezarlığımıza yapılan düzenleme ile hem erozyonla mücadeleyi de sürdürerek topraklarımızın ve mezarlarımızın kaybolmasını engellemek, atalarımızın ebedi ikametgâhları olan mezarlığımızı çevreyle uyumlu güzel bir görünüm olmasını, yeşillendirme ağaçlandırma güzelleştirme çalışmalarıyla mezarlıkların altı gibi üstünü de cennet haline getirmeyi amaçlamalıyız. 

SARAIBABA Mezarlığında ikamet eden atalarımızı rahmetle anıyorum ruhları şad olsun.

            Yakın zamanda Allah kısmet ederse aile mezarlığımıza da bir düzenleme yapmak istiyorum. Kişisel web sitemi  “www.necatiulker.com” ziyaret ettiniz mi?

                                                                            Hoşça kalın Dostça kalın 

                                                                           Necati ÜLKER /ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir