ÇANKIRI KAYA TUZU

Çankırı kaya tuzunun rafine edilmişi 

Bilim adamlarınca sağlığa verir dirilişi

İnsanlarda giderir astım ve bronşiti

Yiyeceklere lezzet katar serpiştirilişi

Çankırı kaya tuzunun rafine edilmişi 

Yemeğin çorbanın ekmeğin tuzsuzunu

Kaptanın şoförün sürücünün uykusuzunu

Ailenin komşunun bazı fertlerin huysuzunu

Seven yoktur sanırım, o halde

Koy yeterince Çankırı’nın kaya tuzunu

Çankırı’mın yâranlarla oğuzlardır soyumuz

Arabamın bagajında paket ile kaya tuzumuz

Necati Ülker’den hediye alır eş ve dostumuz

Yatak odalarımıza şifa saçar ışıklı tuzumuz

Yemeklere lezzet katar iyotlusu iyotsuzumuz

Çankırı’ya rabbimden armağanıdır tuz mağaramız

Henüz yeni kurulmaya başladı Tuzdan odalarımız

Asla bakteri barındırmıyor Çankırı kaya tuzumuz

Strese astıma iyi gelir diyor akademik uzmanlarımız

Yemeklere lezzet katar iyotlusu iyotsuzumuz

                                      Necati ÜLKER

AŞŞAĞIDAKİ ÇOK ÖNEMLİ BİLGİYİ SİZ OKURLARIMLA PAYLAŞMAK İSTİYORUM;

TUZ GÖLÜ Hakkındaki Aşağıda yazılan bilgiler maalesef doğru… Sonra; Türkiye neden kanserden kırılıyor.’ diye soruyoruz. ?

Tuz Golü, Van Gölü’nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür… Uzunluğu 80 km olan Tuz Gölü’nün genişliği 48 kilometreyi bulur… Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür… Dünyanın en tuzlu gollerinden biridir… Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir. . Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda tuzla kurulmuştur. Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye’nin gereksinimi olan tuzun büyük
bölümünü karşılamaktadır. 

Türkiye’nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür… Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer yer 30 cm.yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır. . Tuz Gölü’nün en derin yeri sadece 2 m.dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.

Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi ile Melendiz çayı’dır. Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor. Coğrafya bilgilerine girmemiş acı gerçek ise şudur:

Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu Konya’ nın şehir kanalizasyonudur. . Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü’ne akıtılmaktadır. .

Bir milyonu gecen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir. .

Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasına fırsat vermemek için her sorumlu vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir 


Yrd. Doç. Dr. MUSTAFA DURAN
PAMUKKALE UNIVERSITESİFEN-EDEBIYAT FAK. BIYOLOJI BOL. 

Bir Önceki konumuz “İnsan vücuduna dair bilmediklerimiz” hakkında bilgiler vermektedir.
Anti bakteriyel özelliği nedeniyle bünyesinde bakteri barındırmayan tuzun farklı ürünlerle sağlık sektöründe kullanımı yaygınlaşırken, girişimci Necmettin Türkoğlu kaya tuzundan çeşitli ürünler üretti. Bulunduğu ortama eksi iyon yayarak ortamın havasını iyileştirme özelliği olan kaya tuzunu evlerin içine duvar kaplaması olarak ürettiği belirtilen Necmettin Türkoğlu, tuzdan yaptığı kovanların arı ölümlerine son verdiğini iddia etti. Türkoğlu, ürettiği diğer bir ürünle de tavuk çiftliklerinde kümeslerin bakteri ve mantar üremesini engellediğini belirtti.

Dünyanın en önemli kaya tuzu rezervlerine sahip Çankırı’dan aldığı kaya tuzlarını Ankara’daki atölyesinde ürüne dönüştüren Türkoğlu, beraberinde Çerkeş Belediye Başkanı Şükrü Tarhan ile birlikte Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’ı ziyaret etti. Burada basın mensuplarına ürünler hakkında bilgi veren Türkoğlu, ODTÜ laboratuarlarında yaptırdığı incelemeler sonucu Çankırı Kaya Tuzunun kimyasında çok farklı özellikler bulunduğu belirtti. Türkoğlu, “Tuzda no adını verdiğimiz bir felsefe ile tuzun günlük hayatımızda kullanımı ile sağlık açısından çok yararlı olabileceğini, özellikle de stresli ortamlarda çalışanların rahatlayabileceklerini düşünüyoruz. Kaya tuzundan arı kovanı ve tavuk kümesleri için ürettiğimiz anti bakteriyel ürünler de arı ve tavuk ölümlerinin önüne geçecek özel ürünlerdir” iddiasında bulundu.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise girişimci ruhu ve ürettiği ürünlerle Çankırı kaya tuzunun ve kentin tanıtımına katkı sağlayan Necmettin Türkoğlu’nu tebrik etti.

Bu önemli konuda girişimcisi olan Necmettin Türkoğlu’nu yürekten kutlarım insan sağlığına büyük bir katkı yapmıştır. 

Umarım konusunda uzman olan bir dolu ARGE çalışmalarını sürdüren değerli araştırmacı bilim insanına da ışık tutacaktır. 23.01.2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir