ÇANKIRI GÜNLERİNİN ARDINDAN

2013/ 30 Mayıs Perşembe günü başlayan ve 02 Haziran Pazar günü sona eren Başkentimizde Atatürk Kültür merkezinde ilimiz Çankırı birinci tanıtım günleri olarak bir ilk gerçekleştirildi. 

  Her yapılanın İlki hayli önem taşımaktadır, gelecek onunla hayat bulur.  

   Valimiz Vahdettin Özcan Belediye Başkanımız İrfan Dinç Vekillerimiz İdris Şahin Hüseyin Filiz Ankara da Çankırılılar vakfı, Çankırı Dernekler federasyonu ve Çankırı da ki Ankara’daki sivil toplum kuruluşları, isimsiz kahramanlar, maddi manevi destek sağlayan kurum ve kuruluşlar,  bir ilk yaşatıyorlardı. işte bu örnekte olduğu gibi istendiğinde olabiliyormuş. Şimdiye kadar Çankırı Tanıtım günleri 5. 6. günlerini aynı heyecanla aynı şevkle yapıyor olmalıydık.

Diğer illerimizin Ankara da Tanıtım günleri 4. 5. etkinlikleri kutlanırken Başkentimizin hemen yanında olmamıza rağmen ilk kez 2013 yılında kutlayabiliyoruz.  “Buna da şükür”. 

Çankırı tanıtım günlerinin asıl amacı “çok geç kalınmasına rağmen” geçmişten gelen zengin tarihi ve kültürel değerleri yaşatarak Çankırı dışında ikamet eden ailelere ve de gelecek kuşaklara yeni bir ufuk açarak aktarmaktır. 

Ayrıca Çankırı ilinin genel konumunu alt yapısını ulaşımını sanayicimize iş adamlarımıza en doğal haliyle sunmak yatırımlarını bölgemizde değerlendirmelerini sağlamaktır.

“Çankırı Başkentte sloganı” ile afiş ve duyurularla Ankara da ki her semtte yaşayan Çankırılılara ulaşılmış ve Çankırı’dan gelen Çankırılarla Alan hınca hınç dolu idi. 

Bir Çankırı sevdalısı olarak beni gururlandırdı ve adeta büyülendim. O kalabalığın içinde attığım her adımda yıllardır görmediğim Çankırılı dostları görüyor kimisi ile el sıkışıyor kucaklaşıyordum, uzaktan gördüklerime ulaşmaya çalışıyordum, kimine ulaşıyor kimini gözden kaybediyordum, buna rağmen dostlarımla hasret gideriyordum, hemen hal hatır soruyor ailesindeki kişileri soruyor yer dar zaman az olunca kısa, kısa bilgilerle yetiniyordum.

Ayrıca bu etkinliğin yapılması birçok ziyaretçinin Çankırı’mızı yakından tanıma fırsatını bulduklarıdır. Başkent Ankara’mızda ikamet eden Çankırılılar olmak üzere vatandaşların yoğun ilgisi vardı. 

Çankırı Tanıtım günlerinin 4 gün boyunca ziyaretçilere Çankırı’mızı tanıtıcı, broşürlerin yanı sıra, kızılcık şerbeti, yâran helvası, yâran’ın folklorik gösterileri, halk oyunları, ebru ve hat sanatı, el emeği göz nuru ürünler,

 Üyesi olduğum (ÇAYASAD) Derneği üyelerinin kitaplarının standa oluşu, yeni, yeni kendini kabul ettiren geniş kitlelere ulaşma yolunda adım, adım giden 

“Tuzun Başkenti oluşumuzun” kaya ve yemeklik tuzlarımız, tuz odaları, Tuz lambaları tuzdan yapılmış hediyelikler ön planda idi.

  Çankırı ilimizin ilçe mülki amirlerinin bu etkinliğe katılması ilçe belediye Başkanlarının başta Sayın İrfan DİNÇ olmak üzere heyecanlı, heyecanlı yapılan hizmetleri ve yapacaklarını anlatmaları guruplar halinde o atmosferde ziyaretçiler için ayrı bir önem arz ediyordu, 

Daha birçok değerin tamamı Çankırı’mızı tanıtıcı hizmetlerin verildiği görevlilerin hepside güler yüzlü sevecen kişilikleriyle takdire şayandı. 

Organizasyondaki yanlışlar ise Ankaralı Namık yerine bir başka Çankırılı sanatçı olabilirdi, Yâran güveci diye tepside et ağırlıklı sebze türü bir yemek sunuluyordu oysa restoranların hiç biri Çankırı’dan gelmemiş olmasıydı, Çankırı takım yemeği öne çıkartılabilirdi, vs. inşallah gelecek yıllarda bunlara dikkat edilir.

Açılış Töreni Bakanların milletvekillerinin ve bürokrasinin siyasetçilerin ilgisinin çok oluşu Medyanın da ilgisinin artığını gösteriyordu, çünkü Çankırı tanıtım günleri çok sayıda Televizyon kanallarında ve radyolarda yayınlandı.

Açılışta Yapılan konuşmalarda konuşmacılar; bu dört gün de doya, doya hasret giderin, Ankara’da en fazla nüfusa sahip olan ilimiz Çankırı’dır diye söylemeleri, birlik beraberliğimizin pekiştirilmesini arzu ettiklerini, bu şekilde Çankırı’nın iyi yerlere gelebileceğini vurgularken, her zaman olduğu gibi Çankırı için bol keseden atanlarda oldu. Ben 63 yaşındayım, bu tür konuşmalara her platformda şahit oldum söylenenlerin onda birini yapsalardı!

 “Çankırılı ilinde doysaydı” nüfusumuz azalmazdı Çankırı Milletvekili sayısı 7 den 2 ye düşmezdi bu düşünceden olarak konuşmacılara yer vermemeye çalıştım.

  Başkent Ankara da 2013 yılında İlk olan Çankırı Tanıtım günlerini geride bıraktığımız da görülüyor ki; eksiklerle hatalarla da olsa birlik beraberlik ruhu yakalanmıştır.

Gönülden isterim ki seçimlerde de dedim ki dedi ki leri, bir tarafa iterek inşallah bu birlik beraberlik ruhunu yakalarız.

Organizasyon Başkanı Sayın Milletvekilimiz Hüseyin Filiz şahsında emeği geçen herkesi kutlarım.

Hemen herkesin beklentisinin üzerinde bir katılım olduğu görüşü hâkimdi, 

 Bu ilk Tanıtım günlerinde yaşanan eksiklikleri kopuklukları düşünerek gelecek yıllarda daha iyisini daha başarılısını yapabileceğimizi umut ediyorum.

 Her şey Çankırı için Çankırılı için olsun, gönüller insan sevgisiyle dolsun, www.necatiulker.com   Okuyun ve okunan biri olmanız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın. 18.06.2013  

 Şair-Yazar Necati ÜLKER  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir