BU ONUR YÂRAN KÜLTÜRÜNE LAYIKTIR.

Çankırı yâran kültürünü yaşatma derneği 2014-2015 yâran meclisini oluşturmasına mutlu oldum.

1994 yılında adı geçen Derneği bir grup yâran arkadaşımla kurarak, beş yıl kadar kurucu Başkanlığını yaptım. Bu kültüre ilk kez resmi kimlik kazandırdım, resmi kimlik kazandırdıktan sonra kurum ve kuruluşlardan bu tarihi kültürümüze ilginin arttığını gördüm. 

Her yıl TBMM Tarafından Türkiye’nin tanıtımında katkı sağlayanlara, halkın refah ve mutluluğu ve sosyal gelişimi için hizmetlerde bulunanlara verilmekte olan

“ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ” 2009 YILINDA Derneğimize verilmiştir.

Bu güzel gelişme tüm yâran’a gönül verenleri mutlu eden, bizleri gururlandıran bu harika ödül için13.07,2009 tarihinde bir tören düzenlenmişti.

Ödül törenine Çankırı Milletvekilleri; Nurettin AKMAN, Suat KINIKLIOĞLU, Ahmet BUKAN, Çankırı Vali yrd. Murat SOYLU,  Çankırı Belediye bşk. Yrd. Tuncay HASKILIÇ İle Baş ağalar, Arif ASTARLIOĞLU, Orhan ÖZKAN, Tahir KAVUKCU, Mehmet BAŞBUĞ Necati ÜLKER, katılmıştık.

Bu ödülün verilmesinde o dönemin TBMM Kültür ve sanat komisyonu üyesi olan Çankırı Milletvekilimiz Ahmet BUKAN  komisyon üyelerine ve yüce Meclisimizin Başkanına, bu köklü kültürümüzü iyi tanıtmış olacak ki, tüm yârana gönül verenleri Mutlu eden, bizleri gururlandıran, bu harika ÖDÜL Çok yerinde bir kararla alınmıştır.

“BU ONUR YÂRAN KÜLTÜRÜNE LAYIKTIR”.

Çankırı milletvekili Ahmet BUKAN Çankırı Belediye başkanı iken YÂRAN Kültürüne çok önem verdiği aşikardır.

1994 yılında Yâran kültürüne ilk resmi kimlikle yola çıktığımızda; Dernek Başkanı iken o dönem Belediye Başkanı olan Ahmet BUKAN Belediye iş merkezinin proje aşamasında beni telefonla arayarak yapılacak yâran evinin ölçülerini istemişti bende gerekli belge ve bilgileri kendine sunmuştum.

TBMM 2009 Yılı üstün hizmet ödülünün 1994 yılında kurduğumuz derneğe verilmesi, beni son derece mutlu etmiştir.

Şahsıma Çok büyük maddiyat verilse’idi belki bu kadar mutlu olmazdım. İyi ki bu kültüre geç kalınmasına rağmen resmi kimlik kazandırmışız emeği geçen arkadaşlarımdan ALLAH Razı olsun. iyi ki bu kültüre hizmet etmeyi sürdürüyoruz Çok şükür.

Benjamin Franklin derki; Ölür ölmez unutulmak istemiyorsan, ya okumaya değer eserler yazın yahut da yazılmaya değer işler başarın.

Ben de Necati ÜLKER Olarak Nacizhane ömrüm oldukça bu söylenenleri yapmaya çalışıyorum.

Çankırı’mızın Gençleri bir araya gelerek birlik beraberlik içinde Ramazan ayında bu manevi atmosferde iftarda buluşarak 2014-2015 sezonunda Baş ağalar Zülkif AKDOĞAN, Salih KARA, olarak benimsenmiş, Tecrübeli Baş ağaların desteği ile “YÂRAN MECLİSİ oluşturulmuş” Hayırlı olsun. ALLAH Yardımcınız olsun.

 Emeği geçen herkesi. YÂRAN MECLİSİ Üyelerini yürekten kutluyorum. Yolunuz açık gönlünüz insan sevgisiyle dolsun Yâran meclisleri aslına uygun daim yansın.

Tüm okurlarımın Ramazanı şeriflerini kutlarken, yapılan duaları tutulan oruçları yüce rabbim kabul etsin.

Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.  06.07.2014 

 Başağa Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir