BOŞANMA

İnsan hayatının mühim safhalarından biri olan evlenmeyle, Anne Baba olma fırsatı elde edilir.

Anne Baba olmak sıradan bir olay gibi görülse de, mahiyet ve keyfiyet itibariyle mesuliyet gerektirir.

Her fert bu süreçte müspet veya menfi şekilde tesir altında kalır, evlilik hayatında ki aksaklıklar bazen boşanmaya sebebiyet verebilir.

Ailenin parçalanması(BOŞANMASI) Ruhi ve daralmalara sinir bozukluklarına sebep olur.

Ailenin dağılması ciddi manada üzerinde durulması gereken bir konudur.

Gelenek ve göreneklerin yoğun yaşandığı bazı bölgelerimizde Anne Baba ve çocukların hayatına müdahale daha sık görülür, Büyük anne ve Büyük baba aynı evde yaşamasına hiçbir mahsur olmadığı gibi aksine çok önemli faydaları vardır.

Ancak bu kişiler ister aynı evde ister ayrı evde yaşasınlar aile ortamına aşırı müdahalede bulunmaları ciddi problemlere yol açar. Eşlerden herhangi birine diğeri hakkında yapılan gıybet, dedikodu, iftira, o aileye yapılacak en büyük kötülüktür. Çocuğunu seven ve onun mutluluğunu düşünen her anne-babanın daha dikkatli olmaları gerekir.

Netice olarak boşanmanın uzun vadeli hayati neticeleri çok iyi hesap edilmeden boşanmaya asla karar verilmemelidir.

Boşanma aile için mühim bir karardır, birçok anne baba çocuklarını düşünerek bu kararı erteler veya düşünmez çocukların hem biyolojik hem psikolojik, gelişme safhalarının sağlıklı olması için onların iyi beslenme kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bu kaynakları çocuğun doğup büyüdüğü aile ortamı sağlar, daha sonra eğitim safhalarında beslenme devam eder, anne baba olma yükümlülükleri ve sorumlulukları olan bu durumdur.

Boşanma en fazla çocuklara tesir eder çünkü onların çocuksu ve masum bakışlarında aile son derece önemli bir müessesedir.

Anne, Babaların bir arada olması çocuğa huzur ve güven verir, sürekli çatışma kavga ortamının olması çocuğun hayata bakış açısını bozar, iç dünyası sarsılan çocuğun davranışlarında ciddi bozukluklar görülür.

Anne Babalar kendilerine daha geçimli bir aile kurmak için geçimsiz ortamı terk edip, kendi mutluluklarını ararken, onların mutsuzluğuna sebebiyet verirler.

Çocukların hayatta ki en büyük güven sembolü olan anne babanın birlikteliğinin bozulmaması, onları da psikiyatrik problemler de tetikleyebilir,

Anne Babalar Boşanma kararı vermeden önce çocuklarının bütün hayatını göz önüne almalı kararlarının neticelerini vicdanlarında hissetmeliler.

Toplumda; ahlaklı örf adetlere bağlı nesillerin yetişmesi dileklerimle. Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir