BİZE NE OLUYOR

BİZE NE OLUYOR

Ülkemizde ve dünyada Ne yazık ki şiddete meyilli insanlar olduk

BİZE NE OLUYOR.

Hemen her gün haber bültenlerinde özellikle kadın ve hayvanlara yönelik şiddet manzaralarıyla karşılaşıyoruz. Genel itibariyle gergin insanlarız, trafikte gerginiz, iş yerimizde gerginiz, en kötüsü de evimizde gerginiz.

BİZE NE OLUYOR.

Ülkede artan şiddet vakaları, hunharca işlenen cinayetler… Hiç de alışık olmadığımız şekilde abi kardeşe kadar varan adam öldürmeler… Toplumda adeta sosyal patlama yaşanıyor.

BİZE NE OLUYOR.

Basın toplumun ortamını, yapısını aksettiren bir aynadır.

Özellikle son zamanlarda gerek yazılı ve gerekse görsel basında gün geçmiyor ki yürek burkan olaylarla karşılaşmayalım.

BİZE NE OLUYOR.

Eskiden varoşlar da, az gelişmiş yörelerde görülen olaylar , artık mega kentlerde adeta sıradan olaylar rutin bir hale gelmiştir .

BİZE NE OLUYOR.

Bireyin davranışı giderek toplumsal bir yara haline gelmiştir. Bireylerdeki yozlaşmalar tüm toplumu ilgilendirmektedir.

Toplum dediğimiz de bireylerden oluşur.

Çocuk kaçırma olayları her geçen gün artmaktadır.

Bırakın yabancıların değişik amaçlarla kaçırmalarını artık aile bireyleri tarafından dahi sıkça rastlanır bir hale bürünmüştür.

BİZE NE OLUYOR.

Anne veya baba, amca, dayı, hala, teyze kaçırıyorlar işte.

Biyolojik anne babamı, yetiştiren, emek veren büyüten, eğiten mi ? Hangisi gerçek ebeveyn…

Temelinde eğitim yatıyor desek de ;Elektronik mühendisi bir ”annenin” 7 yaşında okula gitmek istemeyen yavrusunu araba arkasına iple bağlayıp sokaklarda dolaştırmasının izahı mümkün değil . Eğitim bunun neresin de .?

BİZE NE OLUYOR.

Aklı fikri uçkurunda olanların acaba akılları var mı o koca kafaların da . Çocukların cinsel istismarı diyorum. Tecavüzler ve hayvanlarla cinsel ilişki sayılarında da artışlar çok başkadır.

Bu ve benzeri durumlar için günün ihtiyacını karşılayacak yasalara acil ihtiyaç vardır.

BİZE NE OLUYOR.

Olaylara önce insan gözüyle bakılması gereklidir. Çocuğu, kadını, erkeği yok. Kadına çok güncel de, erkeğe şiddeti nereye sığdıracağız. Utancından halini açıklamayan, ama kadından şiddet gören erkeklerin sayısı da az değil. Eğitimlisi, eğitimsizi, kaba kuvvet,

Gücü yetmese de yettiği kadar. Hiçbir şey yapamıyorsan, al bir şeyler fırlat fırlatılan bir naylon terlik bile silah varsayılarak hapis cezası talebi ile dava açılabiliyor. Hem de bir anneye oğlu tarafından… Oğulda 38 yaşın da . ATM’de emekli maaşını çeken yaşlı amcanın elinden parası gasp ediliyorsa, üstelik yardım amaçlı . Hangi anlayış ve vicdana sığar…

Ailesinin geçimine katkı amacıyla sokakta kağıt mendil satarken uyuya kalan pembe montlu kız çocuğu ile , toplu taşım araçlarında yanında dikilmiş yaşlıya yer vermemek için şakacıktan uyuyan genç (!) arasındaki bağ nasıl yorumlanmalı . Büyüğe saygı, küçüğe sevgi Kalmamış. Saygısız sevgisiz bir toplum olduk.

BİZE NE OLUYOR.

Neler oluyor biz, nereye gidiyoruz. Cezalar her şeyi halleder ‘mi… Caydırır mı?.. Temiz birey temiz toplum nasıl olunacaktır. Kaybedilen yitirilen vicdanlar nerede gizlenmişlerdir acaba… Seslensek bizi duyarlar mı?

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir