BIRAKIN

Tecrübelerime dayanarak diyorum ki sigara, içki, gibi kötü alışkanlıklar insanlarda gençlik yıllarında başlar farklı olmak, kendimizi göstermek, çevremizin uygun bulmadığı, yasak gördüğü şeylere ilgi duymak gibi duygularla başladığımız sonrada bir türlü vaz geçemediğimiz alışkanlıkların başında gelir.

Kumar ve şans oyunları ise parasal yönden bir kirliliktir, bu tür oyunlarla zihinsel ve bedensel yapımızın ötesinde ruhsal yapımızda kirlenmektedir.

Kazanma hırsı, kaybetme korkusu, gerçekçi olmayan hayaller, gerçekte ise yitirilen emek ve paralar çevremize verdiğimiz zararlar… İnsanın bunları düşünmemesi mümkün müdür?

Diğer tarafta gençlik zaaflarını yok saymakta insan gerçeğini tanımamaktır.

Böylesi alışkanlıklarda ki ısrar birazda çevremizin bize gösterdiği tepkiyle orantılıdır.

Burada suçu sadece kendimizde değil çevremizin bize karşı tutumunda da aramalıyız.

Ailemizin yakın çevremizin de bize yol göstermesi gerekir, öte yandan bir takım zararlı ve kötü alışkanlıkların ilginç bir zevk dünyası vardır.

Aslında bu dünya sahte bir alandır, sahte dünyalarda oyalanmak bazen bir çaresizliğin sonucudur. Çaresizlik ise kendine güvensizliğin bir yansımasıdır.

Bırakın başkaları küçük hayatlarla yetinsin, siz sakın yetinmeyin. Bırakın başkaları küçük şeyler üzerine tartışsın, siz sakın katılmayın. Bırakın başkaları küçük acılarına ağlasın, siz sakın ağlamayın. Bırakın başkaları geleceklerini başkalarının ellerine versinler, siz sakın vermeyin.

(Jim Rohn der ünlü yazar) Evvela kendimize güvenmeliyiz bu çok çok önemli eğer kendine güvenirsen her işin üstesinden gelirsin, bir yazarımız der ki; kime güveneceğimi bilmiyorum ama kendime inandığım sürece herkesle baş edebileceğimi biliyorum.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Çankırılı Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir