BİLMEMEK AYIP DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIPTIR

BİLMEMEK AYIP DEĞİL

ÖĞRENMEMEK AYIPTIR

Bilmemek ayıp değil, sormamak (öğrenmemek) ayıptır atasözünün anlamı nedir?

İnsan ne kadar bilgili olursa olsun, bilmediği şeyler mutlaka olacaktır. Kişinin öğrenme yeteneği sınırlı olduğundan bazı şeyleri bilmemesi kusur değildir.

Asıl kusur öğrenme isteği ve iradesi göstermemektir. Bilmediği bir işi sorup öğrenmeden yapmaya kalkışmak bir eksikliktir. Çünkü yanlış ve zararlı bir yola sapılmış olabilir.

Hiç kimse anasının karnından alim olarak doğmaz.

İnsanlar doğduğunda dimağları işlenmeye hazır boş bir levha gibidir. Yaşadıkça, tecrübe ettikçe, okuyup araştırdıkça yeni şeyler öğrenir, hafızalarını, beyinlerini doldurmaya başlarlar.

Dünyanın bütün bilgilerini öğrenmek ve hafızada tutmak insan beyninin güç yetirebileceği bir şey değildir.

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden her zaman katbekat daha fazladır, Önemli olan her şeyi bilmek değil, her zaman daha fazlasını bilmek için çaba sarf etmektir.

Bizler ne kadar çok şey bilirsek, hayatımızı o kadar güzel idame ettirebilir, olaylara o denli geniş pencereden bakabiliriz.

Öğrenmek kadar mutluluk verici bir şey olmasa gerek. Öğrendiğimiz her bilgi, kişiliğimize kişilik, değerimize değer katar. Öğrenmenin verdiği hazzı bir bebeğin davranışlarından bile sezebiliriz.

Annesini yeni yeni taklit etmeye başlayan, seslerin farkına yeni yeni varan bir bebeğin annesinin çıkardığı sesleri taklit etmekle duyduğu sevinç bariz bir şekilde belli olmaktadır. Onun mutluluğu, taklit edebilmeyi öğrenmekten kaynaklanmaktadır.

Öğrenmemek ayıp” denildiğinde bir öğretmenin veya hocanın bir öğrenciye bir dersi veya konuyu açıklaması sırasında öğrenci bilmiyorsa sorun yok hoca soruyu konuyu tekrar anlatır, Fakat o konuyu hoca art arda tekrarlayıp sen öğrenmediysen bu çok ayıp şekilde karşılanır.

Örneğin sen matematik dersinin bir testini çözüyorsun fakat bilemediğin bir soru var ve çözemedin bunu hocana sorup anlayabilirsin, Fakat matematiği öğrenmezsen bu ayıptır. Hoca sana hele anlatmışsa.

İnsan her şeyi bilmez. Bilmediklerini okuyarak, bir bilenden sorarak öğrenmeye çalışır.

Kimileri, çekingen olur; soru sormaktan utanır, Kimileri de bilgisiz görünmemek istemediği için sormaz.

Adam, her şeyi bilir görünmek istiyor. Soru sorsun da niçin küçük düşsün? Böyle bilgiçlere göre, bilmemek ayıp değil sormak ayıptır!

Bilmediğiniz bir kente gittiniz. Elinizde bir arkadaşınızın adresi var, ama hemen buluvermek kolay değil. En yakınınızdaki güvenilir bir kişiye, örneğin polise, bir taksi durağına bir bakkala sorup elinizdeki adrese nasıl gidileceğini öğreneceksiniz. Bunun ayıplanacak nesi var?

Öğrencisiniz, Öğretmenin anlattığı konuyu iyice anlamadınız Dersin uygun bir yerinde parmak kaldırıp, anlamadığınız yerleri soracaksınız…

Soru sormak, ayıplanacak bir davranış değil, çoğu zaman takdir edilecek bir davranıştır.

Bazen çeşitli ortamlarda, hakkında bilgi sahibi olmadığımız konulardan konuşulabilir.

O konu hakkında bilgimizin olmaması, utanmayı gerektirecek bir şey değildir, Mühim olan, bilgiye her an aç olmaktır, Bilgiye aç olan insanlar sürekli bir çaba içerisindedirler.

Onlar okumayı, araştırmayı, denemeyi bir görev bilirler bu sayede her gün daha fala şey öğrenirler.

”Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.” diyen atalarımız, bilginin her türlüsüne önem vermişlerdir.

İnsanın işine yaramayacak bilgi yoktur. Bu nedenle elimizden geldiğince her şeyi öğrenmeli ve sahip olduğumuz bilgileri faydalı bir şekilde kullanmaya gayret göstermeliyiz.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir