BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENELİM ÖĞRENDİKLERİMİZİ ÖĞRETELİM

BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENELİM

ÖĞRENDİKLERİMİZİ ÖĞRETELİM

Usta bir işin doğru şekilde nasıl yapılacağını göstererek tarif eder ve sonrasında çırak ustanın becerilerini taklit ederek aynı işi yapmaya çalışır.

Bu süreçte usta çırağın her yanlışını düzeltir, bu geleneksel çıraklık modelinin tarihi Orta Çağ’da Avrupa’sında loncalara dayanmaktadır.

Loncalar 12. Yüzyılda ortaya çıkmıştır, ancak bir alan ya da beceri için yetişmiş kişi olmak usta olmak anlamına gelmez.

“Çıraklık” terimi iki şekilde kullanılabilir, İlki mesleki eğitime kapsamında yasal kurumsal yapılan çıraklık eğitimini tanımlar. İkincisi ise acemi kişinin deneyimli kişiden öğrenmesi şeklindeki ilişki için kullanılan genel el becerisidir.

Usta işin nasıl yapılması gerektiğini bilir. Usta çırak için işin nasıl yapıldığını modeller. Çırak ustanın örneğini takip etmeye çalışır. Son on yıldır çıraklık modelinin yeniden doğuşuna tanık olunmuştur ve artık günümüzde usta-çırak ilişkisi mesleki öğrenmede iyi bir yöntem olarak düşünülmektedir.

Bu düşüncelerden yola çıkarak verilen öğütler tecrübelerle sabittir.

Örneklerle siz okurlarımıza araştırmalarımda bulduğum ve beğendiğim öğütleri madde, madde sizlerle paylaşmak istiyorum.

1.Ucuz araba kullan ama alabileceğin en güzel evi al. 2.Adam gibi üç fıkra öğren 3.Sevinçlerini sakın erteleme 4.Hayatı ve hayat arkadaşını sev. 5.Her gün 30 dakika yürüyüş yap. 6.Her yemekten önce şükret.7.Bir arkadaşına sırrını açmadan önce iki kere düşün

8.Kim olduğunu, nereden geldiğini unutma. 9.Kaybedecek şeyleri olmayan insanlardan kork. 10. Çocukların adalet kelimesini duyduklarında seni hatırlayacak gibi yaşa. 11. Kibirli olma, yalancı olma, sevgisiz ve saygısız olma. 12. Kendini ve başkasını affetmesini bil. 13. Dinine ait kitabı tam anlamıyla okumak için kendine bir yıl süre tanı. 14. İlk yardımı öğren. 15. Bir seni kucakladığında ilk bırakan sen olma. 16. Her gün altı bardak su içmeyi unutma. 17. Seni seven insanları korun 18. Zor da olsa ailenle tatil yapmak için her şeyi dene. 19. Seyahate çıkarsan, cüzdanına sana ait sağlık bilgilerini, ev adresini ve telefon numaranı kaydetmeyi unutma.

Ve yine unutmak istenmeyen “Sevginin en büyük şifa kaynağı olduğunu ifade eden evrensel üslubuyla Mevlana Hazretlerinin öğretisi ve eserleri pek çok lisanda binlerce araştırmaya konu olmuştur.

Farklılıkları ortak paydada buluşturan bir geleneği inşa ederek aynı dili konuşanların değil, aynı duyguları paylaşanların anlaşabileceğine dikkati çeken Mevlana Celaleddin-i Rumi, zamanın içinden akıp geçen bir ırmak gibi çağları aşan bilgeliği ile günümüze de ayna tutmaya devam etmektedir.

Çocukların, kadınların ve savunmasız insanların acımasızca katledildiği günümüz dünyası belki de tarihin en büyük insan hakları ihlallerinin yaşandığı bir dönemden geçiyorken insanlık bugün Mevlana’nın öğretilerine hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır.

Dini, dili, ırkı fark etmeksizin tüm insanlığın Mevlana sağduyusunu pusula olarak kabul etmesi temennisiyle, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir dünya için yarınlara umutla bakıyoruz.”

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir