BİLGİSAYARLA DÜNYA BİR MAHALLE

BİLGİSAYARLA DÜNYA BİR MAHALLE

Yaşadığımız çağ iyi okuyanların, değişimi iyi anlayanların ve bunu yönetmesini iyi bilenlerin başarılı olacağı bir gerçektir.

Dünyanın bir ağ topluluğuna dönüştüğü, büyük bilim merkezlerine anında ulaşabildiği dünyanın elimizde bir çantayla taşınabildiği uluslar arası sermayenin bir günde el değiştirdiği bir dönemi yaşıyoruz.

Thomas friedman “Dünya düzdür” kitabında şöyle bir aktarım yapar “Çin deki bir otomobil fabrikasına yazılan bir yazıda şunu anlatır.

Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, ceylen bilir ki o gün en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşmadıkça aç kalacaktır., ister aslan olun ister ceylan olun, çağa ayak uydurmak hayatta kalabilmek için her sabah kalktığınızda hızlı koşmalısınız.

Bu gerçek hepimizin değişime ayak uydurmak zorunda olduğumuzu, bisikletin üzerindeymiş gibi sürekli ve hızlı pedal çevirmek gerektiğini pedal çevirmezsek düşeceğimizi ifade ediyor.

Google araştırmacıları, bir süredir devam eden söylentilere “son noktayı” koydu ve kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını iddia etti. Dünyaca ünlü bilim dergisi Nature’da yayımlanan makaleye göre daha önce en güçlü süper bilgisayarların bile gerçekleştiremeyeceği bir hesaplama, devrim niteliğinde yeni bir bilgisayar türü sayesinde başarıldı.

Sycamore ismiyle bilinen kuantum bilgisayar, klasik bir sistemde yaklaşık 10 bin yıl sürecek işlemi, 200 saniyede tamamlayabiliyor.

İletişimin maksimum seviyede yaşandığı bu yüzyılda dünyada toplumsal ilişkiler ve insan ilişkileri sınır tanımaz boyutlara ulaşmıştır.

Yaşanan teknolojik gelişmeler dünyanın her hangi bir yerinde olan bir olayın sadece orayla sınırlı kalma ihtimalini ortadan kaldırmıştır.

Gelişen iletişim teknolojileri, ekonomik, siyasal ve toplumsal alanlarda sınırları da ortadan kaldırmıştır.

Değişen dünyayı anlamak için en kilit ve dinamik kavramlardan biri olan küreselleşme kavramı farklı bölgelerde yaşayan insanların, toplumların ve devletlerarası ilişkilerin karşılıklı olarak daha çok iletişim ve etkileşim içinde olması şeklinde açıklanabilir.

İletişim ağının en yaygın dönemini yaşadığımız bu zaman diliminde internetin sağlamış olduğu sosyal medya ağı neredeyse tüm insanları kendine çekerek sanal bir dünya kurmuştur.

Benim gibi Dede ve Nineler interneti sevdi İnternet kullanıcısı olan yaşlıların sayısı her geçen gün artıyor.

TÜİK’in araştırmasına göre internet kullanan 65 yaş ve üzeri kişilerin sayısı 2018 yılı sonunda yüzde 17’ye yükseldi. Bunun en önemli nedenlerinden biri şehir hayatı ile birlikte giderek zayıflayan aile bağları.

Zira yaşlılar artık bayramdan bayrama kapılarını çalan akrabaları ile sosyal medya üzerinden iletişim kuruyor. Kamu kurumlarındaki işlerini de e-Devlet üzerinden halledebiliyorlar.

Yeni iletişim teknolojileri ve sunduğu olanakların kullanımı günümüzde giderek kitleselleşti.

Çocuklardan ileri yaş grubuna kadar pek çok kişi, yeni iletişim teknolojileri aracılığıyla birbirleriyle ve dünyayla iletişim kuruyor. İleri yaş grubunun da söz konusu teknoloji ve sosyal medyayla olan ilişkisi gün geçtikçe artıyor.

Gençler arasında daha yaygın olmakla birlikte, yapılan istatistikler, internet ve sosyal medyayı kullanan yaşlı nüfusun giderek arttığını gösteriyor.

Günümüzde ileri yaş grubu, yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar, fiziksel güç kaybı gibi nedenlerle evde daha uzun zaman geçiriyor.

Evde geçirdiği zaman diliminde ise cep telefonu, masaüstü bilgisayar, laptop gibi pek çok iletişim aracını uzun sürelerle ve sıkça kullanıyor.

İleri yaş grubu herhangi bir arıza çıkması gibi durumların haricinde bu araçları tek başına kullanabiliyor ve bağımsız bir kullanıcı profili çiziyorlar.

İnternet aynı ilgileri paylaşan yaşlılar arasında etkileşim, dostluk ve arkadaşlık geliştirilmesine de yardımcı oluyor.

Akıllı telefon, internet ve sosyal medya kullanımında yaşlıların en büyük yardımcıları ise torunları. Böylece yaşlılar gençlere hayat bilgisi aktarırken yeni nesil de ak saçlılara sanal alemin püf noktalarını öğretiyor.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir