BESLENME ÖNEMLİDİR

Soğuk havalarda hastalıklara karşı savaşmak ve vücut direncinizi artırmak istiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. İşte size kış mevsiminde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek vitamin deposu besinler…

Proteinler bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasını sağlar. Vücudumuzun virüs veya bakterilerle savaştığı, zayıf düştüğü dönemlerde protein ihtiyacı normalden fazladır. Kaliteli protein kaynakları içeren yiyecekler; et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir her gün yeterli ölçüde olmalı. Sabah kahvaltıda; 1 yumurta, peynir, ara öğünlerinizde süt, yoğurt, peynir, ana öğünlerinizde ise et, et yemekleri, tavuk veya balık olabilir.

C vitamini, her gün almamız gereken önemli bir vitamindir. En iyi kaynakları; taze meyve ve sebzelerdir. Kış meyve ve sebzelerinden her gün yemelisiniz. Ispanak, pazı, pırasa, lahana, karnabahar, brokoli, kereviz, yer elması, havuç, turp gibi kış sebzeleriyle sebze yemekleri ve bol limonlu salatalar yapın.

Elma, kivi, nar, gibi kış meyvelerinden her gün yeterince yemelisiniz.

Hem metabolizmamızın hızlı çalışması hem de bağışıklık sisteminin güçlü olması için demir olmazsa olmaz bir mineraldir. Et ve ürünleri, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru üzüm ve incir gibi besinler demir açısından zengindir.

Günlük demir ihtiyacının karşılamak için, sabah kahvaltınızda; yumurta, pekmez, tahin, maydanoz, yeşilbiberi ara öğünlerinizde; kuru üzüm, fındık, badem, ceviz; yemeklerde et ve etli sebze yemekleri, kuru baklagiller, yemekleri, yeşil salatalar tüketmelisiniz. Yemeklerle birlikte yediğiniz salatalar ve yemek üzerine yediğiniz taze meyve demirin vücudumuza olan faydasını artırır.

Pazarda ya da markette gördüğümüzde “Tamam işte, kış gelmiş.” dedirten ilk meyvemiz portakal. Yaz aylarında Akdeniz’de tatilimizi yaparken yavaş yavaş büyüyen ve kışın bize şifa olacakları belli portakallar artık karşımızda. C vitamini yönünden tam bir depo görevi gören portakal, turunçgillerin de şahı sayılıyor.

Kabuklarını soyarken elimize gelen taze kokusuyla evimizde hissettiren portakalı, kış boyunca evinizden eksik etmemeniz oldukça faydalı.

Portakaldaki vitamin ve mineraller: C vitamini, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, P vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum

Portakalın iyi geldiği hastalıklar: Kolestrol ve tansiyonu dengeler, damarları güçlendirerek kalbi korur, kanın yenilenmesini sağlayarak cildi güzelleştirir, kanın pıhtılaşmasını engeller, yaraların iyileşmesine yardımcı olur, uykusuzluğa birebirdir, soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir.

Portakalın hemen sağına ya da soluna bakarsanız mandalinayı göreceksiniz. Sere serpe yenmeyi bekleyen bu minik sağlık depolarından da satın almayı sakın unutmayın. Aslında böyle güzel meyveleri keşke dalından koparıp yiyebilsek diyor insan. Bir de öyle olduğunu düşünsenize; bir taraftan toprağın cömert kokusu, diğer taraftan doğayla baş başa olmanın verdiği huzur.

Sağlıklı ömürler geçirmenizi dilerim.

Hoşça kalın Dostça kalın ama Gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir