BEN DEĞİL, SİZ DEĞİL, BİZ DİYELİM.

BEN DEĞİL, SİZ DEĞİL, BİZ DİYELİM.

Günümüzde en zor işlerden birisi sivil toplum kuruluşlarıdır. .Onun için, yazıma başlamadan önce, herhangi bir kurum, kuruluşu ve sivil toplum içinde bulunan yöneten ve yönetimde görev alan herkesi kutluyor, başarılar diliyorum.

Her zaman söylediğim ve desteklediğim gibi dünya bir kültür bahçesidir.

Ama bilinmesi gerekir ki bir toplumun sağlığı, gücü ve doğruluğu tolerans olduğunda belli olur.

Gelin hep birlikte buluşalım, konuşalım, tartışalım, el ele verelim, omuz omuza duralım ve ben demekten kaçınarak biz diyerek doğduğumuz yerden gelip doyduğumuz yerde Hemşerilerimizle ilimiz Çankırı’nın örf adetlerini gelenek göreneklerini yaşayalım yaşatalım inşallah.

Hal böyle olunca en fazla ihtiyacımız olan şey, birlik ve beraberlik ruhudur, insanca yaşamanın, huzura kavuşmanın yolu birlik ve beraberlikten geçiyor.

Birlik ve beraberlik içinde yaşayabilmek için fertlerin birbirlerini anlamaları ve dinlemeleri gerekir.

Bazen toplumun birçok ferdi aynı düşüncede olmasına rağmen, karşı tarafı dinlemediği, ya da ön yargılardan kurtulamadığı için diğer insanları anlayamaz ya da yanlış anlar.

Bu problemin giderilmesi için insanların ön yargısız ve iyi niyetle birbirini dinlemesi gerekir.

Birlik ve beraberlik içinde birbirimizi daha çok dinlemeliyiz, dinlemezsek ipi kopan tespih taneleri gibi dağılır gideriz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) birlik beraberlik içinde olmamız gerektiğini belirterek bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Size birlik halinde bulunmanızı tavsiye eder; ayrılıp dağılmaktan şiddetle kaçınmanızı isterim.

Zira şeytan, yalnız başına yaşayan insana yakın olup, beraber bulunan iki kişiden uzaktır. Kim Cennet’in ta ortasında yaşamak isterse, toplu halde bulunmaya baksın.”

Atalarımız bunu “Bir elin nesi var iki elin sesi var” deyişi ile çok güzel anlatmışlardır.

Bu atasözü bizlere yardımlaşmayı, fedakârlığı, dayanışmayı ve birlikten kuvvet doğduğunu hatırlatmaktadır. Dayanışma olmadan, birlik ve beraberlik sağlanmadan atılan adımlar en başta, başarılıymış

gibi algılansa da o çemberin içeresinde olması gerekenlerden bir kişi bile dışarıda kalmışsa birlik sağlanamamış demektir.

“BİZ”‘e ait olan değerleri etkinliklerle ortaya koyuyoruz Derneğimize ait olan gayrimenkulleri hep birlikte koruyalım kollayalım ve sahip çıkalım gelecek nesillere aktaralım yani Sincan Çankırılılar Derneğini 1994 den günümüze kadar hakkaniyetle yönetici ve üyelerimize “BİZ” başardık diyerek mutluluğumuzu haykıralım.

Unutmayın, sen yoksan bir kişi eksiğiz! Sözlerimi Hz. Mevlana’nın bir sözüyle tamamlamak istiyorum:

“Aldırma söylenenlere! Varsın, görenler seni bir ot sansın. Sen gül ol da, senin uğruna ötmeyen bülbül utansın…”

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir