Basın Açıklaması

SİNCAN İlçemizin Çok değerli Basın Mensupları

 Davetimize gösterdiğiniz ilgiye, Yönetim kurulu adına yürekten teşekkür eder hepinize hoş geldiniz der saygılar sunarım.

İlimiz Çankırı’nın coğrafi konumunu, Tarihini, örf adetlerini, gelenek göreneklerini, Çankırı Valiliği Kültür ve Turizm müdürlüğümüzce 2011 yılında hazırlanıp basılan materyalleri sizlere taktım edeceğiz. 

Çankırı İl haritası kent planı broşürlerde, Uzak çağların yakın kenti Çankırı tanıtımı, Çankırı Türküleri, Çankırı YÂRAN Belgeseli CD erde, 2017 Nisan ayında Basımdan çıkan ikizlerim diye adlandırdığım; İki kitabımı da sizlere armağan ediyorum, umarım yararlanır umarım beğenirsiniz.

Basınımızın değerli Temsilcileri,

Hepiniz ve hepimiz bilirsiniz ki sivil toplum kuruluşları özveri ve gönüllülük esaslarına göre işlevlerini sürdürürler yönetim kurulu üyelerimizle uyum içinde özveri ile maddi manevi fedakârlıklarla bu görevimizi inşallah sürdüreceğiz.

Ben 1950 Çankırı Merkez doğumlu emekli Eczacı kalfası Şair-Yazar Necati ÜLKER, 

1994 yılında gönüllü Çankırılı hemşerilerimiz tarafından Sincan Çankırılılar yardımlaşma ve dayanışma ismi ile kurulan Derneğimiz günümüze kadar 8 Başkan ve onlarca yönetim kurulu değişiklikleri yapıla gelmiştir.

Huzurunuzda kuruluşundan günümüze kadar başkan ve yönetim de görev almış olan ve emeği geçmiş tüm üyelerimize ve iş adamı Hemşerilerimize şükranlarımı sunarım. ALLAH onlardan razı olsun.

13 yıldır Ankara Sincan da ikamet ediyorum 2004 Yılında gönüllü üyesi olduğum derneğimizi, Çankırılı hemşerilerimizi ve insanları çok seviyorum.

Çankırı ve Ankara da çok sayıda sivil toplum kuruluşlarında görev aldım Dernek demek dert demek olduğunun bilincindeyim.

Aldığım görevlerde hep başarılı oldum zira ekip çalışmasına önem veriyorum, yönetim kurulu dostlarıma da güvenerek Deneğimizin 9. Başkanı oldum.

Çalışma arkadaşlarımla ilk paylaştığım konular; Tüm partilere eşit mesafede olacağımızdır.

İkincisi ise, (Çankırı’mızın 18 Plaka koduna istinaden )  yönetim kurulumuz her hafta yapılacak mutat Toplantılarımızın dışında her ayın 18’inde saat 18 de Tüm üyelerimizle Toplanıp sıncanda ikamet eden Çankırılı hemşerilerimizle kucaklaşıp acı ve tatlı günlerin de birlik beraberlik ruhu içinde yaşamak istiyoruz.

Çankırı’dır ilimiz, Hayır söyler dilimiz, Dostluk kardeşlik için Hazırdır Derneğimiz. Bu sloganla herkesle kucaklaşmaktır emelimiz.

İlimiz Çankırı’yı; sivil toplum kuruluşu olarak temsil etmeye çalışıyoruz, Hemşerilerimize ve insanlara yararlı olabilmeyi arzuluyoruz, arkamızda hoş bir seda bırakmak istiyoruz.  

İyi biliyoruz ki bunun da yolu siz basın mensupları ile mümkündür. Bizlerin yanında bizlerin sesi kulağı olacağınıza inanıyoruz. ALLAH sizlerinde bizlerinde Yardımcısı olsun.

Bir ATA Sözümüz der ki İnsan doğduğu yerde değil doyduğu yerde olur. İnsan mutlaka bir yerde doğar, burası onun ana yurdu, Baba ocağıdır. Fakat insanoğlu, doğduğu yeri ne kadar severse sevsin, (bizler gibi) hayatını nerede sürdürebilecek, nerede kazanabilecekse, oraya kadar gider ve orada hayatını sürdürür.

İnsan doğduğu yeri değil geçimini sağladığı yeri yurt edinir. Ancak geçmişini kültürünü örf adetlerini gelenek göreneklerini akrabalarını yani doğduğu yeri unutmamalıdır, unutturmamalıdır. 

İstiyoruz ki; her gurbetçi Doğduğu yerlere ailesini alarak ziyaretler yapmalı çocuklarına bu hassasiyetleri yeterince öğretmelidir.

Gurbette yurt edinmek zor olduğu malumlarınızdır. Çankırı ilimiz başka illere sürekli göç vermiştir, bunun sebeplerini bir dolu sayabiliriz.

Ancak daha bariz bir açıklama yaptığımızda 

Çankırı’mızı Temsilen TBMM 5. Dönem olan 01.03.1935- 27.12.1938 milletvekili sayımız yedi imiş 26. Dönem 01.11.2015 genel seçimlerinde ise halen iki milletvekili Çankırı’mızı Temsil etmektedir, Bu da gösteriyor ki ilimiz Çankırı çok göç vererek Nüfusumuz düştükçe milletvekili sayımız da düşmüştür.

TİK. Verilerine baktığımızda daha geriye gitmeden 1997 yıllında ikamet eden nüfus sayısı 252.424 iken bu sayı 2016 yılında Çankırı Nüfusu 183.880’lere kadar düşmüştür.

Çankırı’nın Ve Çankırılının kaderi hep bu olmuş Tarihi akış içinde;

Yukarıda izah ettiğim Milletvekili sayısı vahim olayı özetliyor.

Oysa Çankırı öteden beri bir Müslüman ve Türk beldesidir. Türk örf adet ve gelenekleri bütün görkemiyle Çankırı da yaşamaktadır.

Ne yazık ki Çankırı; Tarihi ve sos, yo- Kültürel açıdan yeterince araştırılmış değildir. 

Ankara’ya çok yakın olmasına rağmen, Cumhuriyet döneminde, İlimiz Çankırı’nın Devletin imkânlarından yeterince yararlandığı söylenemez.

Bu gün 14 Mayıs 2017 anneler günü vesilesiyle tüm annelerin, anneler gününü kutlar sağlıklı ömürler diler ellerinden öperiz.

Ahrete göç eden annelerimize de rahmetler diliyoruz.

Halka hizmetin hakka hizmet olduğunu benimsiyoruz.

Gücümüz nispetinde Çankırılı hemşerilerimize kol kanat olmayı, İlimiz Çankırı’nın geçmişini gelecek kuşaklara aktarmayı, hedefliyoruz inşallah başarırız.

Burada konuşmama son verirken hepinize sağlık mutluluk içinde ömürler diliyorum Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınız asla kapatmayın.

SİNCAN Çankırılılar Derneği Başkanı Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir