BAŞARIYA BİRAZ CESARET YETER

BAŞARIYA BİRAZ CESARET YETER

Başarısızlık, herkesin korktuğu bir sözcük…

Çalıştığı alan, içinde bulunduğu durum veya karşısındakiler ne olursa olsun hiç kimse başarısız olmak istemez.

Herkes bu tehditkâr sözcükten kaçınmak için elinden geleni yapar. Ama bu gerçekten bir tehdit mi? Yoksa insanlar mı bunu bir tehdit haline getirdi?

Ruhumuza zincir vuran bu korkuları alt edemedikçe, hayatımızı özgür biçimde yaşayamayız.

Başarısızlığı ya da güçlüğü yenecek cesaretimiz yoksa tutkularımızı hayata geçiremeyiz.

Cesaretinizi arkada bırakmayın, her gününüzü onunla beraber yaşayın, hayatınızın ne kadar kıymetli olduğunun farkına varın. Dünyanın sizi bilmeye ihtiyacı var, Cesaretiniz de kişiliğinizi tamamlayan mükemmel bir parçanız. İşte bu yüzden her gün tüm cesaretinizle korkularınızın üstüne gidin,

Başınızı dik tutun ki gücünüz ve ihtişamınız da görülsün. Korkularınızla yüzleşmek için tüm cesaretinizi toplayın. Korkularınızdan daha korkunç olan, kendiniz olamamaktır. Sadece cesaret ile tüm korkularımızı yenebiliriz.

Başarısızlık korkusunun elbette birçok sebebi var. Mesela her şeyi eleştiren ve destekten çok köstek olan ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar başarısızlıktan korkarlar.

Çocuklukları boyunca sürekli aşağılanan ya da gelişimlerine engel olunan kişiler yetişkinliğe eriştiklerinde bile kafalarındaki olumsuz düşüncelerden bir türlü kurtulamazlar.

İlk olarak küçük hedefler koyun, bunları gerçekleştirerek öz güveninizi artırın.

Tüm muhtemel sonuçları düzgün bir şekilde değerlendirin ve her ihtimale karşı bir B planınız olsun.

Ayrıca elbette olumlu düşünmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Ağır ama emin adımlarla ilerlerseniz gün gelir korkunuzu yenersiniz.

Başarısızlıklarınız yüzünden pes ederseniz kaçıracağınız onlarca fırsatı düşünün.

Bazen başarısızlıklar sayesinde o kadar önemli şeyler öğreniriz ki bunları normalde öğrenme şansımız yoktur bile.

Mesela başarısızlıklarımız sayesinde içimizdeki gerçek gücü keşfedebiliriz ya da gerçek dostlarımız kimmiş, anlarız. Hatta bazen işler istediğimiz gibi gitmeyince hırslanırız, sonunda da başarıya ulaşırız.

Dünya üzerinde bilimde, sanatta, sporda başarılı kişilere bir bakın. Bunlar, başarısız olmaktan çekinmeyen insanlardır.

Her zaman büyük düşünürler. Kendi sınırlarını zorlamaktan keyif duyarlar. Bu kişiler, başarısızlığı, başarıyı yakalamak için doğal bir adım olarak görürler.

Marlo Morgan’ın Dediği anlamlı söz; Tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir