BAHARIN GELİŞİ

BAHARIN GELİŞİ

Baharın gelişini kutlamak üzere yapılan tabiat Bayramına, NEVRUZ Denilmektedir. Gelenek ve törelerin muhtemel bir diğer kökeni de 21 Mart’ da gerçekleşen ve TÜRK dünyasında Kurtuluş günü olarak kabul edilen, Ergene kon Destanına dayandırılmaktadır.

Bu nedenle NEVRUZ; Tabiatın kıştan kurtuluşunun, bolluk ve Bereketi, olması anlamındadır.

21 Mart NEVRUZ Günü, Başta Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan olmak üzere pek çok Türk Devlet ve topluluklarınca, “Milli Bayram” ilan edilmiştir.

Bu köklü töremize göre ve İslam dinine göre, de “BAHAR Temizliğini” de ön plana çıkartmalıyız. Maddi ve Manevi Temizliğimize de büyük önem vermeliyiz.

Temizlik Maddi ve manevi diye ikiye Ayırdığımız ’da Gözle görülebilen pislik ve kirlerden, temizlenmeye Maddi Temizlik; Gözle görülmeyen fakat varlığı kabul edilen Manevi kirlerden temizlenmeye Manevi temizlik denilmektedir.

İşte Tam bu noktada, temizlik alışkanlığı Küçük yaşlarda kazanılması gerekmektedir. Temizlik sağlıktır.

Pek çok hastalığın Sağlık kurallarına uymamaktan meydana geldiği bilinmektedir. Temizlik Müslüman’ın en önemli özelliklerinden birisidir.

Buna göre; Çocuklara küçük yaştan itibaren Temizlik alışkanlığının kazandırılması Görevi başta Anne ve Babaya düşmektedir.

Bir Anne Baba, çocuğa, Manevi kirlerden uzak kalmayı öğretmekle mükelleftir.

Bedenini, elbisesini, oturup kalktığı yerleri de temiz düzenli tutmayı, öğretme mecburiyetindedir. Temiz olmak dinimizin temel prensiplerindendir. Peygamberimiz “Temizlik imandandır” buyurarak konunun önemine işaret etmiştir.

Kültürümüzde çok güzel ifade edildiği üzere “Aslan yattığı yerden belli olur” bu söz, yaşadığımız, içinde bulunduğumuz, hizmetimize sunulan her yeri temiz tutmanın, bizim nasıl bir insan olduğumuzun göstergesidir.

Örneğin cami, ev, okul, içerisinde ibadet ettiğimiz, yaşadığımız, eğitim aldığımız, mekânları temiz tutmak dinimizin emirlerini hayatımıza yansıtabildiğimizin göstergesidir.

Kendi bedenini etrafını, yaşadığı mekânları temiz tutmak, İslam ahlakının bir gereğidir.

Unutmamalıdır ki temiz insan, temiz mekân, temiz çevre, temiz,

Sağlıklı ve ahlaklı, bir toplum demektir.

Öyleyse, çok geç olmadan bu konuda üzerimize düşen görevleri yapmalıyız.

Yapmalıyız ki gelecekte temiz bir toplum oluşturmalıyız, en temiz hislerimle.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir