ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİDİR

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİDİR

İnsanların yaşadıkları yer ve davranışları onların nasıl bir insan olduğunu ifade eder. Kirli ve pasaklı insanlar gerçek hayatında da bu şekilde, temiz ve titiz insanlarda gerçek yaşamlarında bu şekilde temiz ve titizdirler.

Kötü niyetli insanlar ve iyi niyetli insanlarda bu şekilde sınıflandırılırlar.

Bir atasözümüz daha var;

“temizlik imandandır.” Ancak, imandan sayılan temizlik, sanıldığının aksine sadece maddi temizlikten ibaret değildir.

Kalp ve beden temizliği diye ifade edebileceğimiz maddi–manevi iki katlı temizliktir imandan sayılan temizlik…

Günümüzde geçmişten farklı olarak kirli yerleri temizlemekten öte, kirlenmeyi önlemek, bu hususta gerekli önlemleri alarak temizlik bilincini artırmayı hedeflemeliyiz.

Her yıl tonlarca ambalaj atığını çöpten ayrı toplayarak geri kazanılmasını sağlamakta, Bunun yanı sıra özellikle su kaynaklarımızın korunması ciddi önem arz etmektedir.

On binlerce litre bitkisel atık yağın lavabolara ya da çöpe dökülmesi yerine yeniden değerlendirilerek yakıt elde edilebilmesi için ayrı toplanmasını sağlamak.

Özellikle içerdikleri ağır metallerden dolayı atık halindeyken doğrudan doğaya bırakıldığında tüm doğal yaşamı günden güne zehirleyebilecek potansiyele sahip olan atık pillerin, çevreye zarar vermeyecek biçimde depolanabilmesi için her yıl düzenlenen kampanyalara destek olmakta ve yılda bin kilogramın üzerinde atık pilin toplanmasını sağlamakta

Nispeten yeni toplanmaya başlanılan elektronik atıklar konusunda bir bilinç oluşturabilmek adına çeşitli mecralarda çalışmalar yapmakta.

Bunların yanı sıra yeni nesillerin duyarlılığını doğru şekilde biçimlenebilmesini sağlamak ve onların çevre konusunda bilinçli şekilde yetişmelerini desteklemek amacıyla mühendislerimiz aracılığıyla eğitimler vermek ve etkinlikler düzenlemek.

Günden güne çıtayı daha da yükselterek her alanda çevreci bakış açısını vurgulayacak projelere bir yenisini eklemek, insanlık için medeniyetimizden aldığımız bu mirası bizden sonrakilere bırakabilmek için temizlikten çok daha ötesi için çalışmalar devam etmelidir.

Aslan yattığı yerden belli olur atasözü insanların yaşadığı yerin tertip ve düzeninin onun kişiliğini gösterdiği anlamına gelmektedir.

Titiz olan, temiz olan insanlar yaşadıkları yeri de kendisi gibi tertemiz ve düzenli yapar.

Özensiz, pasaklı insanların ise yaşadığı yerler de aynı kendileri gibi olur, Bu tür insanların yaptıkları işler de özensiz ve kötü olur. Yani bir insanı tanımak isteyenlerin o insanın hem giyim kuşamına hem de evinin düzenine bakması kâfidir.

Hayatında düzeni ve tertibi prensip haline getirmiş insanlara kendi işimizi gönül rahatlığı ile emanet edebiliriz.

Çünkü bu tür insanlar için bir işi layıkıyla yapmak o işi baştan savma değil de her ayrıntısına dikkat ederek yapmak bir hayat felsefi olmuştur.

İnsanları tanımanın en iyi yolu onların yaşadıkları ortamları incelemektir, Karakter olarak temiz, prensipli, hayatı ciddiye alan insanlar fiziksel temizliğine de aynı özeni gösteriyor demektir, Ciddiyetsiz, düzensiz, baştan savma yaşayan insanlarda aynı şekilde pis ortamlarda yaşar.

Zaten dini inançlarımız da bize her açıdan temiz ve tertipli olmayı öğütlemez mi?

Geçmişten günümüze kadar ulaşan hikmetli ve öğüt veren atasözleri, günümüz çocuklarının anlayacağı birbirinden güzel eğitici öykülerle taze zihinleri süslemeye devam ediyor.

Birbirinden farklı atasözleri, hayatımızda karşılaştığımız öyküler eşliğinde çocuklarımızın kültür dünyalarını hem rengârenk cümleler serpiştiriyor hem de çocuklarımıza ”Atalarımız ne güzel söylemiş!” dedirtecek ibretlik öykülerle onların sosyal hayata hazırlamalarını sağlıyor.

Temizliği seven ve bazı etkinliklere katılan insanların empati düzeylerinin ve yardımlaşma isteklerinin çok daha yüksek olduğu saptandı.

Yani temizlik yapmak insanları daha mutlu ve paylaşımcı bireyler haline de getiriyor.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir