ARKADAŞ

Arkadaşlık hayatımıza renk canlılık, güç ve mor el veren bir ilaçtır, Atalarımızın öğütlerine bakıldığında; Arkadaşlık her zaman gölge veren bir ağaçtır,

Arkadaşınızın evine sık sık gidin, çünkü kullanılmayan yolu çalılar bürür.

Bir kitapta okuduğum Rüyayı da paylaşmak istiyorum;

Biz uyurken kalbimizin tuttuğu bir dilektir, Arkadaş; uçmayı unuttuğumuzda bize kanatlarını açan bir melektir. Hayal gücü; bizi bilmediğimiz yerlere uçuran bir rüzgârdır.

Dikkat edildiğinde görülecek ki hiç arkadaşı olmayan daha doğrusu arkadaşsız yaşamaya çalışan insanların birçoğunda ruhsal bozukluklar görülmektedir.

Bu durumun gençlerde daha çok ortaya çıktığı, yapılan istatistikler den anlaşılmaktadır.

Bunun yanısıra arkadaş edineceğim diye, gelişigüzel arkadaşlıklar da olmamalıdır.

Arkadaş olunacak kişide, sevgi, saygı, ön planda tutulmalıdır, kaba, obur, menfaatçi, bencil, acımasız, karaktersiz, ikiyüzlü bilhassa yalancı olanlarla asla arkadaşlık yapılmamalıdır.

Zira bu tür kişilerle arkadaşlık yapanlar hep hayal kırıklıkları yaşayarak, çok pişman olur ve yıkılırlar, kendi öz saygılarını da yitirirler.

Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri’nin dediği gibi; “söyle arkadaşını, senin kim olduğunu söyleyim.” Nede güzel özetlemiş nur içinde yatsın.

Benim Rahmetli Mehmet amcam vardı kendi çocuklarını ve bizleri bir gün toplayarak nasihat vermişti, çocuklar şimdi küçüksünüz, yarın büyüyüp iş güç ev bark sahibi olacaksınız, bir dolu arkadaşınız mutlaka olacaktır.

Arkadaş olacağınız kişide şunlara çok dikkat etmeniz gerekir.

Bir kahveye gittiniz, siz onun çay parasını ödediniz, ya da berbere gittiniz tıraş parasını ödediniz, ya da sınamaya gittiniz sınama biletini aldınız, bu arkadaşınızla tekrar bir araya geldiğiniz de ikinci defa siz para ödediniz.

Ama üçüncü defada size para ödetirse o vakit bu kişi ile arkadaşlığınıza sınırlar koyunuz ya da fazla samimi olmayınız demişti, nur içinde yatsın.

Arkadaş olacağınız kişide, özellikle gençlere seslenmek istiyorum, temiz bir kişi olacak, çalışkan olacak, güvenilir olacak,

iyiliksever ve dürüst olacak, büyüklere saygı, küçüklere sevgi besleyecek, asla yalan söylemeyecek.

Unutmayın arkadaş vardır, insanı deli eder, arkadaş vardır insanı veli (ALLAH Dostu) eder. Tercih sizin!..

Hayat; içinden ne çıkacağını bilmesek de açmamız gereken bir zarftır. Açtığınız zarflardan hep güzel şeyler çıkması dileğiyle. Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir