ARABAYI DEVİRMEDEN

Bir toplumun kalkınması gelişmesi o toplumun fertlerinin temiz ve dürüst olmasına, iyi niyetine bağlıdır.

İnsan ruhunda beden gibidir, değişik etkilerle kirlenir

Şiddet uygulamak taciz etmek, kadın çocuk döğmek, çalmak yalan söylemek, sözünde durmamak, iki, yüzlü olmak, gibi daha birçok örnekler verilebilir.

İnsanların ruhunda mutlaka bir pusula vardır, önemli olan bu pusulanın paslanmaması, bu ruhun kirlenmemesi demektir.

Temizliğe bakıma ihtiyacı vardır, iyi örnek, kötü örnek bunun göstergesidir. Önemli olan zamanında firene basmasını bilmektir,

“Arabayı Devirmeden” yol gösterenlere kulak verebilmektir. Ruhu temiz tutmanın yolu onu kirletmemektir. Kolay değil ama mümkündür.

Eğitim aile yapısı, çevre, önemli etkendir, yalanlar er geç bir gün açığa çıkacaktır dürüstlük iyi insan olmak dinimizin temelidir.

Bu nedenle kul hakkı önemlidir,

‘’ Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.’’

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Bu ülke refah seviyesine ancak ve ancak ilimle, irfanla, bilgiyle ulaşır…!

Bu ülkeye çalışkan, öğrenmeye aç, vatan millet aşkıyla yanıp tutuşan, önceliği Vatan Millet olan, helal kazancın peşinde olan,

Yalansız riyasız iş yapan, yüreğinde insan sevgisini hayvan sevgisini doğa çevre sevgisini barındıran insanlar lazım… Yapılan iş ne olursa olsun hiç önemli değil yerden bir çöp dahi kaldırırken eğer aklında yüreğinde bu duygular düşünceler mevcutsa işte hayırlı insan o’dur. İcra edilen işin büyüklüğü küçüklüğü mühim olup olmamasının zerrece önemi yok her iş sevmekle başlar. Eğer bu topraklarda yaşıyorsan, bu ülkenin ekmeğini suyunu yiyip içiyorsan çalışmaya mecbursun! Senin ecdadın senin atan senin baban yatarak kazanmadı bu toprakları! Bu toprakların her karışında her zerresinde alın teri var Aziz şehitlerimizin kanı var. Bu yüzden çalışmak üretmek başarmak zorundayız.

Belki daha zor günler bizi bekliyor. Kim bilir sıkıntılı günler, aylar, yıllar, yaşayacağız belki, ama vatan aşkı ile millet aşkı ile birlik beraberlik ile üstesinden gelebilmemiz umuduyla.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Çankırılı Şair- Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir