Ankara’dan sesleniş
TÜRK AİLE YAPISI

Zaman zaman akraba, dost, arkadaşlarımızla karşılaştığımızda hatıra olarak fotoğraf çektirmek günümüzde artık adet haline gelmiştir.
Arkadaşlarımla değişik ortamlarda çektirdiğimiz fotoğraflarımızın bir kısmını kendi sayfalarında yayınlamış olabilirler.
Büyüklerimizi ziyaret etmek onları memnun eder, Türk aile yapısına göre misafirlik önemlidir. Akraba olmasına da gerek yok. Arkadaş ziyaretleri yapıp gönüllerini almak erdemdir.
Aramızdaki bağı ziyaretlerle sıkı tutarsak, yarın bir gün onlara işimiz düşerse yüzlerine bakabiliriz.

Herkese yararı olmayabilir tabi, mesela kimilerinin akrabası ailesi olmayabiliyor. Ama genel anlamda eş dost ziyaretlerinin muhabbeti koyulaştırmak bağları güçlendirmek gibi faydaları var.
Akraba, eş, dost ziyaretleri bağımlılığı gösterir. Zaten yeterince monotonlaşmış bir hayata sahibiz. Eş ,dost, akraba olmasa insan hayatı daha da zorlaşır.
Toplumdaki en iyi özelliktir sık sık olmasa da mutlaka akraba ziyaretlerine gitmeliyiz Örf ve adetlerimizde vardır çünkü ayrıca dinimiz dede yeri aynıdır
En çok ihmal ettiğimiz; akraba eş dost ziyaretleri, belirli periyotlarla yapılması gereken vecibelerimizdendir.
Uzak diyarlarda yaşayan kimseler; memleketine bayram vesilesi, tatillerde ve uygun zamanlarda sıla-i rahim yaparak; akraba, dost, ahbap arasındaki kopmaz bağların tesis edilmesine vesile olmalıdır.
Ziyaret etmek, hediyeleşmek, sarsılmaz bağla ailelerinin kenetlenmesini sağlar. Sıla-i rahim ile akraba, dost ve yakınlarımızın durumlarını öğrenmek, onların dertleri ile hem hal olmak, elimizden geldiği kadar yardımcı olmak, insani vazifemizdir.
Yüce dinimiz İslam; akrabaya, yakınlara iyilik etmeyi, ana babayı asla ihmal etmemeyi emreder. Sadece akrabalarımızı değil, tanıdıklarımızı, komşularımızı da ziyaret etmeliyiz.
Yıllık izinler genelde yazın kullanılıyor. Arabasına atlayan, otobüse binen, ya sahile koşuyor ya da dağ evlerine. Tatil siteleri, tatil köyleri tıklım tıklım dolu.
Akraba ziyaretleri, unutulmak üzere artık. Halbuki akraba, dost ziyaretlerinin dünya ve ahiret için nice faydaları var.
Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin.”
Buhârî, Edeb, 12 İslâm’ın, üzerinde çokça durduğu hususlardan biri de “sıla-i rahim”dir. Sıla-i rahim, akrabalar arasındaki münasebetleri kuvvetlendirmek ve devam ettirmektir. Yakında iseler onları sık sık
ziyâret etmeli, yardımda bulunmalı ve meseleleri ile ilgilenmelidir. Sürurlu günlerinde tebrik etmeli, üzüntülü vakitlerinde ise teselli ve tâziyede bulunmalı, hâl hatır sormalıdır.
Uzakta iseler zaman zaman ziyaretlerine gitmeli, en azından mektup ve telefon gibi vâsıtalarla irtibatı devam ettirmelidir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
“ZİYARETLERİ HEM MUTLULUĞU HEM DE BAŞARIYI ARTIRIR”
Hayatınız boyunca belirli bir hizmet için aynı kişiye gitmek gibi büyülü bir şey var.
Fırıncı, kasap, çiçekçi, kitap dükkânı ya da kuaför olsun, insanlar alıştıkları ve bağ kurdukları esnaflara sadık olma eğilimindedir.
Halen bu düsturu kadim dostluğu sürdürenlerin olduğunu biliyorum. Sadakatin insanlar için inanılmaz derecede önemli olduğu gerçektir.
Tanıyalım tanımayalım huzur evlerinde kalanları ziyaret ederek onlara yakınlık dostluk göstermek gönüllerini almak onların gözlerindeki mutluğu görmek ne kadar güzel zira ben zaman zaman eşimle arkadaşlarımla gidiyor gözlerindeki mutluluğu görüyoruz çok şükür.
Ziyaret fazla uzatılmamalıdır. Ziyaret edilen yaşlılar sabırla dinlenmeli, onları üzecek söz ve davranışlardan sakınılmalıdır. Onlara sevinecekleri haberler verilmeli, güler yüz ve tatlı dille gönülleri alınmalıdır.
Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir