Ankara’dan sesleniş
SU HAYATTIR, İSRAF ETMEYELİM

Su yanıcı bir madde değildir. Bu özelliği nedeniyle ateş söndürücü olarak kullanılır.
Fakat suyun bileşimindeki oksijen yakıcı bir gazdır, hidrojen ise yanıcı bir gazdır. Oksijen ve hidrojen birleşerek söndürücü bir madde olan suyu meydana getirirler.
Yeraltı sularının seviyeleri düşmekte, göller küçülmekte, sulak alanlar yok olmaktadır.
Mühendisler nehir yataklarından başka havzalara tünellerle su aktarmak gibi hem çevreye zarar verecek hem de fevkalade pahalı çözümler önermektedir.

Su sıkıntısı çeken şehirlerde, aynı kısıtlı su kaynağını paylaşmak zorunda kalan şehirlilerle çiftçiler arasındaki rekabet gittikçe fazlalaşmaktadır.
Dr. Kesici, “Su, özellikle sağlıklı su, insanın yaşaması için vazgeçilmez bir nesnedir. Hatta vazgeçilmezin ötesinde canlılar için de alternatifi olmayan maddedir ilkesince, giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması için 22 Mart günlerinde, dünyanın suyunun geldiği nokta değerlendirilip, çözüm ve uyarılarda bulunulmaktadır.” dedi.
Bu yıl Dünya Su Günü’nde, dünya nüfusu ve ekonomisinin katlanarak büyümesine paralel olarak, doğa ve çevreye verilen tahribatın da katlanarak büyüdüğünü söyleyen Kesici, Türkiye’nin de su krizinden en çok etkilenecek ülkeler arasında olduğuna dikkati çekti.
Dr. Kesici, “Ülkemizde, tatlı su kaynaklarının en büyük bölümü, yaklaşık yüzde 78’lik oranla tarımda kullanılıyor. Artan nüfusun yanı sıra, gelir ve tüketim düzeyinin yükselmesi ve gıda ürünlerine yönelik taleplerin artması da su kaynakları üzerinde ilave baskı yaratıyor.” dedi.
Evlerde küçük gibi görünse de büyük miktarlarda suyun boşa harcandığına işaret eden uzmanlarımız uyarılarına devam ediyor.
Özellikle evlerde kullandığımız tatlı ve içilebilir nitelikteki suyun yüzde 70’ini banyo ve tuvaletlerde harcıyoruz.
Boş yere sifon çekmek su israfına yol açıyor. Yine banyoda sıcak su gelene kadar ki zamanda soğuk suyu boş yere akıtmak büyük bir israftır.
Evlerde boşa harcanan su nedeniyle tonlarca su israf oluyor. Bu suyu her israf ettiğimizde aklımıza kaliteli suya ulaşamayan insanlar gelmeli.
Ben suyu çok dikkatli kullanıyorum, su israf etmiyorum. Demek yeterli değil.
Bu söylemler gerçekten hayata geçirilmeli ve hayatımızda su farkındalığı konusunda faaliyetler yapmalı.
İçme suyu yaşam için esastır, uzmanlar bizlere suyun neden ve ne kadar ihtiyacınız olduğunu her platformda dile getirmektelerdir.
Oksijen ile birlikte, su yaşamın temelidir. İnsan vücudunun yüzde 50 ila 70’i sudan oluşur.
Yeterince su içmek vücudumuzun bedensel işlevleri kolaylıkla yapmasına yardımcı olur.
Vitaminler, karbonhidratlar ve protein uygun biçimde çözünür, enzim sel reaksiyonlar düzgün biçimde gerçekleşir, var olan besleyici maddeler hücrelere girer ve toksinler dışarıda kalır. Bağışıklık sistemimizi destekleriz, cildimiz parlar ve genel olarak iyi hissederiz.
Hatta vücudumuzun sıcaklığı düzenleme, kas yapma ve yağ yakma yeteneği bile su tüketimiyle bağlantılıdır.
Peki, günde ne kadar su içmelisiniz? Bir yetişkin nefes alma, yemek sindirme ve terleme yoluyla ortalama günde 1,5 ila 2 litrelik su kaybeder. Hareketsiz kalınan dönemlerde bile. Ve bu 1,5 ila 2 litrelik su tekrar yerine konmalıdır.
Sıcak iklimlerdeki atletlerin ve orada yaşayanların su içme ihtiyaçları için daha da fazla su tüketmeleri gerekir.
Yetişkinler, çocuklar, yaşlılar – yaş, kilo ve yaşam tarzı içilecek doğru su miktarını etkiler.
İster hasta olun ister sağlıklı. Beslenmeniz de önemli bir rol oynar.
Örneğin, vejetaryenler ve büyük miktarlarda meyve ve sebze tüketenler yedikleri yemek yoluyla hidraysan ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar.
Unutulmamalıdır su hayattır israf etmemek gerekir sağlıklı yarınlar dileklerimle Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir