Ankara’dan sesleniş
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

Üç ayların sonuncusu; sağlık, sıhhat, afiyet; bereket, mağfiret, iyilik adına ne varsa onun coştuğu, insanların sevdaya koştuğu; mübarek Ramazan hoş geldi, sefa geldi.


Ramazan ayı ibadetin, inancın, iradenin, gelenek ve göreneklerimizin birlik beraberlikle yaşandığı, dayanışmanın, yardımlaşmanın dostluğun adıdır.


Bu kutlu zaman diliminde yaşanan manevi huzurun çoğalarak paylaşılması bizleri daha da güçlü kılacaktır.

Ramazan’la birlikte insanlığın gündeminde birinci sıraya oturacak olan oruç ibadeti, hayatı anlamak adına; insanlığı farklı bir düşünce ufkuna taşımaktadır.
Belirtilen bir zaman aralığında yemekten, içmekten ve nefsi münasebetlerden uzak kalarak, açlık ve yokluk çekenleri bir nebze olsun anlamak için tarihi bir fırsattır.
Meşhur bir ata sözünde; “tok acın halinden anlamaz” buyrulmakla, bu gerçeğin altı çizilmesine rağmen, genellikle insanlar zorunlu kalmadığı müddetçe açlığı değil de tokluğu tercih ettiğinden, açlık ve sefalet çekenler anlaşılmaktan uzak kalmışlardır.
İnsanların sosyal adaletten, sosyal devletten ve sosyal dayanışmadan bahsedebilmesine ve bunları hayata geçirmesine en büyük yardımcı etken oruçtur.
Ey İnsanlar! Büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, bulutu üzerinizde.
Bu, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’nin bulunduğu aydır.
Bu ay, Allah Teala’nın, gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde teravihi nafile ibadet kıldığı mübarek bir aydır.
Bu ayda kim hayır işlerse, başka zamanlarda bir farzı yerine getiren kimse gibi sevap kazanır.
Bir farzı eda eden de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap alır.
Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da cennettir. Bu ay ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır. Bu ay müminin rızkının arttığı bir aydır.
Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, bu onun günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar ettirdiği Müslüman’ın aldığı sevaptan bir şey eksilmeksizin, onun kazandığı sevap kadar da ayrıca sevap kazanır.
Ramazan ayının gelmesiyle oruca kavuşma hissi kalpleri, şehirleri sarmaladı. Oruçla birlikte evlere misafir telaşı da kendini göstermeye başladı. İftar vakti ve misafirken edilen duaların geri çevrilmeyeceği vaadinin verildiği bu özel ay ile ilgili Peygamberimiz
“Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır.
Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez.” buyurmuştur.
Yeni umutlarla geleceğe, mutluluğa, huzura, başarıya açılan böylesine değerli gün ve ayların; sonsuz saadetin yaşanmasına vesile olması en büyük temennimdir içinde bulunduğumuz Covid 19 salgınına karşı alınacak tedbirleri unutmayalım inşallah.
Hoşça kalın Dostça Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir