Ankara’dan sesleniş
PANDEMİ SONRASI YAŞAM

Küresel pandemi salgını sonrasında toplumsal davranışların değişebileceğini kaydeden uzmanlar, fiziksel mesafe ve hijyen öneminin etkisini sürdüreceğini söylüyor.
Zorunlu sosyal izolasyonun yerini tercih edilen izolasyonun alacağını kaydeden uzmanlar, bu dönemde öne çıkan dijitalleşmenin de yaygınlaşacağını öngörüyor.
COVID-19 pandemisi insan olmanın en temel özelliklerinden birini, sosyal bir varlık olma özelliğini tehdit etti ve gözle görülemeyen bir virüs kitleleri eve kapatarak bu mücadeleden galip çıktı.
Bu süreç birkaç haftayı aşmamış olsaydı yüksek ölüm oranlarına rağmen insan davranışı üzerinde kalıcı etki bırakmasını beklemeyebilirdik.

Süreç uzadıkça belirgin ve kalıcı etkiler ortaya çıkacaktır.
Dolayısıyla pandemi sonrası dünyanın, yaşadığımız bu süreçten etkilenmemesi mümkün değil.
Ancak toplumda hâkim olması beklenen davranış modellerinin, pandemi de olsa, tek bir olguyla açıklanmaya çalışılmaması gerekir.
Pandeminin aşılmasını ‘anı yaşamak’ için bir fırsat olarak görenlerin yanı sıra hayatın ne kadar kırılgan olduğu yönünde bir ders çıkararak ‘daha dengeli bir yaşam’ tercihine yönelenler de olacaktır.
Burada önemli olan, davranışın sahibinin pandemiyle geçen süreci ve hemen sonrasını zihninde nasıl inşa ettiği, nasıl anlamlandırdığıdır.
Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını hayatımıza girdiğinden günümüze kadar aylar geçti, günlük alışkanlıklarımızda kısa süre içinde tahmin edemeyeceğimiz kadar çok şey değişti.
Bir zamanlar biri çıkıp bize istesek de sevdiklerimize sarılamayacağımızı, hatta tokalaşmaktan bile imtina edeceğimizi söylese inanmaz güler geçerdik belki.
Ama bugün tüm bunlar hepimiz için hayatımızın göz ardı etmememiz gereken önemli birer parçası.
Özellikle klima kullanılan ve büyük insan kalabalıklarını ağırlayan alışveriş merkezlerinin hastalığı kapma riskini ne kadar arttırdığı artık az çok bilindiğinden, pandemi döneminde insanlar hiç olmadığı kadar çok internet üzerinden alışverişe yöneldi.
Pandemi öncesi dönemde aynı zamanda önemli birer sosyalleşme mekânı olan AVM’lerde saatlerce amaçsızca gezip
yapılan alışverişler de bu yüzden yakın gelecekte mazi olacak gibi duruyor.
Hal böyle olunca gerek alışveriş merkezleri gerekse internet üzerinden satış yapan platformlar bu yeni koşullara adapte olmaya başladı.
Bu yeni alışveriş anlayışının da pandemi süreciyle sınırlı kalmayacağı, bundan sonra da hayatımızda olacağı tahmin ediliyor.
Eğer bu kriz zamanın değerini anlamamızı sağladıysa, ne mutlu bize. Zamanı iyi kullandığımız, çalışıp çabaladığımız, kendimizi, yaşamımızı dönüştürdüğümüz sürece pandemi sonrası dünyanın daha mutlu bir dünya olacağını söyleyebiliriz.
İşte o zaman insan olmanın güzelliğini tadabilir
Ellerinizi göğsünüzde kavuşturup hafifçe başınızı eğmek ya da uzaktan el sallamak bu noktada el sıkışmaya veya sarılmaya bir alternatif olabilir düşüncemle, hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir