Ankara’dan sesleniş
KİMSE HAKKINDA KÖTÜ DÜŞÜNME
BU KUBBEDE HOŞ BİR SADA BIRAK

Dünyayı tozpembe görmek deyimi en kötü durumları bile iyimser bir tavırla karşılayan kişiler için kullanılmaktadır.
Bir işin ya da gidişatın kötü olması durumunda bile olayların düzgün şekilde aksettiğine inanan kişiler için kullanılan bir deyimdir.
Böyle bir hayat mümkün müdür? Örneğin neden ünlü insanların o mertebeye gelene kadar başından onlarca kötü olay geçmiştir? Başımıza gelen ve bizden bağımsız olan kötü olayların neden olması gerekir? Kısacası her şeyin yolunda olduğu bir hayata sahip olamaz mıyız?
Kimse hakkında kötü düşünmeden Kendi düşünceme göre Yararlı ve İyi Bir Hayat’ın Başarılı, Mutlu ve Sağlıklı bir Hayatı yaşamak kendi elimizdedir.

Zira başarılı, Mutlu, Sağlık bir yaşam konusunda herkesin benzeri görüşte olabileceğini tahmin ediyorum.
Bilinçaltınızı olumlu bir yapıya kavuşturmanın en etkili yolu, önce konuşmalarınızın içinde bulunan ve zararsız gibi görünen olumsuzluk taşıyan çok küçük ifadeleri çıkarıp atmaktır.
Sonra da düşüncelerinizi kontrol altına alıp en küçük olumsuzluk düşüncesinden başlayarak büyük olumsuzluk düşüncesine doğru onların önce bilincine varıp vücuttaki ve yüzümüzdeki meydana getirdiği kasılmaları gevşetmek ve onları kaslarımız sayesinde vücudumuzdan akıp gitmesini sağlamaktır.
Hal böyle olunca konuşmalarımızdaki kullandığımız olumsuz sözcükler ve bu sırada aklımızdan geçen olumsuz düşünceler tek başlarına zararsız bile görünseler, bir zaman sonra bilinçaltımızda son derece zararlı etkilere yol açarlar.
Bilinçaltımız böylece olumsuz bir tutum alır, Kendi kendine devamlı olumlu sözler söyleyip telkinde bulunan insan zamanla bilinçaltının o yönde çalışmasını sağlar.
Bu aynı jimnastik alıştırmaları gibidir. En kötü bir olayı dahi anlatırken ama iyi olacak deyip sonrada o kötü olayın nasıl iyi yanları ve etkileri olabileceğini düşünüp söyleyin.
Hatta onları bir kağıda yazıp devamlı okuyun. Umut dolu, daima olumlu ve yapıcı eleştiri yapan, ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla ilişki kurun ve sizde öyle bir insan olun.
Devamlı üzülen, olumsuz insanların bu huylarını değiştirmeye uğraşın.
Bir insan nasıl düşünürse öyle yaşar. Üzüntü, sağlıksız ve yıkıcı bir zihinsel alışkanlık, bir hastalıktır. Üzüntü parça parça yok edilir.
Bunun için önce küçük şeylere üzülmeyi bırakınız. Konuşmalarınızdan üzüntü ve korku belirten kelimeleri çıkarınız. “Ben yapamam” cümlesi bir hastalık belirtisidir.
Daima ben başarırım, ben yaparım deyin. Günde 20 kez ben yaparım, ben başarırım diye tekrarlayın. İleride otomatik olarak böyle düşünmeye başlayacaksınız.
Uzmanlar kendimizi tanıyıp kabul etmeye yönelik çeşitli becerileri öğreterek, hatalı düşünce kalıplarını değiştirmeye yardımcı olarak veya daha farklı tekniklerle bireylerin düşük benlik saygısını artırmalarına yardımcı olabiliyor. Kişiliğimizi değiştirmek olarak bakmıyoruz buna.
Bazı özelliklerimizi törpülemek, geliştirmek gibi diyelim. Kısacası evet, bazı özelliklerimizi yavaş da olsa değiştirmek, yeni beceriler kazanmak, bazı seçimler yaparak ve düşünce şeklimizi değiştirerek, yeni davranışlar kazanmak ve daha kaliteli bir yaşama katkıda bulunmak mümkün.
Hayat, siz güzelleştirirseniz güzeldir. Siz yaşarsanız yaşanmaya değer!..
Bir sevginiz olsun dünyada kalan, diyerek, güzel yaşamak ve adımızı her daim yaşatacak kalıcı bir esere imzamızı koymak için önümüzde bir fırsat olduğunu hatırlatıyor bize.
Bizlere bahşedilmiş olan yaşama sanatını anlamak ve en iyi bir şekilde değerlendirip, bu kubbede hoş bir sadâ bırakmak arzusuyla…
Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir