Ankara’dan sesleniş
KEŞKELERİ HAYATIMIZDAN ÇIKARTABİLSEK!

Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, hayat bizlere sunulmuş bir armağandır. Yeryüzünde canlıların doğumlarından ömürlerinin sonuna kadar geçen zamanı ifade eder.
Doğumla başlar, bir kefenle sona erer.
Bizim Yunus’un dediği gibi : “Ana rahminden çıktık pazara, bir kefen aldık, döndük mezara.” Hepimiz bu hayata geldik, yaşıyoruz ve bir zaman sonra bilemediğimiz bir zamanda bu hayata veda edeceğiz. Herkes uzun yaşamak ister ancak ne kadar uzun yaşarsak yaşayalım bu hayatın sonu mutlaka bir gün gelecektir.
Hayat gerçekten çok kısa ve zaman su gibi akıp geçiyor Önemli olan bu kadar kısa olan bir hayatı dolu, dolu yaşamak unutulmayacak anılara sahip olmaktır.

Bize verilen ömrü güzel ve başarılı işlerle geçirirsek ömrümüzün sonu geldiğinde bu dünyadan mutlu ve huzurlu şekilde ayrılırız.
Gerçek olan uzun yaşamak değil, güzel yaşamaktır. Bu hayatın nasıl geçtiği çok önemlidir. Hayatımızı güzel ve mutlu bir hale getirmek ise tamamen bizim elimizdedir.
Biz mücadele eder, zevk aldığımız ve başarıya ulaştığımız işleri yaparsak hayatımızı da dolu, dolu yaşamış oluruz.
Bu nedenle yaşamımızda her zaman bardağın dolu tarafından bakmalı ve Allah’ımızın bize bahşettiği bu dünyayı kendimize verilmiş bir armağan olarak görüp hakkını vererek yaşamalıyız.
Yanılmayan, kusur işlemeyen insan yoktur, Herkes hata yapabilir.
İnsanoğlunun doğasında hata yapma eylemi bulunması normal bir durum çünkü hiç kimse mükemmellik sıfatıyla donatılmamış. Bu nedenle gün içerisinde pek çoğumuz saçma hatalar veya kötü sözlerle sevdiklerimizi üzeriz.
Çünkü her insan hata yapar. Her insan yalan söyler Hata yapmak ayıp değildir. Asıl ayıp olan bu hatayı yapan insana çevresindekilerin iğrenç yaklaşımıdır.
Ataların dediği gibi “Hatasız kul olmaz.” Yapılan her hatanın ardından bir sonuç çıkar ortaya.
Aslında bu sonuç bir hayat dersidir. Yaptığımız hatanın yanlış olduğunu ve bize olan getirilerini anlamış oluruz. Kendi kendimize sinirlenip kızarız. “Neden böyle bir şey yaptım?” diye saatlerce düşünürüz. Sonra da kendimize bir daha hata yapmayacağımıza dair söz veririz.
İnsan hata yapar önemli olan kendini samimi affettirmek ve dersini alıp bir daha yapmadan hayatın olası tüm hatalarından gittikçe sıyrılıp daha güzeli yaşamaktır sevdiğiyle, yaşatmaktır.
Önemli olan son nefese taşımaktır birlikte her şeyi…
Zira benim için hayat son nefeste “güzeldi” diyebilmektir.
Evet arkadaşlar siz hiç keşke bunu ona söylemeseydim, keşke her şeyi anlatsaydım, Keşke onun sözünü dinleseydim, keşke onunla gitseydim, Dediğiniz pişmanlık duyduğunuz ve bu hareketlerden ötürü kaybet tığınız değerler illa ki olmuştur.
Bazen değmeyecek o kadar çok şey için insanlar birbirlerini kırarlar ki toplasan incir çekirdeğini doldurmayacak kadardır kırmaların sebebi. Oysaki yaşanmıştır o kırgınlık ve bu da en çok güven zedelenmesine sebep olmaktadır.
Güzelce yaşamak, dostça arkadaşça geçinmek varken, kavgaya, kırmaya ne gerek vardır ki.
Çok mu zor geliyor insanlara hassas bir şekilde davranmak. Aslında şu kadar basittir ki kişi kendine yapılmasını istemediği davranışı karşısındakine de yapmayacak.
Herkes bu düşünceye sahip olsa ne kırar ne de kırılır.
Keşke desende elinden bir şey gelmez sen geleceğe yarınlara bak keşkekleri çıkar hayatından emin ol her şey daha güzel olacak.
Güçlü olun ve hayatınızın başrolünde değil yönetmen koltuğunda olun.
Çünkü bu hayat sizin, bir başkasının değil!
Her yalan bir doğru her doğru bazen yalandır, Kimsenin günahına girmeyin, girmeyelim.
Bazen sevilirsin, bazen dışlanır, kimi dostun olur, kimi düşmanın, birisi samimiyetle gelir, diğeri kıskançlıklarla..
Varsın olsun, herkes istediği gibi yorumlasın seni; Eğer ki kalabiliyorsan sen “Sen Gibi” ve daima iyiye, güzele talip olarak Yüzünde sessiz bir “Tebessüm” ile hayata devam et.
Şu kısacık hayatta ne kırmaya değer ne de kırılmaya, Kırılmamak için, kırmamak gerek bunu da unutmamalı.
Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.
Çankırılı Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir