Ankara’dan sesleniş
İLİMİZ ÇANKIRI DA ULUSLARARASI BİR ETKİNLİK
BAYRAMÖREN YAMAÇ PARAŞÜTÜ MESAFE
(XC OPEN) YARIŞMASI VE FESTİVALİ

Eğlenmeyi seven herkes yılda en az bir kere bir festivalde yer alır Peki aklınızdan “festival nedir, nasıl yapılır?” diye bir soru geçtiği oldu mu hiç? Evet diyenleri duyar gibiyim, Festival nedir.
Sorusuna hepimizin vereceği bir cevap vardır Çünkü neredeyse her ilimizde bir festival yapılmaktadır.
Festival; bir yerin, çevrenin veya bölgenin en meşhur ürünü için yapılan gösteri veya şenliği ifade eder. Genellikle yerel halk tarafından belirlenen ve gelenekselleşmiş gün veya tarihlerde kutlanan bir etkinliktir.

Yapıldığı yörenin özelliklerini içinde barındıran ve o yörenin sembolü haline gelmiş etkinliklerin tamamıdır.
Bunlar festivalin genel anlamda bilinen anlamlarından bazılarıdır. Bunlardan başka özel bir anlamı daha var. Sanat alanında daha çok kullanılıyor.
O da şöyle; zamanı, yapılacağı tarih ve çevrenin, katılımcıların sayısının ve özelliklerinin önceden planlanan, hazırlanan özel önemi olan sanat gösterisi.
Yani kısaca belirli bir zaman veya konuda yapılan filmlerin, oyunların gösterilmesi, ardından derece alanlara ödül verilmesi şeklinde hazırlanan ulusal ya da uluslararası gösteri dizisi denilebilir.
Festivaller şehirler için önemli bir sosyo-ekonomik gelişme fırsatı oluşturmaktadır, Şehir sakinlerinin aidiyet duygusu ile işbirliği isteğini artıran festivaller güçlü bir ziyaret nedeni oluştururken toplumun sahip olduğu değerleri sergileme ve tanıtma fırsatı da doğmaktadır.
Şehir yönetimlerinin festivalleri bir yeniden değerlendirme, tekrar canlandırma ve başka bir amaca uygun hale getirme olarak ele alıp yönetmesi halinde şehirlerin kazancı büyük olacaktır.
Başka zamanlarda sonsuz tartışmalar ve bürokrasinin çarkları arasında kaybolup giden zamana karşın, her yıl belli bir takvim doğrultusunda düzenlenecek bir festival belli konularda hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmeyi gerektirecektir.
Etrafında toplanılacak bir ilgi merkezi oluşturacak, kesin bir tarihe bağlı yapılacaklar listesi doğrultusunda faaliyetler sürdürülecek ve belki de başka zaman olsa bir türlü sonlanmayacak bazı alt ve üst yapı işleri zamanında bitirilecektir.
Her yıl bir başarı hikâyesi yeniden yazılacak ve şehirli bundan hep birlikte gurur duyacaktır.
Şehirlere önemli katkısı olan festivaller açısından ülkemiz ne yazık ki yeterince zengin değildir. Sahip olunan onca değere, kültürel fırsata, yiyecek ve içeceğe rağmen yeterince yabancı ziyaretçi cezbeden festival sayısı henüz doyurucu değildir.
Şehir yönetimlerinin özenli bir şekilde ve eşsiz-rakipsiz özellikte festival nedeni oluşturması için çalışması beklenmelidir.
İlimiz Çankırı da uluslararası tek bir etkinlik oluyor “YAMAÇ PARAŞÜTÜ” geçtiğimiz yıllarda yapılan bu etkinliklerde çok eksiklerimizin olduğunu biliyoruz kendimce değerlendirdiğimde bu etkinliğin daha geniş çapta uluslararası arenada duyurarak FESTİVAL HAVASI ile TAÇLANDIRARAK daha geniş kitlelerle ulaşmasını sağlayarak ilimize kazanıp elde edilemezmi?
Çankırı Havacılık Kulübü & ÇANHAVK’ın teknik sorumluluğunda Valiliğimiz ve ilgili kaymakamlık ve Belediyelerin Karatekin üniversitemizin de katkılarıyla BAYRAMÖREN YAMAÇ PARAŞÜTÜ YARIŞMASI ve Festivali şeklinde neden olmasın?
Bu arada yamaç paraşütüne ilgi duyan pilotlar özellikle yaz döneminde gruplar halinde BAYRAMÖREN ilçemize gelerek ferdi uçuşlar yapmaktadır.
Bu gönüllü pilotlarımıza Turizm teşvikli Bakanlıkların katkılarıyla misafirhanelerin oluşması ve gelecek gönüllülere, yerli yabancı turistlere kapı açılacağı muhakkaktır yapılamaz mı?
Ne yazık ki Başkent Ankara da her on kişiye soruyorlar Çankırı nerede diye 2 ya da üç kişi bilebiliyor ilimizi tanıtmayı çok ihmal etmişiz eli kalem tutan kişiler bunları gündeme getirmeleri bence çok çok önemlidir.
BAYRAMÖREN İLÇEMİZ Bu etkinlik için hazırlanmış bölge olduğunu bu işin uzmanları tespit edilmiştir.
Zira söz konusu uçuşlarda 239 km. uçan bir pilotumuz bölgemizde Türkiye rekorunu da kırmıştır.
Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.
https://www.tccb.gov.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir