Ankara’dan sesleniş
HEY GİDİ YILLAR HEEY
NASILDA GEÇTİ HAYATIMIZDAN

Her fotoğraf, gelecekte bir gün bakıp hüzünlenmek için çekilir. “Hey gidi, yıllar ne çabuk geçmiş!” demek içindir hepsi.
Artık eski bir hatırayı dile getirirken kaç sene geçtiğine geriye dönüp baktığımda yılları hayalimde canlandırdığımda ömrümüzün çok da uzun olmadığını yılların hızlıca, sessizce, geçip gittiğine inanasım gelmiyor yani bu gün 72 yaşındayım dile kolay.
Şu da bir gerçek geçip giden zaman diliminde çok fazla tecrübe sahibi olduğumu düşünüyorum.
İnsanoğlu yaş aldıkça geçmişe şöyle baktıkça son zamanlarda günler çok çabuk geçmeye başladı, eskiden böyle değildi veya
bu hafta nasıl geçti, hiç anlayamadım.

Zaman su gibi akıp geçiyor’, ‘Bugün de bitmek bilmedi’ gibi cümleleri aynı gün içerisinde kurabiliriz.
Peki, zaman farklı mı akıyor? Hayır, sadece gün içerisinde yaşadığımız olaylardan aldığımız keyif ve yüklenilen bilginin miktarı değişince bizim de algılarımız farklılaşıyor.
Zamanın akışı ne yaptığınıza, nasıl hissettiğinize bağlı olarak hızlı ya da yavaş gibi görünebilir.
Eğer bugün geç kalktıysanız, ve günden geriye az bir saat kaldıysa, elinizde kalan zaman düne göre çok daha hızlı geçecektir. Uykunuzun açılması, kendinize gelmeniz, kahvaltı yapmanız, evi temizlemeniz gibi rutin işlerinizin bile bayağı zaman aldığını fark edeceksiniz.
Bütün işlerinizi bitirip saate baktığınızda, dışarı çıkıp biraz dolaşmak ya da alışveriş yapmak için az bir vaktiniz kaldığını fark edeceksiniz.
Bu yüzden 24 saatlik bir günden daha fazla zaman kullanabilmek için mümkün olduğunca erken kalkmalısınız.
Sevdiğimiz bir dostumuzla sohbet ederken zaman çabucak geçer nedense ailemizle uzun süre bir arada değilsek kısa bir süre bir araya geldiysek yine aynı şekilde zaman geçer veya sevgilinizle bildikte olup vakit geçirmek isterseniz vakit çok hızlı geçer.
Bu düşüncemi siz okurlarımdan da evet diyerek duyar gibiyim özetlediğimiz de biz mutlu olduğumuzda zaman hızlı geçiyorsa ki öyle beynimizdeki o andaki haz veren duyguyu bastırabilirsek, zihin bunu olağan karşılayıp bize o zamanın hızlı geçtiğini unutturacaktır. Bir yerde okumuştum, zihnimizi alıştırabilmek mesele ben yapabiliyor muyum? Hayır, bende yapamıyorum.
Bir süper gücüm olsaydı zamanı kontrol etme gücüne sahip olmak isterdim.
Maalesef bir yolu yok yavaşlatmak ya da hızlandırmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok.
Keşke olsaydı ama elle tutulur manevi değeri olan hatıralar biriktirerek hayallerle anılar da geziyorum.
Bu hayat yolculuğunda Rabbime şükrederek sağlık ve mutluluk içinde yaşamaya çalışıyorum.
Zaman, kimine göre hızlı, kimine göre çabuk, öyle ya da böyle geçecek.
Güzel zaman geçirmek bize verilmiş bir armağandır zamanı iyi değerlendirmek bizlerin kendi elindedir düşüncesiyle Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir