Ankara’dan sesleniş
GÜNÜMÜZDE TEKNOLOJİNİN
YARARLARI ZARARLARI

Günlük hayatımızın her alanında (eğitim, bankacılık, yönetim, iş, tarım, ulaşım vb.) teknoloji kelimesini çok sık kullanmaktayız. Ve bunun yanında her zaman söylenen bir söz vardır;
Biz teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz.
Burada anlaşılmayan nokta ise, teknolojinin hangi yönünün takip edildiği ya da edilmesi gerektiğidir. Her zaman söylenen bu sözün çok geniş anlam ifade etmesinin nedeni ise “teknoloji” kelimesinin çok geniş anlamları içermesidir.
Bu bölümde teknolojinin ne anlama geldiği açık ve net olarak
Anlatılmaya çalışılmıştır.

Eğitimin içinde sık sık kullanılan
EğitimTeknolojisi teriminin ne anlama geldiği ve temellerinin nelerden oluştuğu daha açık olarak anlaşılabilecektir.
Bu sayede eğitimciler, eğitim teknolojisinin sadece televizyon, bilgisayar, yazı tahtası, tepegöz vb. araç gereçlerden oluşmadığını, aynı zamanda kuramsal boyutu olan yeni öğrenme öğretme yöntemleri, öğretim ortamı tasarım teknikleri vb. noktaları da içerdiğini daha kavrayabilecektir.
Bu tanımdan yola çıkarak teknolojinin yararları üzerinde durmamız gerektiğini düşünebiliriz fakat bilinçli kullanılmadığı durumlarda teknolojinin zararları ile karşı karşıya kalıyoruz!
Teknolojinin yararları nelerdir, zararları nelerdir? Bu soruların cevapları ile teknoloji kullanımı deneyimini doğru tasarlamak mümkün.
Bilinçsizlikten bahsettiğimizde haliyle aklımıza ilk gelmesi gereken, çocuklardır.
Bir yetişkinin teknolojiyi zararlı yönde kullanmasına “bilinçsizlik” diyebileceğimiz gibi tercih diyebiliriz. Fakat çocuklar için “tercih” diyemeyiz. Çünkü çocuklar, teknolojik ürünleri zararlı yönde kullanırken kendilerine verdikleri zararın bilincinde değildirler.
Bilinçsizlikten bahsettiğimizde haliyle aklımıza ilk gelmesi gereken, çocuklardır.
Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik cihazların başında (ekran başında) fazla vakit geçirmek dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu gibi problemlere neden oluyor.
Bu durum, çocuğun akademik başarısını olumsuz yönde etkileyerek, okulda ve derslerdeki başarısını düşürüyor.
Elbette, bu problemi teknolojiye mal etmemek gerekir. En başında söylediğimiz gibi, bu tür sorunların sebebi, teknolojinin aşırı (bilinçsiz) kullanılmasıdır.
Unutmamak gerekir ki teknolojik gelişmeler, insana fayda sağlama amacı taşır. Doğru teknolojiyi, doğru miktarda kullanmak elbette zararlı değil, yararlı bir kullanım şeklidir.
Teknik ve Kültür Bütün bu kavramların yanında teknik ya da teknoloji ve kültür arasında belli bir ilişki bulunmaktadır çünkü teknik her zaman insanların yaşantılarını, davranışlarını, iletişim biçimlerini ve kültür ile ilgili diğer bütün kavramları etkilemektedirler.
Bilim adamları yaptıkları bilimsel araştırmalar neticesinde
Elde ettikleri sonuçlara göre, bütün teknolojileri kültür içine yerleştirilmektedirler.
Bütün teknolojik gelişmelerin bir insan ürünü olduğu rahatlıkla söylenebilir, çünkü bunları geliştirenler insanlardır.
İster beğenelim, ister beğenmeyelim çocuklar artık dijital ve kablosuz bir dünyada büyüyor.
Tabletler, telefonlar, bilgisayarlar, elektronik kitaplar, oyun konsolları ve diğer teknolojik cihazlar artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden. İnternet, uygulamalar veya televizyon hem eğlence için, hem de eğitim için harika imkânlar sunuyor. Teknolojiyi kullanmak değil, onu kullanma biçimimiz sorun yaratıyor.
Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir