Ankara’dan sesleniş
DİNİ BAYRAMLARIMIZIN
TOPLUMDA Kİ YERİ

Bayramlar, insanlar arasındaki sevgi bağlarının güçlendiği, dargınların barıştığı, toplumsal dayanışmanın arttığı, kardeşlik ruhunun canlandığı, yaşlıların, hastaların, kimsesizlerin ziyaret edildiği, hediyeleşme, birlikte yeme-içme, paylaşma ve ikramların olduğu, neşe, sevinç, eğlence dolu, huzurlu ve mutlu günlerdir.
Kurban ve Ramazan bayramları, yılda iki defa da olsa insanların birbirlerini hatırladığı, aradığı, ziyaret ettiği, dargınlıkların bittiği, aile, kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği önemli ve özel günlerdir.
Çocukluğumuzda, günler öncesinden bayram hazırlıkları yapılırdı: Bayram temizliği yapılır, bayramlıklar alınır, bayram tatlıları yapılır, gelecek misafirler için yemekler hazırlanır, uzaktan gelecek aile yakınları özlemle beklenirdi. Bayram günlerinde zorunlu işler hariç başka işler yapılmaz, sadece bayramlaşma yapılırdı.

Bayram sabahı erkenden kalkılır, mümkünse banyo yapılır, en güzel elbiseler giyinir, güzel kokular sürünür erkekler camiye giderdi.
Bayram namazından sonra köy odalarında, her evden gelen yemekler topluca yenir, toplu bayramlaşmalar olurdu. Bayramlarda aynı beldede yaşayan insanlar birbirlerini ziyaret ederek bayramlaşırlardı.
Bayramlarda dargınlar barıştırılır, kardeşlik bağları güçlenirdi.
Mezarlıklar ziyaret edilir, mezarlar temizlenir, Kuran okunur, dualar edilir, ahirete göçmüş olan yakınlar da hatırlanırdı.
Yaşlılarımızla çocuklarımızı beraber yani dedelerle torunları beraber bayramlaştırmak istedik. Zaten istenen de budur.
Yani bayramlarımız bizim dini bayramlarımız dini geleneklerimizdir.
Milli bayramlarımızda milli geleneklerimizdir. Bu geleneklerimiz millet olarak bizi birbirimize kaynaştıran, bizi birbirimize sevdiren, bizi birbirimizle yardımlaştıran, dayanışma sağlanan günlerdir.
Dolayısıyla, bundan dolayı Cenab-ı Allah’a şükrediyorum.
Bizi bu bayramlara sağlıklı, sıhhatli eriştirdi.
Onun dışında yine her zaman olduğu gibi ülkemizin içinde bulunduğu durum aklımıza gelince Şehitlerimiz ilk olarak aklımıza geliyor, Onlara Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Terör örgütünün tez zamanda devletin aldığı tedbirler, Allahın’da yardımıyla inşallah tez zamanda sönüp gideceğini umut
ediyorum. Lanetliyorum bu Şehitlerimize kalkan elleri. Bunları inşallah millet, elbirliğiyle güç birliğiyle kıracaktır.
Dini ve milli bayramlarımız, millet olarak birlik ve beraberliğimizi daha içten hissettiğimiz, mutluluklarımızı paylaştığımız müstesna günlerimizdir.
Bizleri milletçe sevgi ve saygı bağları ile birleştiren, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olacak, yeni bir bayrama daha sağlık, huzur, güven, birlik ve beraberlik ortamı içerisinde ulaşmanın mutluluğunu ve sevincini yaşıyoruz.
Toplum hayatımızda çok özel ve anlamlı bir yeri olan, Milletimizin manevi değerlerinin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin en güzel bir şekilde yaşandığı dini bayram günleridir. Bayramın kazandırmış olduğu güzel hasletlerin devamlı olması, oluşan mutluluğun aile, akraba ve toplum içinde sürekli olması temennisiyle…
Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir