Ankara’dan sesleniş
BU DÜNYA UMUT DÜNYASI

Umutsuz olma! Olmaz deme, Umutları var eden, sebepleri yaratan olmazları olduran ALLAH var.
Umut veya ümit bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanabilir.
Türk dil kurumu ise umut, sözcüğünü Ummaktan doğan güven duygusu, ümit, veya Bu duyguyu veren kimse olarak tanımlamakta. Ummak ise aynı TDK sözlüğünce Bir şeyin olmasını istemek, beklemek veya Sanmak, tahmin etmek olarak tanımlanmıştır
Buna göre umut genellikle iyi bir sanıdan Doğan güven veya iyi bir sanıya olan inanç duygusu olarak tanımlanabilir.

Umut genellikle belirli bir oranda sebat içerir yani tersi yönde belli kanıtlar dahi olsa bir şeyin muhtemel olduğuna inanıyorum.
Umut dünyası bu dünya herkes kendi dünyasında herkes kendi hülyasında her gün bugün başka diye bugün dünden güzel diye bugün her şey güzel diye baslarken yeni güne bir umutla içimizde yaşatmak mümkündür.
Ne olursa olsun her ne yaşanırsa yaşansın insan umudunu kaybettiği zaman her şey biter.
Umut her zaman gelecekle ilgilidir. Bu geleceği bilemiyoruz ama “iyi” olmasıyla ilgili özlemlerimiz, beklentilerimiz bizde umut duygusunun oluşmasını sağlıyor.
Kendimi bildim bileli ben aslında çok küçük şeylerden mutlu olan bir insanım.
Oldum olası hemen herkese Güleryüz tatlı dil ile sohbet etmeyi severim. Umut da biraz böyle diye değerlendiriyorum.
İnsan ömründe bir yılı devirmek hiç mi önemli değil? Ömür dediğimiz İşte geldi geçti, peki bunca yılı devirdik içine neler sığdırabildik, sanırım bunun bir hesabını herkes yapmalı… Neleri başarmayı planladınız, daha doğrusu hiç planladınız mı? Neler yapamadınız veya vazgeçtiniz? Aslında hayatın çok kısa olduğunun farkındayız hepimiz.
Ayağa kalkacak olan başkaları değil sizsiniz. Umut dışardan da verilebilen bir şey değildir. 2 kilo umut ver abi ya da bir doktorun size umut yazıyorum her gün bir doz diye bir şey hiç duydunuz mu?..
Olmayan bir işin peşinden umut etmek de ahmaklığa girer. Biz bize düşen noktada müdahil olup ve çevremize yaydığımız umut ile birlikte o yolun ışığı olabiliriz.
Düşünsenize karamsar bir topluluk, umut saçan biri geliyor aranıza, Işık gibi parlamaz mı birden? İlk kimi yakar bu ışık? İçinde
bir nebze de olsa umut kırıntısı olan yakaladı mı çorap söküğü gibi gelebilir her şey.
Ancak onu bir kaybetti mi o parıldayan ışıkta söner de birden ve karanlığa mahkûm oluruz gitgide.
İşte size en kötü senaryo! Umudunuzu kaybederseniz kaybolup gidersiniz. Umudunuzu kaybederseniz yaşayamazsınız, umudunuzu kaybederseniz değil mutluluk üzüntü bile hissedemezsiniz. İnsanoğlunun var olduğu duygulardan da yoksun ne için olduğu belli olmayan bir hayat bu işte.
Yemek yemeye de gerek yok çünkü sağlıklı yaşamaya dair de umut yok ki. Umut yok ise elbet hasta olup öleceksin.
O zaman sağlıklı yaşamaya ne gerek var? Nasıl da kısır bir döngü işte bütün bunlara sebep olmadan umudumuzu asla kaybetmemeliyiz.
Mutluluk sahip olduğun değerlerdir, bunları kaybetmeden kıymetini bil. Dünyada eşsiz olduğunu sakın unutma.
Birileri için özelsin, yeter ki fark edin.
Hayatın her anı umutla yaşanır, bir an bile umutsuz olma.
Kırılganlıklarınız ve dargınlıklarınız geçici, dostluklarınız kalıcı olsun.
Sen tam bitti derken ALLAH öyle bir kapı açar ki sana, işte o zaman umutsuz olmaman gerektiğini.
İçinde umut olacak ve o umut senin güneşin olacak her zaman olmaz demeyeceksin hiçbir şey için, imkânsız demeyeceksin.
Bileceksin; yeri göğü yaratan Rabbim en ummadığın anlarda ne imkânlar sana, olmaz denilen neleri oldurur, ben umutsuzluğu çıkardım hayatımdan.
Yaşadığım tüm olumsuzluklara rağmen ALLAH bana sabır veriyor, dayanma gücü veriyor, hiçbir zaman bitti demiyorum çünkü biliyorum ki bitti denilen ne varsa bir anda filiz açacak çünkü bazen bazı şeylerin bitmesi de hayırlıdır bazı şeylerin olmaması da hayırlıdır, olmuyorsa da üzülmemek lazım.
Belki de daha iyisi olacak bilemezsin ki:
Bitti deme ve hiçbir şey için ve asla umutsuz olma düşüncesiyle
Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir