Ankara’dan sesleniş
ANILARA BAKARAK
ZİHNİMİZİ TEMİZLEYELİM

Ömür bir masal gibidir, ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel yaşandığı önemlidir.
İnsanlar bazen içlerinden geçen duygulara tercüman olacak sözleri yazıya dökemez. İçinde dolup taşan hisleri kelimelere dökecek kadar anlamlandıramaz belki de. Oysa içimizdeki sevinci, hüznü, umudu, kırgınlıkları, aşkı ve sevgiyi ifade etmek herkes için farklı şekilde olabilir.
Rahat ve kaliteli bir hayat sürmek her insanın hayalidir. Yaşam kalitesini arttırmak içinse birçok farklı şey yapılabilir.
Mesela insanın kendisini geliştirmesi, ya da daha da hürleşmesi için yapabileceği en iyi şeylerden birisi kitap okumaktır.

Kitap okumak insanın zihnini yoran ve aynı zamanda geliştiren bir aracıdır. Bu aracıyı doğru ve yerinde kullanmak oldukça önemlidir.
Hayatın en önemli ve değerli yanlarından birisi ise dolu dolu yaşanmaya elverişli olmasıdır.
Bu olayı gerçekleştirmek ise kişinin kendisine düşmektedir. Hayatı anlamlandırmak ve en iyi şekilde yaşamak için hayata değer bir şeyler yapılmalıdır.
Hayatı daha neşeli ve yaşanabilir bir hale getirmek için bu şarttır. Özellikle bu noktada öne çıkan bireysel zevkler hayatı anlamlı kılmakta en önemli ayrıntılardandır.
Kişinin kendisine ait olan ve yapmaktan çok hoşlandığı şeyler hayattan daha çok zevk almasını sağlarken hayatı anlamlandırmak için iyi bir nedendir.
Hayatın içinde olmak içten yaşamak ve düşünmeden sadece zevklerimize göre yaşamak mümkündür.
Ama bunu birçok insan gerçekleştirmek istese de yapamamaktır, Çünkü hayatın insanların üzerine yüklemiş olduğu birçok sorumluluk bulunmaktadır, Öncelikli olarak aile, iş bu özgür düşüncelere engel olmaktadır.
Bu sorumlulukları halletmeden özgürce bir şey yapmak mümkün değildir.
Mutluluğun kaynağını dışarda aramak yerine içerde aramak gerekir.
Nasıl ki, zaman-zaman tozlanan dolaplarımızı, pencerelerimizi ve çalışma masalarımızı temizliyor ve yeniden dizayn ediyorsak, zihin dünyamızı, tasavvurlarımızı, bakış açılarımızı gözden geçirip yeniden dizayn etmemiz, kaliteli bir yaşamı inşa etmek için bir gerekliliktir.
Hep deriz; «Geleceği belirlemek geçmişi bilmekle başlar.» Hayatımızdaki kusurlar, hatalar ve yanlışlar tespit edilmeli ki; iyi, güzel ve doğrulara daha kolay ve daha çabuk ulaşılsın.
Kim istemez ömrünün mutlu ve problemsiz olarak sürmesini?
Doğumdan ölüme kadar her canlının geçirdiği zaman dilimi «ömür» diye adlandırılır.
Hayvanların ve bitkilerin de belirli ömür takvimleri vardır. Onlar da ömür takvimlerinde kendilerine yüce Yaratıcı tarafından biçilen vazifelerini yerine getirirler.
“Hayat acılarla, sevinçlerle ve sürprizlerle doludur, Bazen çok mutlu olursun, için içine sığmaz, bazense mutsuz ve karamsar.
Kimi zaman çaresiz kalırsın ve ne yöne gideceğini bilemezsin. Hep bir dal ararsın kendine düşmemek için.
Bir el ararsın hayata sımsıkı tutunmak için… “
Hayatta en çok yapmak istediğiniz şeyleri sakın ertelemeyin. Zamanını ve yerini bulduğunuz anda yapmak istediğiniz ne varsa mutlaka gerçekleştirin.
Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir