Ankara’dan sesleniş 50 YILDIR MUTLU BİR HAYAT DİLE KOLAY

Hayat her zaman iyi sürprizler sunmaz insana.

Zaman zaman aksilikler olduğunda, ters giden işlerin acısını eşinizden çıkarmayın. Aksine asıl böyle zamanlarda birbirinize ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Üzüldüğünüzde, kızdığınızda bunu eşinizle paylaşın. İçinizde biriktirmek ve konuşmamak, ya da geçiştirmek tehlikelidir.

Zaman içinde büyük sorunlara dönüşebilir. Anlatın, dertleşin, birbirinizle iletişim içinde olun.

Özellikle çocuklar olduktan sonra, evlilikte eşlerin birbirlerine ayıracak vakitleri kalmaz.

Aslında belki de en önemli nokta budur. Her ne olursa olsun mutlaka birbirinize ayıracak zamanınız olsun ve birlikte baş başa zamanlar geçirmeye özen gösterin.

Zaman zaman hepimiz hatalar yapıyoruz. Çocuklarımıza karşı, eşimize, ailemize karşı yanlış davranışlarda bulunabiliyoruz.

Bütün mesele yanlıştan dönebilmek ve özür dileyecek olgunluğu gösterebilmektir. Yaptığımız yanlıştan dönmek ve karşımızdaki insandan özür dilemek büyük bir erdemdir ve aynı zamanda hem ona hem de kendimize olan saygımızın bir ifadesidir.

Finlandiyalıların 3 yıl üst üste en mutlu ulus seçilmesi, onların neden bu denli mutlu olduğuyla ilgili bir dizi araştırmanın yapılmasını da okuduğumda dikkatimi çekti.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki uzmanlar, mutluluk kaynağının büyük ölçüde güven duygusu olduğunda birleşiyorlar. 

Bu güveni yaratan unsurların başında kaliteli halk sağlığı hizmeti geliyor. Toplumsal gelişimi oluşturan en önemli faktörlerden biri olan sağlık konusunda Finlandiyalılar, her durumda en iyi hizmeti alacaklarını ve hem kendi sağlıklarının hem de çocuklarının sağlığının devlet güvencesinde olduğuna inanıyorlar.

 İşlerini ve gelirlerini kaybetmeleri durumunda dahi, sağlık hizmetlerine üst düzey kalitede ulaşabilecekleri konusunda kendilerini güvende hissediyorlar,

İnşallah ülkemizde de sağlıklarımız için gelişmeler ışığında güvenli bir ortam geliştirilir.

Ailede güven çok önemlidir bence karşılıklı güven ortamı eşlere çocuklara bir virüs aşısı gibidir ve uygulaması zorunludur.

Son olarak, evlilikte en önemli şeyin sevgi olduğunu unutmayın. Kayıtsız şartsız sevmenin ve bu sevgiyi göstermenin en güzel, en doğal yolu bunu dil ile ifade etmektir.

‘Nasıl olsa onu sevdiğimi biliyor.’ diye düşünmeyin.

Sık sık sevginizi dile getirin ve ‘Seni Seviyorum’ cümlesini

Söyleyin

Bize destek olan, bizi mutlu eden, zor zamanlarımızda yanımızdan ayrılmayan ve mutluluğumuzu paylaşmayı bilen dostlarımız, aile üyelerimiz ve hayat arkadaşlarımız varsa ne mutlu!

Araştırmalara göre, pek çok yaşlı insan 50 yılı aşkın evliliğinden bahsederken yüzünde bir gülümseme beliriyor. İnsanın yalnız olmadığını bilmesi, birçok hastalığın ve sıkıntının çözülmesine yardımcı oluyor.

Sizin, çocuklarınızın, torunlarınızın; kısacası ailenizin, sevdiklerinizin sağlıklı olması mutlu olmanın en önemli kaynağıdır.

Eğer mutluluğu karakterimiz haline getirebilirsek, hangi ortama gidersek gidelim, nerede ve hangi koşulda yaşarsak yaşayalım mutlu olmaya devam ederiz.

Ben; yazarken, son zamanlarda uğraş haline getirdiğim şiirlerimle mutluyum.

Sevdiklerim, yakınlarım, çocuklarım, torunlarım sağlıklıysa, sorun yaşamıyorlarsa mutluyum.

Kendisine göre mutluluk “Hayatı keyif alarak anlamlı bir şekilde yaşamaktır”. Bu tanımda hem hayattan keyif alma söz konusu hem de mutluluğun anahtarıdır.

Hepimiz zaman zaman yılların hızla geçtiğinden ve yapmak istediklerimizi hayata geçirememekten yakınırız.

 Yaşadığımız anların tadını çıkarmak yerine de geçmişin pişmanlıklarında ya da geleceğin kaygılarında boğuluruz.

Ancak benim gibi yaşı ilerlemiş her insan tek bir konuda hemfikirdir; “Hayat çok çabuk geçiyor, onu doyasıya yaşayın.”

Bu vesileyle ailelere ve herkese mutlu sağlıklı anlayış hoşgörü sevgi ortamında oluşan bir hayat dilerken Hoşça kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir