Ankara’dan sesleniş UMUTLARLA DOLU HOŞ GELDİN YENİ YIL

2021 den 2022 ye

Yılbaşı, eski bir yılın bitmesiyle yeni bir yıla girdiğimiz gündür.

 Eski yıl için Rabbime şükrederiz ve yeni yıl için İYİ dileklerde bulunur, dua ederiz.

Bunu yakınlarımızla, sevdiklerimizle sevinç içerisinde yaparız. Sakin kaldığımızda ise hayatımızın muhasebesini yapar ve değiştirmemiz gereken konuları Rabbimizin huzurunda acılarımızı mutluluklarımızı hatalarımızı başarılarımızı tıpkı bir film şeridi gibi gözden geçirerek yeni umutlara sağlıklı olarak hayatımızın akışına doğrularla hoşgörünün anlayışın sevgi yumağı içinde Gerek yakınlarımızla gerek Toplum içinde yerimizi huzur içinde almamız gerekir.

72 yaşında bir dolu tecrübenin sahibi olarak yaşanmışlıklardan, okuduklarımızdan, yazdıklarımızdan, dersler çıkartarak mutluluk içinde ömrümüzü sürdürmeliyiz.

Bir düşünürün dediği gibi  ‘’Geçmiş geleceğe ışık tutmuyorsa akıl karanlıklar da dolaşıyor demektir’’

İnsanoğlu yaratılış itibarıyla geçmişiyle hesaplaşıp oradan dersler çıkardığı gibi geleceği de sürekli merak etmiş ve oraya yoğunlaşmıştır. Geçmişteki bütün toplumlar geride bıraktıkları zamanın olumlu ve olumsuz taraflarını değerlendirip gelecek zamanlarını ona göre planlamışlardır. Dolayısıyla insanların yaşamlarında geride bıraktıkları bir yıl hep çok önemli olmuştur.

Bu süre içinde kişi aile, çevre ve insanlık için neler yapıldı? Bilgi ve kültür alanında Çocuklarımız için neler kazanıldı? Belirlenmiş zaman dilimi içinde yapılması gereken ibadet, itaat vs. iyilikler gerçekleştirildi mi? Daha da önemlisi geçmişle ilgili samimi bir değerlendirme yapıldı mı? İşte bütün bu soruların cevaplarını aramak gerekir. Çünkü geçmişin muhasebesini yapmadan geleceğin hareket tarzını belirlemek doğru olmaz.

Ülkemizin geleceğinin iyi olması, insanımızın refah seviyesinde yaşaması umudumuz olmalı.

Tarihimiz boyu geçmiş ecdadımız ülkemizde kahramanlık destanlar yazmış vatanımız bayrağımız uğruna canlarını feda etmişler bizlerde buralardan dersler çıkartarak insanlık için ülkeler için nefret dillerini yok ederek Nefret dili üretmeyerek bir dünya barışını inşa edelim.

Fazla geriye gitmeden son iki üç yıldır herkesçe bilinen Pandemi denilen mikrop dünyadan ve ülkemizden bir dolu yakınlarımızın dostlarımızın canını aldı bu  yıllarda Hayatını kaybeden ecdadımıza Rahmetler dileyelim. , yeni bir düşmanlık tohumu ekmeyelim.

Bu temennilerimle yeni bir yıla girerken geçmiş yılın ve yılların muhasebesini yaparak önümüzde kalan sınırlı zaman dilimini daha iyi kullanma bilinci kazanmamızı; 2022 yılının bütün insanlara hayırlar getirmesini;

Yoksulluğun, açlığın, doğal felâketlerin, virüslerin, kardeşin kardeşe düşman olmadığının.

 Yeryüzündeki savaşların son bulduğunun,  zulüm altındaki mazlumların hakkının yenmediğinin, bu acımasız dünyada yaşanan çirkin olayların yerine, huzurun ve kardeşliğin hâkim olduğu. Her yeni yıl, yeni bir başlangıç, yeni ve taze umutların, gitgide artan sevgilerin habercisi olduğu 2022 yılı hoşgörü yılı olması dileğiyle Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir