ANKARA DA İLK OCAK YANDI

ANKARADA İLK OCAK YANDI

1994 yılında faaliyetine başlayan Dernek Kuruluşundan günümüze kadar isimleri belli;

Başkanların yönetim kurulu üyeleri ile Dernek üyeleri bir bütün olarak birlik beraberlik içinde işlevini sürdürürken;

Değişik tarihlerde önemli işlerin yapıldığına bakıldığında; 19.09.2002 Tarihindeki Yönetim Kurulu üyelerinin girişimleri ve maddi destekleri ile 4086 Ada 8 parsel de bulunan 626 m2 arsa alımı

İlimiz Çankırı’nın gurur kaynağı olan saygı değer, hayırsever iş insanı Değerli hemşerimiz;

Namık TANIK beyin Büyük Maddi katkıları ile bu binanın arsası Derneğimize kazandırılmıştır.

29.05.2015 Tarihinde Zaman içinde Derneğimize ait olan Sincan Tapu müdürlüğünden 2 Daire ve 2 Depomuz resmi prosedürler gerçekleştikten sonra teslim alınmış.

Dairenin bir tanesi Dernek Ofisi olarak kullanıma açılmış Diğer Dairemiz ise günün şartlarına göre bir aileye Derneğimize gelir getirmesi amaçlı kiraya verilmiştir.

Ahi Evran Mahallesi Derviş Sokak YÂRAN Apt. No:8/1 -2- Sincan/Ankara adreslidir.

Yukarda kısaca Sincan Çankırılılar Dernek faaliyeti Tarihçesini verdiğimiz şekilde 2016 yılında yeni yönetim Necati Ülker başkanlığında sürdürülmekte iken

Sincan Çankırılılar Derneği bünyesinde 2016/2017 yılında kurulan hemşerilerimizin arzusu ile (ferfene) şeklinde ferfene ne diye sorulduğunda?

Ferfene eski bir Anadolu geleneğidir. Anadolu köy ve kasabalarında arkadaş ve komşuların köy odasında, kırda, tarlada, bağda, bahçede veya değişik iş yerlerinde yiyeceklerini de getirerek birlikte yedikleri yemeğe “ferfene” adı verilirdi.

Necati Ülker eğitimleri ile Dernek ofisimizde eğlence ağırlıklı ve hemşerilerimizin kaynaşması düşüncesiyle çok güzel bir sezon geçirilmiş oldu.

Dernek yönetimimiz boş durmadı bu köklü kültürümüzün gelecek nesillere aslına uygun yaşatılması için kolları sıvadı.

Deneğimizde atıl durumdaki iki adet depomuzu YÂRAN EVİ yapılması için yönetim kurulumuzun uyumlu ve girişimleri sonucunda

Çankırılı iş inşalarına bir dizi Nezaket ziyaretleri uygulamasında kendisi ile gurur duyduğumuz Değerli iş insanımız

Selahattin Düzbasan beye yapılan ziyarette;

Sözlü olarak YÂRAN EVİ projemizi anlattığımızda ben sizlere güveniyorum Çankırı ve Çankırılılar için çaba sarf ediyorsunuz sizleri Dernek Başkanı Necati Ülker’in şahsında kutlarım.

Siz bu atıl depoların tadilatlarını yaptırın buranın maddi giderini ben karışlayım.

demesi ile yönetim kurulumuz çok mutlu oldu hiç vakit kaybetmeden iç mimar ile plan çizildi iş insanımızı fazla masraf ettirilmemeye özen gösterilerek gerekli fiyat araştırmaları yapılarak bir müteahhide sözleşme karşılığında verildi Tadilat sonucunda uyumlu çalışan yönetim kurulumuz Nostaljik görünümlü oldukça şık bir mekanı daha Derneğimize kazandırmış oldu.

Yine Yönetim kurulumuz oy birliği ile aldığı bir kararla bu mekânı Derneğimize kazandıran kendisi ile gururlandığımız Değerli İş insanı “SELAHATTİN DÜZBASAN YÂRAN EVİ” İsmi ile taçlandırdı.

Selahattin Düzbasan beyinde katkı ve katılımları ile görkemli yemekli bu mekanın açılışını yaparken katılımcılara sizi Çankırı Kaya Tuzu kadar seviyoruz sloganı ile çamsakızı çoban armağanı olarak birer kilo hazırlanan Tuz paketlerini hediye olarak taktim edildi.

Derneğimiz bünyesinde 2017/2018 yılı Büyük Başağa Ahmet Sever Küçük Başağa Uğur Akbulut Reis Arif Karamanlı yönetiminde bir Yâran Meclisi oluşturuldu Selahattin Düzbasan Yâran evinde aslına uygun yaşatılması için yoğun çaba gösterildi.

04.01.2020 Geçtiğimiz cumartesi 2019/2020 yılı Yâran Meclisi İlk ocağını yaktı yoğun bir ilgi ile yakılan ocakta hem yaran ağalar hem misafir ağaların heyecanı vardı.

Ekim 2019 ayında Derneğimize yapılan denetlemelerdeki değişikliler yönetim kurulumuza izah eden yetkililer;

Derneklerin binaların altında oluşması ile binada ikamet eden kişileri rahatsız edilmemesi hususunda geceleri yapılacak etkinliklerde saat 23 de bitirilmesini söylemeleri doğrultusunda;

(DERNEĞİMİZLE İLİŞKİSİ OLMAYAN) kurulan Yâran Meclisi eğitimlerini Derneğimizde yaparak normal ocaklarını Gençlik spor bakanlığının Çay yolunda Tahsis ettiği mekânda yapmaktalar Tabi Dernek olarak kendilerine derneğimizdeki (Mater yallarla) Demirbaşımızda bulunan malzemelerle destek olunmuştur.

Baş ağaların Şahsında tüm yâran ağalara bu köklü kültürümüzü yaşattıkları için

Dernek yönetim kurulu olarak Başarılar dilerken Tabi ki uzun kış gecelerin de değişik konularda etkinliklerle üyelerimizle ve hemşerilerimizle etkinliklerle faaliyetlerimiz birlik beraberlik içinde sürmektedir.

Bizleri yalnız bırakmayan katılımcılara da şükranlarımızla birlik ve beraberliğimizin sürmesi temennisiyle, Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir