ANADOLU SOHBET GELENEKLERİ YARAN DER. FEDERASYONU GENEL BAŞKANI SAYIN Ahmet ABSARILIOĞLU İLE SÖYLEŞİ

ANADOLU SOHBET GELENEKLERİ YARAN DERNEKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI SAYIN Ahmet ABSARILIOĞLU İLE SÖYLEŞİ

Çankırı’mızdan olup, iyi yetişmiş iş insanlarımız sanatçılarımız ve bürokratlarımızla yaptığımız söyleşiler dizisine devam ediyoruz.

Çankırı ve Yöresinin Değerlerini, Kültürünü, örf ve adetlerini, Gelenek ve göreneklerini, misafirperverliklerini, sizlere tanıtmaya çalışıyoruz umarım sizlerde beğenirsiniz.

Söyleşiye geçmeden önce YÂRAN Kültürü Mirasımız Her ne hikmettendir bilinmez 1994 yılına kadar bu köklü kuruluşa resmi bir kimlik kazandırılmamıştır.

Ben Necati ÜLKER olarak;. “YÂRAN KÜLTÜRÜNE aşırı zaafım olduğundan”

1994 Yılında bu köklü YÂRAN mirasına yakışır şekilde ÇANKIRI YÂRAN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ İsmi ile resmi bir kimlik kazandırılmıştır.

1994 yılında yukarda adı geçen Derneğimiz gönüllük esasına göre yaran arkadaşlarımla kurarak beş yıl kadar kurucu başkanlığını yaptım bu kültüre ilk defa Resmi kimlik kazandırdım resmi kimlik kazandırdıktan sonra kurum ve kuruluşlardan ilginin arttığını gördüm.

Her yıl TBMM Tarafından Türkiye’nin tanıtımında katkı sağlayanlara halkın refah ve mutluluğu ve sosyal gelişimi için hizmetlerde bulunanlara verilmekte olan “ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ” 2009 Yılında Derneğimize verilmiştir.

Tüm Yaranları mutlu ederken bizleri gururlandırmıştır, buna benzer değişik kurum ve kuruluşlardan alınan manevi değeri olan ödülleri düşündüğümde iyi ki bu köklü kültüre Resmi kimlik kazandırmışız,.

Bu ödülü 13.07.2009 tarihinde Derneğimiz adına TBMM Törenindeki Meclis başkanı Köksal Toptan’ın Elinden alırken aşırı heyecanlandım Şahsıma çok büyük maddiyat verilseydi, belki bu kadar mutlu olamazdım. Vesileyle arkamızda “HOŞ BİR SEDA” Bırakmışız çok Şükür.

Bu söyleşimizde aslen Çankırılı olan Kendisini Çankırı’mızın kültürüne adamış Gurur kaynağımız Ahmet ABSARILIOĞLU ile sizler için özel yapmış olduğumuz Söyleşi (RÖPORTAJ )

Çankırı’mızın değerlerini bir çatı altında toplamaya devam eden

Çankırılı iş insanlarımızı, bürokratlarımızı, sanatçılarımızı Sivil Toplum kuruluşları başkanlarını tanımak ve Çankırılı hemşerilerimizle dayanışma ve yardımlaşma düsturuyla birlikte oluyoruz.

Bununla beraber, Çankırı’nın değerlerini tanıtırken Çankırı’mızın da tanıtımına katkıda bulunmak, bu vesile ile yöremizden çıkmış ve güzel yetişmiş donanımlı İlimiz Çankırı için birçok etkinliklerle, faaliyetlerle, emeği geçmiş insanlarımızı çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olarak sunuyoruz.

Şimdiden, bu söyleşiyi kabul ettiğiniz için, Anadolu’da TERCÜMAN Gazetesi Ankara temsilcisi olarak ve Hemşerilerimiz adına Sayın Ahmet ABSARILIOĞLU’NA teşekkürlerimi arz ediyorum.

Soru? Necati ÜLKER; Sayın ABSARILIOĞLU Bize biraz kendinizi anlatır mısınız? Sorularıma öncelikle özel yaşamınızdan başlamak istiyorum. Nerede ve kaç yılında doğdunuz? Çankırı’nın neresindensiniz? Nasıl bir aile ortamında büyüdünüz?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Sayın abim öncelikle bize böyle bir fırsat verdiğiniz için teşekkür ederim. 1960 Çankırı merkez doğumluyum, yedi nesil Çankırılıyım. Örf adet ve geleneklerine bağlı mütevazi, alın terini ekmeğine katık eden bir ailenin çocuğuyum. Babam rahmetli Çankırı mızın tanınmış simalarından şoför esnafından Kahraman lakaplı Hasan Absarılıoğlu dur ve benim en büyük mirasım böyle bir adamın oğlu olmaktır. Neden lakabının Kahraman olduğunu da izah edeyim. Babam Kore harbine en son kafile ile katılmış onlar Kore ye intikal edinceye kadar savaş sonlandırılmış hiç harbe girmeden yurda dönmüşler, taksici esnafı arkadaşları arabasını süslemiş ve hoş geldin Kore kahramanı diye yazmışlar ondan sonra lakabı kahraman kalmış.

Soru? Necati ÜLKER; Hangi okulları okudunuz? Eğitim durumunuz nedir? Okulda nasıl bir öğrenciydiniz?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

İlkokula Gazi ilkokulunda başladım. Üçüncü sınıfta Atatürk Kurtuluş ilkokuluna geldim ve ilkokulu burada tamamladım. Ortaokulu Taş mektepte Merkez ortaokulunda tamamladım, lise tahsilimi Endüstri Meslek Lisesinde tamamladım. Başarılı sayılabilecek bir öğrencilik hayatım oldu ancak lise yıllarımda babamı kaybettiğim için evimizin kazancına katkıda bulunmak için çalışmak zorunda idim. Bu nedenle yüksek tahsil yapamadım ancak çok isterdim.

Soru? Necati ÜLKER; Kaç kardeşsiniz?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Biz iki erkek iki kız olmak üzere dört kardeşiz.

Soru? Necati ÜLKER; Kaç çocuğunuz var, isimleri ve yaşları kaç? Malum geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır. Nasıl yetiştirdiniz onları?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

1979 yılında hayatımın anlamı eşimle evlendim, Rabbim göz aydınlığım Hasan isminde bir oğul, Gülçin isminde bir kız evlat verdi Hamdolsun. Her ikisinin de başarılı birer öğrencilik hayatı vardı. Kızım liseden sonra evlendiği için yüksel tahsil yapmadı. Oğlum lisans mezunudur ve halen Akdeniz Üniversitesinde görev yapmaktadır. Onları milli ve manevi değerlerine bağlı tam bir Vatansever olarak yetiştirdiğime inanıyorum bunu sizlerde takdir edersiniz umarım.

Soru? Necati ÜLKER; Sizi Tanıdığım kadar İlimiz Çankırı Yâran Kültürünü severek yaşatıyorsunuz, atalarımızdan miras kalan bu köklü kültür sizden önce nasıldı şimdiki durumu nasıl açıklar mısınız?

Cevap Ahmet ABSARILIOĞLU;

Sayın abiciğim malumunuz çocukluk yıllarımızda bu yana yaran kültürü ile iç içe yaşadık. Çıraklık, Kalfalık, Ustalık her aşamasını yaşadık. Bu esnada bazı eksikliklerimiz olduğunu gözlemliyorduk, sizlerin de içerisinde olduğunuz bir dernekleşme süreçleri yaşadık bu çok önemli bir aşama idi her ne kadar yaran meclisleri gönüllülük esasına göre yürütülse de kurumsal bir yapı ile desteklenmediği sürece sadece yaran meclislerini yaşatabilirsiniz. Şimdi kurumsal bir kimliğe kavuştular.

Bu kültüre yabancı herkes yaran nedir diye sorduğunda saatlerce gelmişini geçmişini aksamdan sabaha kadar yaşananları anlatmak zorunda idik yaran meclislerine bir tarif getirdiğime inanıyorum bunu yayınlarımda neşrettim şimdi herkesin bu tarifi kullanıyor olması bana mutluluk veriyor.

Kültürler insanlar üzerinden yaşayarak aktarılsa da yazılı ve görsel materyallerle desteklenmelidir. Bu da bir eksiklikti. Yazılı eserlerimizle ve belgesellerimizle tarihi sorumluluklarımızı yerine getirdik ve tanıtımlarımızı gerçekleştirdik.

Çankırı Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Ahi Yaran Derneğimiz iş birliğinde 2007 yılında UNESCO ya somut olmaya kültürel mirasın korunması çerçevesinde Yaran Kültürümüz Dünya Kültür Miras listesine alınsın istedik. Sizlerin de katılım sağladığı yurt genelindeki Çalış tayları tamamladık ve 2011 yılında Dünya Kültür Mirası listesinde yerimizi aldık.

Yaran meclisleri kapalı bir kutu idi eşlerimiz bile bu işin mutfağında oldukları halde işleyişi bilmiyor ve soruyorlardı ne yapıyorsunuz diye. Taşınabilir stantlarla Yaran evimizin düzenini salonlara taşıyarak halka açık gösterimlerle tanıtımlar gerçekleştirdik. Çankırı İl Kültür ve Turizm müdürlüğümüz ve Kök Vakfı ile belgeseller hazırladık, yerel ve ulusal basında kültürümüz ile ilgili haberleri paylaşarak gündemde tuttuk. Ulusal televizyon kanallarında belgesel tarzda gösterimlerle tanıtımlar gerçekleştirdik. Çankırı da ilk defa Halk Eğitim müdürlüğümüz iş birliği ile yöresel halk oyunları usta öğreticilik kursları açtık 18 bayan 42 erkek usta öğreticiye sertifika verdik. Yöremiz halk müziği ve Halk oyunlarının çekimlerini yaparak Kültür Bakanlığına tescillerini sağladık. Yine yöresel halk müziği icracılarımıza mahalli sanatçılık verilmesi işlemlerini yaptık. Tüm Türkiye coğrafyasında düzenlenen tanıtım günlerine katılarak İlimizi ve Kültürümüzü Tanıtmaya çalıştık. Mahalli Halk Oyunları yarışmalarına geleneksel dalda ve stilize dalda katıldık ve ilimizi en iyi şekilde temsil ettik. Yaran evimizi sürekli açık bulundurarak tüm ekiplerin Yaran ocaklarını yakmalarına yardımcı olduk. Bu hizmetleri asla yalnız başarmadık başarılar bir ekip işidir ve asla tesadüf değildir, başta ekibimize destek veren Kamu Kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına, halkımıza ve en önemlisi değerli basınımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Soru? Necati ÜLKER; Uzunca süredir Ahi yaran Meclisi Gençlik Eğitim ve Dayanışma Derneği başkanısınız Derneğinizi ne zaman kurdunuz kuruluş düşünceniz neydi? Ve bu güne kadar Dernek olarak neler yaptınız?

Cevap Ahmet ABSARILIOĞLU;

-Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğimizi 2003 yılında kurduk. 2004 yılında da resmiyet kazandık. İnanmış bir kaç arkadaşımızla çıktığımız bu yolda çıkış noktamız kültürümüzü hak ettiği yere taşımak yaşamak, yaşatmak ve tüm Dünyaya tanıtmayı amaçladık, çok çileli ve badireli yollardan geçtik, Kültür erozyonuna Yaran kültürümüzü feda etmedik. Sürdürülebilirliği sağladığımıza inanıyorum.

Soru? Necati ÜLKER; Unesco kuzka Avrupa birliği vs. gibi kurum ve kuruluşları ile çalışmalar içinde olduğunuzu biliyorum bu çalışmalarınızı da paylaşır mısınız?

Cevap Ahmet ABSARILIOĞLU;

-Unesco tarafından Dünya kültür mirası listesine alındıktan sonra dernek olarak ta akreditasyon için müracaat ettik gerekli prosedürleri yerine getirdik ve Unesco ya Akredite olduk. Şu an Unesco’nun Türkiye Milli Komisyonu tarafından hazırlanan sayfada yaran kültürümüz de yayınlanmaktadır. Bu çalışmalar bizi rehavete düşürmemeli çünkü önümüzdeki yıl denetlemeler yapılacak ve gerekli çalışmayı yapmayan kültürler miras listesinden çıkarılacak bizde buradaki varlığımızı sürdüre bilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Afyonkarahisar Sandıklı da Federasyon üyemiz Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaren Derneğimiz tarafından düzenlenen Yaran şölenine katıldık, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projemizle Çankırı da bir Yaran buluşması gerçekleştirdik Unesco Türkiye Milli Komisyon Başkanımız Sayın Prof. M. Öcal Oğuz hocam katıldı ve bir konferans verdi. Çankırı Belediye Başkanlığımızın ev sahipliğinde Ilgaz da düzenlenen Somut Olmayan Kültürler Kış Okuluna katıldık tüm katılımcılara yaran evinde bir tanıtım gerçekleştirdik. A.B. Başkanlığına sunduğumuz ve kabul edilen bir başka projemizle tüm STK ları davet ederek Avrupa Birliği proje hazırlama ve yürütme döngüsü ile ilgili konferans ve sertifikalı eğitim semineri düzenledik. AVRUPA BİRLİĞİ projemiz kapsamında, Çankırılı bayanlarımız sayesinde İlimiz Çankırı’ya özgü lezzetli yemeklerini tanıttık ve Yaran evimizde Bezeme kursları gerçekleştirdik. İlimiz Çankırı’da bir ilkti bu. Yine bu proje kapsamında Avrupa ayağında Talentum Derneği ile Macaristan da faaliyetler ve tanıtım programları gerçekleştirdik. Yeni projeler yolda bizi izlemeye devam edin.

Soru? Necati ÜLKER; Yakın bir geçmişte Yaran federasyonu kurdunuz bunun hakkında da bilgi veririmsiniz?

Cevap Ahmet ABSARILIOĞLU;

19 Mayıs 2019 yılında Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonunu kuruluş bildirgemizi verdik ve resmiyet kazandık faaliyetlerimize başladık.

Federasyonumuzun katılımcı dernekleri

Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaren Derneği,

Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği,

Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği

Sakarya Çankırılılar Yaran Kültür’ü Yaşama. Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneğidir..

Hepsine de ayrı ayrı teşekkür ederim, tarihi bir sorumluluğu yerine getirirken aynı zamanda gelecek nesillere kendi kültürlerini daha anlaşılabilir sağlam temeller üzerinde inşa edilmiş bir bina olarak bırakabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bizler Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşasak ta Ata Kültürümüz aynı kökten beslenen dallarında farklı çiçekler açan farklı meyveler veren bir fidanız biz. Milletler Kültürleri ile var olur ve kültürleri ile yaşarlar.

Bizlerde kültürümüzü yaşayarak yaşatılabilmek ve geleceğe de en doğru şekilde taşımak istiyoruz.

Çok büyük bir sorumluluk altına girdiğimizi biliyoruz her şeyden önce yaran meclislerimizin yaşatılabilmesi için tüm illerin yaran evlerine ve yaran kültür merkezine ihtiyacı var, bunu bütün illerimizin vekilleri, belediye başkanları, valileri, il kültür ve turizm müdürlerimizde biliyor, hatta Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın da sözleri var bunun hayata geçirilebilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Başta Belediye başkanlarımız olmak üzere tüm Devlet protokolünden destek istiyoruz ve her yıl bir bölgemizde kültürlerimizin tanıtımlarının yapıldığı festivaller yapmak böylece hem kültürlerimizi tüm dünyaya tanıtmak hem de Federasyon’umuza yeni üyeler kazandırmak istiyoruz, en kısa sürede de Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu olmak istiyoruz.

Soru? Necati ÜLKER;

Belli imkânlara sahip olsanız, ya da şimdi Çankırı için yapmayı düşündüğünüz planladığınız bir hizmet alanı var mı? İçinizden param olsa Çankırı’ya şöyle bir eser kazandırmak isterim dediğiniz oluyor mu?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Sayın abim bende belli imkanlara sahip mütevazi bir emekliyim şayet imkanım olsa idi gönül verdiğim bu kültür için bir okul gibi hizmet verecek bir Yaran Kültür Merkezi yapmak isterdim. İlkokul çağlarından başlamak üzere kursların verildiği tüm şehre hizmet verecek en az dört yaran evini bünyesinde barındıran bir büyük çok amaçlı salonu olan bir kültür merkezi olurdu inan.

Soru? Necati ÜLKER; Çankırı’mızın acil neye ihtiyacı var sizce Neler yapılabilir?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Çankırı’mızın ihtiyacı belli, benlik duygulardan arınmak, egolarımızı bir kenara bırakarak birlik ve beraberlik içerisinde bu kültürü hak ettiği yere taşımaktır.

Makamlar geçicidir, makamlardan güç alarak değil güçlerimizi makamlarda birleştirerek etmek tarihi bir sorumluluktur.

Soru? Necati ÜLKER; Eserlerinizden bahseder misiniz biraz? Ne zaman hangi eserleri çıkardınız?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

-Sevgili abim ilk olarak maddi imkanım olmadığı için baskı yapamadığım kitabım için seninle birlikte kapı kapı sponsor aradığımız günleri hatırladım.

İlk kitabım Çankırı Belediye Başkanlığı Kültür serisinde rahmetli başkanımız Sayın Namık Kemal Eryılmaz’ın katkıları ile yayınlandı Milli Kültür Değerimiz Yaran dı ismi, ikinci kitabım yine Çankırı Belediye Başkanlığı Kültür Yayınları serisinde Başkanımız Sayın İrfan Dinç in katkıları ile yayınlandı Çankırı’nın evrensel Özelliklere Sahip Yöresel Kültür Değeri Yaran ismi ile, üçüncü kitabım Rahmetli Valimiz Sayın Ali Haydar Öner in katkıları ile Çankırı Valiliği Kültür Yayınları serisinde Gelenekten Evrensele Yaran ismi ile yayınlandı, dördüncü kitabım Dünya Kültür Mirasımız Yaran olarak’da Projemiz kapsamında yayınlandı, beşinci kitabım Çankırı Valiliği Kültür Yayınları serinde Valimiz sayın Vahdettin Özcan’ın katkıları ile yayınlandı, altıncı kitabım Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı katkıları ile yayınlandı, son kitabım A. B. projemiz kapsamında Merkezi finans ve ihale birimi katkıları ile yayınlandı.

Soru? Necati ÜLKER;

Sizi örnek alan, sizin yolunuzdan gitmek isteyen, çocuklarımıza gençlerimize ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Sayın abim sizlerde takdir edersiniz çünkü sizde Çeşitli STK da bulundunuz bildiğim kadar halen Sincan Çankırılılar Dernek Başkanısınız, yaptığımız hizmet gönüllülük esasına göre yapılan zor ve meşakkatli bir hizmet.

Çok fazla eleştiri aldığınız durumlar oluyor yılgınlık göstermeden doğru bildiğiniz hizmetleri asla ertelemeyin gençler olarak sizlerde elinizi taşın altına koyun diyorum.

Sizlerde şahit oluyorsunuz elinden hiç bir iş gelmeyenler dilleri ile Dünyayı fethederler, egoları ve kıskançlık duyguları ile fitne yayma mücadelesi verirler asla pes etmek yok, Ben yılmadım kim ne derse desin ben doğru bildiğim yolda mücadeleme devam ettim bizleri eleştirenlerde doğru olduğunu biliyor ancak benlik duyguları takdir etmelerine mani oluyor.

Bu nedenle sağ iken bilin insanların kadrini, öldükten sonra mermerden yapmayın kabrini diyorum bu sözüm kadir kıymet bilmeyen dost görünüp yüze gülen sen iyisin diye sırt sıvazlarken bile hançerlerini saplamak için yer arayanlar için. Asla yılgınlık yok gün gelecek onlarda mahcup bir şekilde takdir edecekler.

Soru? Necati ÜLKER; Hobileriniz var mı, boş vakitlerinizi nasıl

Değerlendirirsiniz?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Hobilerim tabii ki bu kültürü daha iyi yerlere taşımak, tanıtımlarının yapılabilmesi için çalışmalar yapmak, ara sıra şiirde yazarım.

Soru? Necati ÜLKER; Son olarak Anadolu’da TERCÜMAN Çankırı Gazetesi okurları için ve Çankırılılara neler söylemek istersiniz?

Cevap. Ahmet ABSARILIOĞLU;

Evvela bu kültüre maddi manevi emeği geçmiş Ahrete giden insanlara, Baş ağalara, yaran ağalara, Rabbimden Rahmetler diliyor Mekânları Cennet olsun inşallah.

Bir güzelleme ile veda edelim isterseniz.

BİZ Kimiz

Adına Türk denilen ulu çınarın kökleriyiz biz

Ötüken de harlanan, Malazgirt de şahlanan, Anadolu dan yedi düvele nam salan Alperenleriz biz

Ötüken de Kürşad, Malazgirt’ de Sultan Alparslan, Çankırı da Emir Karatekin iz biz

Tüm Anadolu’da Ertuğrul Gazi, Bilecik de, Söğüt’te Osman Gaziyiz biz

İstanbul’da; FatihSultanHan, Anafartalar’da, Dumlupınar’da,

Sakarya’da Gazi Mustafa Kemal’iz biz

Orta Asya’da Ahmet Yesevi, Konya’da Mevlana, Kırşehir’de Hacı Bektaş’ı Veliyiz biz

Kastamonu’da Şeyh Şaban’ı Veli, Ankara’da Hacı Bayram’ı Veli, Çankırı’da Hacı Murad’ı Veliyiz biz

Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman’da Sıra Gecesi

Elazığ’da kürsübaşı, gaggoş, Erzurum’da dadaşız biz

Samsun, Rize, Trabzon’da horon, Artvin’de Ata barıyız biz

Sivas, Yozgat, Çorum’da halay, Konya’da gezek, Balıkesir’de baranayız biz

Muğla, Aydın, İzmir’de zeybek, Ankara’da Seymen, Sandıklı, Simav, Çankırı’da ve tüm Anadolu’da yareniz biz.

Bu kutsal toprakları bize vatan yapan, Dini ve Milli değerlerimizi yaşayarak yaşatan ve bizlere ulaştıran tüm ecdadımızı rahmet minnet ve şükranla anıyoruz.

“SEN SAHİP ÇIKMASSAN KÜLTÜRÜN BATMASI HAKTIR,

EĞER SEN SAHİP ÇIKARSAN ASLA BATMAYACAKTIR”. Diyoruz.

Bize bu söyleşi fırsatını veren Anadolu’da TERCÜMAN Gazetesi Ankara temsilcisi ve köşe yazarı Değerli ağabeyim Sayın Necati ÜLKER’ e ve Gazetenin imtiyaz sahibi Sayın Harun YÜKSEL’ e, Gazete Genel Yayın Müdürü Sayın Sadık SOFTA’ ya ve Gazete çalışanlarına teşekkür eder, saygı ve şükranlarımı sunarım.

Ahmet ABSARILIOĞLU

Necati ÜLKER; ALLAH Gönlünüzden huzuru yüzünüzden tebessümü eksik etmesin.

Necati ÜLKER; Kıymetli Hemşerimiz Sayın Ahmet ABSARILIOĞLU’NA bu içten söyleşi için Anadolu’da TERCÜMAN Gazetesi adına çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca bundan sonraki çalışmalarında başarılarının artarak devam etmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor Sağlıklı mutlu ömürler diliyorum, Allah yolunuzu açık etsin.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Çankırılı Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir