AKRABA ZİYARETİNİN ÖNEMİ

AKRABA ZİYARETİNİN ÖNEMİ

Geçtiğimiz yıl Ziyarete gittiğimiz;

Dayımın oğlu değerli büyüğümüz ve ülkemizin tanınmış ses ve saz sanatçısı bir dolu Türk halk müziği besteleri olan kendisi ile gururlandığımız Selahattin TOPRAK Abimizi ve değerli eşi Şemsa TOPRAK yengemizi evimizde ağırlamaktan çok mutluyuz.

Ülkemizde TRT Sanatçılarına bir çok ünlü ses sanatçılarına Bağlama

çalan Almanya da bir dostunun ısrarı ile Almanya’ya göç eden onlarca yıldır bu mesleğini Almanya da sürdüren çok sayıda hayranı olan ve oradan emekli olarak özlemini çektiği Çok sevdiği Ülkesine Bayrağına kendi Topraklarına döndüğü için hep mutluluğunu bizlere anlatan Çankırı aşığı ve Çankırı’mızın örf adetlerimize uygun emeklilik hayatını sürdüren eş dostu akrabalarını fırsat buldukça ziyaretler yaparak hasret ve özlem giderdiğini gururla ifade ederken şu konulara da da dikkat çekmektedir;

Şehir hayatı ve teknoloji insanları birbirinden koparmıştır. Bunun sonucu olarak komşuluk ve akraba ziyareti yok denilecek duruma gelmiştir.

Şunda yazmadan geçmeyelim tüm Dünyayı kasıp kavuran gözle gözükmeyen elle tutulmayan korana mikrobu da aramızda olmasına rağmen gerekli hijyen koşullar içinde özlemlerimizi giderdik şükür.

Buradaki diğer bir önemli konuda en az akraba ziyareti kadar komşularımızda önemlidir, demesi beni çok duygulandırmıştır.

Milletimiz, tarihinin her döneminde yaşlılarını baş tacı etmiş, onların engin tecrübelerinin kıymetini bilmiş ve bu sayede toplumsal birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu canlı tutmayı başarmıştır. Bizler büyüklerine, anne ve babalarına hizmeti, onların ihtiyaçlarının karşılanması için gösterilen gayreti, ibadet kabul eden bir medeniyetin temsilcileriyiz.

İşte bu düşünce ile Akraba ziyareti benim için çok önemlidir. Öncelikli olarak Allah’ın bizlere bir emridir. Yani doğrudan imanla alakalı bir durumdur.

Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabasına iğlik etsin buyrulmuştur.

İnsan yaşamında yaş kırkı geçtikten sonra zaman, zaman, ufak, tefek rahatsızlıklar oluşmaktadır. Malum olduğu üzere bu rahatsızlıklardan kurtulmak için hastanelerin yolunu tutmaktayız.

hastanelere gittiğimiz zaman gördüğümüz hastalarda çeşit, çeşit hastalıklara yakalanmış hastalarla karşılaşmaktayız.

Her birinden ayrı, ayrı hikâyelerini dinlemekteyiz.

Tedavi şekillerini görmekteyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S:A:V) hadislerinde de önerdiği gibi; Hayatta ders alınması gereken üç yerin ziyaret edilmesi çok önemlidir. Bunlar Hastaneler, Hapishaneler ve Kabristanlıklardır.

Buradan anlıyoruz ki akrabalık ilişkisinde pazarlık olmaz.

Mesele o beni arasın ben de onu arayayım değil. Mesele o aramasa da onu arayabilmek, gelmese de gidebilmek, sormasa da sorabilmek.

Bizim için asıl olan Allah’ın rızası, Resulullah Efendimiz’in (asm) memnuniyeti olmalı. Sünnetini yaşamak, şefaatine nail olmak hedefimiz olmalı.

Bayramı, kandili, ar efeyi artık neyi vesile kılacaksak, dostlarımızı, akrabalarımızı daha çok ziyaret etmeliyiz. Maalesef bu dönemlerde bayramlar evden kaçma ve tatil yapma fırsatına dönüştürülmüş durumda.

Fakat bayramlar tatil yapmak için değil ailenin, akrabaların, dostların gönlünü yapma günleri olmalıdır.

Bizlerde Eşim Leyla ile bu değerli misafirlerimizi elimizden geldiğince Çankırı misafirperverliği ile ağırlayıp Çankırı örf adetleri gelenek görenekleri ile yolcu ettik çok şükür inşallah memnun etmişizdir.

Bizim aile yapımızda zaten akraba ve dostlarla birlik beraberlik ruhu ve hoş sohbet muhabbet ve de kırmadan kırılmadan sevgi hoşgörü ortamında yiyelim içelim şanımız çıksın ALLAH ALLLAH Diyerek Canımız çıksın düsturu içindeyiz

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir