6. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

6. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ

KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

30 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Türk Beyler Kent Meydanı’nda yapılmakta olan festivalin 3 Eylül Salı günü Kazakistan, Çankırı, Yozgat Programları, Songül Karlı Konseri ile ÇANKIRILI hemşerilerimizin yoğun katılımı ile coşkulu bir şekilde tavan yaptı.

TÜRK’ÜN KUTLU TOYU 30 AĞUSTOS’TA GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞLA BAŞLADI.

Anadolu ve büyük Türk dünyası, 30 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde bir araya geldi.

16.’sı gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası’nın Festivali’ne, 11 Türk cumhuriyeti temsilciliği ve toplulukları ile Anadolu’yu temsilen içlerinde Çankırı’mızın da bulunduğu 17 dernek, federasyon ve vakıf katılacak. 10 gün boyunca, Türk kültürüne ve sanatına ait ne varsa Etimesgut’ta sergilenecek. Festival süresince katılımcılar stantlarında kültür ve sanatlarını sergileyecekler.

Akşamları da her ülke ve katılımcı il, mahalli kültür ve sanatlarını sergilemektedir.

Çankırı gecesine Çankırı Belediyesi başkan yardımcıları, Korgun ve Yapraklı ilçelerimizin başkanları, sivil toplum kuruluşları başkan ve yönetimleri, büyükelçiler ve basın mensupları, protokolde yerlerini aldılar.

Misafirlere keşkek tulumba tatlısı su vs ikramları yapıldı.

Açış konuşmaları ile İlimiz Çankırı dan gelen Oğuz boyları Kültür derneği Yâran meclisi Küçük Baş ağa Murat Oruç yerini almasından sonra yaran ağalar sırayla selamlaşarak yerlerini aldılar Büyük başağa İsmail Gönen yerini aldıktan sonra sazende Çuhadaroğlu peşrevi ile akşam havası sunuldu bir iki mahalli oyundan ve bir iki orta oyunu sergilendi zira Yâran Meclisine 20 dakikalık süre verilmiş sonrasında hediyeler ve teşekkür konuşmaları yapıldı Cezayir ile sahne boşaltılarak Çankırı ilimizden sonra Yozgat ili program akışı içinde gece devam etti

Gazetemiz Ankara haber sorumlusu Necati ÜLKER’İN Sorularını yanıtlayan festival ve Başkanı olduğu Dernek hakkında bilgileri ise

Festivalin Türk dünyasının en büyük toyu olduğunu kaydeden Etimesgut Çankırılılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Yaren ve Kültür Derneği Başkanı Sayın Şenel YALÇIN

“Festivalimizin amacı; Türk Milleti’nin birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini pekiştirmek; Türk coğrafyasındaki Türk Devletleri ve Türk topluluklarına ait kültür ve sanatın yaşanması, yaşatılması ve anlatılmasını sağlamaktır.

Büyüyen, gelişen ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te

1 milyon nüfusa erişecek olan Etimesgutumuz’da,50-60 Bin Nüfusa Erişeceğini tahmin ettiğimiz Çankırılı hemşerilerimiz ile birlikte, hemşerilik bilincini oluşturmak ve kent kültürünü geliştirmektir.

Her yıl 1 milyon insanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz festivalimiz, toyumuz bu yönüyle çok önemli. İnşallah bu yıl da daha zengin içerikle gerçekleştirmekteyiz.

Etimesgut adıyla özdeşleşen bu festivalimizde, Türk’e ait ne varsa sergilenecek, bize ait olana sımsıkı sahip çıkacağız.

Bu yıl festivalimiz, 30 Ağustos Zaferimizin 97. yıldönümünde başladı. 8 Eylül tarihine kadar sürecek festivalimizde, Türk cumhuriyetlerimizi, henüz bağımsız devlet olamamış Türk topluluklarımızı, hem şehri, federasyonları, dernekler ve vakıflarımızı Türk Beyleri Kent Meydanımızda ağırlamaktayız.

‘’Yolu Doğru Olanın Yükü Ağır Olmazmış’ ’Der atalarımız

Hem şehri, derneklerinin düzenlemiş olduğu bu tarz etkinliklerin amacı dostlukları pekiştirmek sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak ve gurbetteki üyelerini buluşturmaktır.

Bununla birlikte asıl üstlendiği misyonu kültürünü korumak olmalıdır.

Çünkü bizim kültürümüzde dostluk var, dayanışma var, kardeşlik var, edep var ahlak var.

Bu değerlerin korunup gelecek nesillere ulaşması kültürümüze büyük katkı sağlayacaktır.

Kültür bir toplumun manevi değerlerinin toplamıdır.

Günümüzde bu manevi değerleri koruyabilmek için maddi değerlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle büyük şehirlere göçlerin yoğunlaştığı yıllardan beri her toplumun kendi kültürünü koruma misyonunu sivil toplum kuruluşları üstlenmişlerdir.

Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin iş birliği içinde çalışması zarurettir.

Bu konuda hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver DEMİREL beye Dernek yönetim kurulu adına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Değerli hemşerilerim..

Etimesgut Çankırılılar derneğimiz 2014 yılından bu yana Etimesgut’umuzda faaliyet göstermektedir,

Etimesgut Belediyemiz tarafından her yıl düzenlenen Anadolu günleri festivalimizde ve ramazan programlarımızda Çankırı’mızı ve Çankırı kültürünü en iyi şekilde temsil ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Bu birlikteliğin daha kuvvetli olması için Etimesgut’ta ikamet eden yaklaşık 30.000 Çankırılı hemşerimize ulaşıp birlik ve beraberliğimizi daha güçlü hale getirmeyi ve Çankırı’mızın kültürünü, sanatını ve turizmini Bütün Dünyaya Tanıtmayı hedefliyoruz.

Programda Katkılarını Esirgemeyen Çankırı Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı ESEN beye de teşekkür ederken

Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver DEMİREL ’beyin selamlarını ileten Dernek Başkanı Şenel Yalçın bize bir adım gelen hemşerilerimize biz iki adım gideriz sözleriyle birlik beraberlik ruhunu yakaladıklarını ve Tüm Hemşerilerimizi festivalimize davet etmektedir.

GÜN GÜN FESTİVAL PROĞRAMI

1.gün (30 Ağustos): Kırım, Ankara, Mersin Programları Sevcan Orhan Konseri

2. Gün: Özbekistan, Irak Türkmenli, Çorum, Ağrı Programları Musa Eroğlu Konseri

3. Gün : KKTC, Gaziantep, Niğde Programları, İsmail YK Konseri

4. Gün: BSİAV, Samsun, Kırıkkale Programları, Yudum Konseri

5. Gün: Kazakistan, Çankırı, Yozgat Programları, Songül Karlı Konseri

6. Gün: Kırgızistan, Konya, Sivas Programları, Nadide Sultan Konseri

7. Gün: Türkmenistan, Gümüşhane, Kırşehir Programları, İbocan Konseri

8. Gün: Doğu Türkistan, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır Programları, Bedia Akartürk Konseri

9. Gün: TÜRKSOY, Trabzon, Tokat Programları, Sinan Özen Konseri

10. Gün: Azerbaycan ve Etimesgut Belediyesi Final Programı, Muazzez Ersoy Konseri ile son bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir