HAYATIMIN AKIŞI İÇİNDE ADETA YAŞIYORUM

HAYATIMIN AKIŞI İÇİNDE ADETA YAŞIYORUM

Bir yazıyı yazarak okuyucularımla paylaşmak beni çok mutlu ediyor, hele ki yazdıklarıma okuyucularım yorumlarıyla katılınca daha çok mutlu oluyorum.

Okuduğum kitaplardan açılan penceremden zihnimde canlandırdıklarım, önce bir hayalle başlıyor, sonrasında hayallerim canlanıyor, canlanan hayallerimde adeta yazacaklarımı birer birer yaşıyorum.

AİLE YAPIMIZ BOZULUYOR

AİLE YAPIMIZ BOZULUYOR

Eskiden, Edep vardı, muhabbet vardı, büyük küçük, saygı sevgi vardı.

paylaşım vardı, yardımlaşma ve dayanışma vardı, huzur vardı. Sebze ve meyveler bile farklıydı, tadı, kokusu güzeldi.

Öğretmenlerin bir ağırlığı, bir kişiliği, bir saygınlığı, kamuoyunda önemli bir karşılığı vardı.

ÇOCUĞUN MUTLU AİLEDE YETİŞMESİ

ÇOCUĞUN MUTLU AİLEDE YETİŞMESİ

Aile kurumu, yapısı ve işlevleri bakımından alternatifi olmayan bir kurumdur. Toplumlar için aile kurumunu vazgeçilmez kılan; sahip olduğu koruyucu, önleyici, destekleyici ve eğitici gücüdür. Aile, çocukların bakımı ve yetiştirilmesi, yeni kuşaklara kültürel kimliğin ve değerlerin kazandırılması, tarihsel ve toplumsal bilincin aktarılmasında birey ve toplum arasında bir köprüdür.

HAYATIN ZİKZAKLI YOLLARINDA

HAYATIN ZİKZAKLI YOLLARINDA

Hayat yolculuğunda sayısını bilemediğim farklı özelliklere sahip insanla tanıştım.

İçlerinde en güçlüleri, en başarılıları, hayat dolu olanları, en uzun süreli yaşamış olanları, çok parası veya kariyerli iş insanları olanlar, zamanında çok sözü geçip de şimdi sessiz sedasız bir hayat sürenler.

BARIŞIN SİMGESİ GÜVERCİNLER

BARIŞIN SİMGESİ GÜVERCİNLER

Genellikle hayvanlar kendilerini ölüme yakın hissettiklerinde ölümü beklemek için bir yerlere gizlenirler.

Bu, bir ağaç kovuğu, kayaların arası veya saklanabilecekleri herhangi bir yer olabilir. Buradaki içgüdü, hayvanın kendisini güçsüz hissetmesi nedeniyle bir düşmanla karşılaştığında karşı koyamamak ve kaçamamak korkusudur.

KOMŞULUK

KOMŞULUK

Komşuluk, günlük hayatın vazgeçilmez bir toplumsal yaşam alanı ve olgusudur. Türker’de komşuluğun önemi, birçok atasözüyle desteklenmektedir.

Örneğin “Ev alma, komşu al.” atasözü bir evin ev olabilmesi için çevredeki komşuların en az ev kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

ZAMAN AKIP GİDİYOR

ZAMAN AKIP GİDİYOR

Zaman dipsiz bir kuyu olsa gerek, içinde debelenip duruyoruz ayakta kalabilmek için hangimiz zamanın arkasından bakakalmıyoruz

Ki; Sevinçlerimiz, aşklarımız, acılarımız, anılarımız ve vazgeçilmez çocukluğumuz tüm bu değerler zamanla anlam kazanıyor, geriye baktığımızda arta kalan sadece tatlı bir tebessüm.

YAŞANTIM DA NE OLMAK İSTERDİM?

YAŞANTIM DA NE OLMAK İSTERDİM?

Bu gün günlüğümdekiler!

Çankırı da Geçmişte, bir televizyon kanalında, canlı yayında programcı Bana sormuştu?

Necati ÜLKER sizin kültürümüze, örf adetlerimize, gelenek göreneklerimize, şiir kitabınızla edebiyata düşkün biri olarak biliyoruz. Bu özellikleriniz olmasaydı ya da şöyle sorayım. Hayatınızda arzu edipte yapamadıklarınız nelerdir?

EKRANLARDA PAZARLANAN HAYALLER

EKRANLARDA PAZARLANAN HAYALLER

Bazen benden yaşça büyük veya aynı yaşlarda olan olgun tecrübe sahibi insanların konuşmalarına tanık oluyorum gözlerini uzaklara dikerek Necati Bey ah bir dönebilsem geçmiş yıllara neler yapmazdım ki…

Neler yapardın diye sorduğumda: cevap olarak bunca yaptığım yanlışları yapmamaya çalışırdım, hele namazlarımı hiç aksatmazdım, zamanımı boşa harcamazdım, elimde ki fırsatları kaçırmazdım, insanlara faydalı olmaya çalışırdım. Diyerek derinden bir ah çekerek üzüntüsünü dile getirir.

ZENGİNLİK Mİ, SEVGİ Mİ, BAŞARI MI?

ZENGİNLİK Mİ, SEVGİ Mİ, BAŞARI MI?

Bundan önceki birçok yazımda hep sevgiden ve sevginin öneminden bahsetmeye çalıştım...

Tam da sevdiğim tarzda bir hikâye okuduğumda bu hikâyeyi okurlarımla köşemde paylaşmalıyım dedim ve alıntı yaparak sizlerle paylaşıyorum umarım beğenirsiniz.

Her insanın hayatında değer verdiği şeyler değişkendir...

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK!

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK!

Biz insanlar başımız sıkışınca doktora gideriz uzmanlar 40 yaşından sonra yılda iki kez ” check-up” yapılması konusunda bizleri uyarıyor.

Herkes yaşı, cinsi, eğitimi, toplumsal yapılanmalardaki görevleri ne olursa olsun huzurlu, keyifli ve refah içinde yaşamak, “kendini iyi hissetmek” istiyor, bunun yolunun da her şeyden önce sağlıktan geçtiğini biliyor.

BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENELİM ÖĞRENDİKLERİMİZİ ÖĞRETELİM

BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENELİM

ÖĞRENDİKLERİMİZİ ÖĞRETELİM

Usta bir işin doğru şekilde nasıl yapılacağını göstererek tarif eder ve sonrasında çırak ustanın becerilerini taklit ederek aynı işi yapmaya çalışır.

Bu süreçte usta çırağın her yanlışını düzeltir, bu geleneksel çıraklık modelinin tarihi Orta Çağ’da Avrupa’sında loncalara dayanmaktadır.

AÇIK TEŞEKKÜR

AÇIK TEŞEKKÜR

Derneğimizin saygı değer üyeleri kıymetli hemşerilerim iki gün önce SİNCAN Kaymakamlığından Yönetim kuruluna tebliğ edilen yazılı forma göre,

Bu gün23.09,2019 pazartesi saat 11 de SİNCAN Kaymakamlığından 4 kişilik bir heyet Derneğimizi Denetlemeye geldiler.

SPOR YAPMANIN ÖNEMİ

SPOR YAPMANIN ÖNEMİ

İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşayabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce gelişiminin yanında, bedensel ve ruhsal gelişimine de bağlıdır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yolu spor yapmaktan geçer. Spor yapmak, doğru ve yeterli miktarda solunum yapabilme yetisini güçlendirir.

DIŞ GÖRÜNÜŞE ALDANMA

DIŞ GÖRÜNÜŞE ALDANMA

Atalarımız derki elbise, yürümeyi; para konuşmayı öğretirmiş insana, ama benim düşüncem ise; sen, sen ol kardeşim sakın ola sırtındaki elbisenin fiyakasına kapılıp, büyüklük içerisinde çalımlı dolaşma yeryüzünde…

Maddeye sahipsen, onun gücüne kendini kaptırıp, başkalarını hor ve hakir görme, üstünlük ve asalet, ne parasında nede kıyafetlerdedir insanın…

Asalet insanın doğasında vardır, edindiği mizaç, kazandığı kişilik dış dünyasına aktardığı hayat tarzıyla yaşatır onu…

BUDA GEÇER

BUDA GEÇER

Neye neden karar vereceğinizi bilmez yaşamın kıyısına kadar yürürsünüz "bu da geçer" sözü hiç gelmez aklınıza geçmeyecek gibi hissedersiniz çünkü. Geri adım atmayı başardığınızda ise yıllar sonra dönüp "geçti gitti" demek çok basittir artık.

Ama zamanı gelen, sırası gelen, vakti gelen gidecek. Yerine ne gelir bilinmeyecek.

HAYAT BİR GÜNDÜR O DA BU GÜNDÜR

HAYAT BİR GÜNDÜR O DA BU GÜNDÜR

Evet, hayatı sonsuz sananlar, yarın için bugünü satanlar,

Saçma sapan sebeplerle gününü zehir edenler, bazen ben, bazen sen, bazen o oysa şu anın kıymetini bilmek ve tadını çıkarmak lazımdır, Evet öyledir.

Gerçekten de öyle her günümüzü hayatımızın ilk ve son günü gibi dolu dolu heyecanla yaşamalıyız....

YAŞAYARKEN İNANARAK YAPMALIYIZ

YAŞAYARKEN İNANARAK YAPMALIYIZ

Yıllarca bize ayağını yorganına göre uzat dediler.

Bir Allah’ın kulu çıkıp ’ta dur şöyle ayağına göre yorgan dikelim Gerçek fakirlik parasal değildir düşüncelerimizin fakirliğidir.

İnançlarımızın fakirliğidir, fikirler üretirseniz bütün kalbinizle inanırsanız, parayı kendinize çekersiniz. Sorun parada değil sorun her zaman fikirlerde ve inançta, tek sermayeniz fikirleriniz olabilir.

BUNLARI BİLİYORMUYUZ ?

BUNLARI BİLİYORMUYUZ ?

Yok, artık dedirten bilgileri derleyerek bu günkü köşe yazımı sizler için hazırladım.

Bir köpekbalığı 100 milyon damla deniz suyu içindeki bir damla kanı hissedebilir. * Bir fare bir deveye oranla daha uzun süre susuzluğa dayanabilir.

Eğer ağzımıza attığımız bir şeye tükürüğümüz değmese onun tadını anlayamayız satışından gelir.

BEDEN TEMİZLİĞİ RUH TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ RUH TEMİZLİĞİ

Çağ değişiyor evet. Ah o eski zamanlar olmak da gereksiz boşuna bir geçmişe tutukluluk. Ancak zaman geçerken ve her şey değişirken, bizden değerlerimizi de arkamızda bırakmamızı mı talep ediyor? Oysaki insan yeryüzünde yaşamaya başlayalı beri ona derin mutluluk veren, insan kılan, sağlıklı ve dengede tutan unsurlar aynı.

BİLDİĞİN KONU ÜZERİNDE KONUŞ

BİLDİĞİN KONU ÜZERİNDE KONUŞ

Biliyorsan Konuş İbret Alsınlar, Bilmiyorsan Sus Adam Sansınlar

Bu söz beni her zaman etkilemiştir, çok yerinde ve kıvamında.

İnsanların en büyük özelliğinin konuşmak olduğunu, konuşmakla tüm sorunların halledilebileceğini, konuşmanın insan ilişkilerindeki yerinin önemli olduğunu bilmeliyiz.

Ne güzel atasözlerimiz var. Konuşmak, bizi hayvanlardan ayıran en büyük özelliğimiz…

BAŞARIYA BİRAZ CESARET YETER

BAŞARIYA BİRAZ CESARET YETER

Başarısızlık, herkesin korktuğu bir sözcük…

Çalıştığı alan, içinde bulunduğu durum veya karşısındakiler ne olursa olsun hiç kimse başarısız olmak istemez.

Herkes bu tehditkâr sözcükten kaçınmak için elinden geleni yapar. Ama bu gerçekten bir tehdit mi? Yoksa insanlar mı bunu bir tehdit haline getirdi?

İŞİ EHLİNE VERMEK

İŞİ EHLİNE VERMEK

 

“Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” atasözümüzde olduğu gibi, bir işi ehline yaptırmak kadar, o işte kararlı olmak da lazımdır. Karasızlık da başarısızlığı netice verir ki o zaman iş “”Eline yüzüne bulaşır” a dönüşür.

Neticede lüzumsuz meşguliyetler ve bu esnadaki zaman israfı ile birlikte ömrün boşa geçmesidir.

GÖNÜL TARLASINI NASI YEŞİLLENDİRELİM

GÖNÜL TARLASINI NASI YEŞİLLENDİRELİM

Yorgunluğun üzerine bir çay içmek gibi değil bu, bir damla suyun bile bardağı taşıracağı bir yorgunluk. Üzerimize tüy düşse yakıp yıkacağı bir yorgunluk.

Düşünmenin de ağır geleceği bir zaman dilimi sadece. Oysaki bir kuşun uçması için sadece kanat çırpması gerekiyorken, kanadına asılmış kocaman demir zincirlerin ağırlığı altında kalmış bir yorgunluk.

6. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

6. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ

KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

30 Ağustos - 8 Eylül tarihleri arasında Türk Beyler Kent Meydanı'nda yapılmakta olan festivalin 3 Eylül Salı günü Kazakistan, Çankırı, Yozgat Programları, Songül Karlı Konseri ile ÇANKIRILI hemşerilerimizin yoğun katılımı ile coşkulu bir şekilde tavan yaptı.

TÜRK'ÜN KUTLU TOYU 30 AĞUSTOS'TA GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞLA BAŞLADI.

YATAK ODASI VE UYKU (II)

YATAK ODASI VE UYKU (II)

Dünden devam…

Uykunun insan sağlığı için kritik önemde olduğu defalarca kanıtlandı. Uyku sırasında bütün vücudumuzun yavaşladığını da biliyoruz. Yüce rabbimin bir mucizesi olan Beyin ise dur durak bilmiyor. 7/24 aynı hızda ve aynı şekilde çalışmaya devam ediyor.

UYKUMUZDA KARAR VERİYORUZ

YATAK ODASI VE UYKU (I)

YATAK ODASI VE UYKU (I)

Şüphesiz evinizin her köşesinin sizin için ayrı birer anlamı vardır. Günlük hayatın karmaşasını geride bırakıp evinize geldiğiniz an, tüm yorgunluğunuzu hissettiğiniz ve bununla birlikte evinize gelmenin verdiği rahatlığı da yaşadığınız o an tek amacınız dinlenebilmektir.

Evin her odasının ayrı bir çekiciliği olsa da evde en çok vakit geçirdiğiniz yer, daima yatak odanızdır. Kaliteli bir yaşam sürebilmenin anahtarı olarak sunulan kaliteli bir uyku alışkanlığı için, bu dinlenme alanınızla dikkatli ve özenli bir şekilde ilgilenmelisiniz.

REHBERLE GEZİLEN YERLER ASLA UNUTULMAZ

REHBERLE GEZİLEN YERLER ASLA UNUTULMAZ

Kültür merkezi yapılarının amacı, toplumsal yaşamın gerektirdiği etkileşimlere ortam sağlamak, her biri kendi başına bir özellik taşıyan kültürel faaliyetleri bir bütünlük içerisinde bir araya getirmek, bu faaliyetlerin yapılmasında odak noktası olmak ve özel kültür faaliyetlerine örnek teşkil etmektir.

Eğitim, dinlence ve eğlence gibi etkinlikler için kurulmuş olan bu yapıların aynı zamanda geçmiş ile ilgili kültür değerlerin gelecek nesillere tanıtılması ve öğretilmesinde aracı rolü üstlenmesi hedeflenmektedir.

SEVGİ EN BÜYÜK HAZİNE

SEVGİ EN BÜYÜK HAZİNE

İnsan hayatı başlı başına bir serüvendir.

Bu serüven ilk nefes aldığımızdan, son nefes vermemize kadar etkileşim içinde geçiyor doğayla, insanlarla, kendimizle.

Bir yerden başlayalım. Çoğumuz ufak yaşlarda aynanın karşısına geçip, kendisini büyük bir ilgiyle nasıl bir varlık olduğuna dair gözlemlemiştir.

Bunun yanında çevremize meraklı sorular ardı ardına kesilmeksizin yöneltilmiştir.

KİŞİLİK ÜZERİNE

KİŞİLİK ÜZERİNE

Kişilerden söz ederken "hoş" "canlı" "mutlu" "mutsuz" "iyilik yapan" "güçlü" gibi tanımlamalar kullanırız. Burada anlatılmak istenen, bireyin gösterdiği davranış özellikleridir.

Kişilik, bir bireyin tüm ilgilerinin, tutumlarının, yeteneklerinin, konuşma tarzının, dış görünüşünün ve çevresine uyum biçiminin özelliklerini içeren bir terimdir.

İÇ HUZURUMUZ İÇİN

İÇ HUZURUMUZ İÇİN

“Sanırım hayat; mucizelerle dolu, sihirli bir yolculuk. Ve ben ne yaptığını bilen bir sihirbazım. Sihirli kelimem ‘abra kadabra’ değil. Size sihirli cümlemi söyleyeyim ‘Ne ile mutluysan onu yap!’ böylece tüm düğümler çözülür, hayat bir karmaşa olmaktan çıkıp basit bir oyun haline gelir.” Düşüncelerimi aktardıktan sonra alıntı yaptığım

“ MUCİZELERLE DOLU KURAN”

Peygamberimize verilen en büyük mucizenin Kuran olduğunu biliyoruz.

HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ

HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ

Bu gün köşemdeki yazıma belediye otobüsünde yaşananlardan ve bir engelli ile olan diyalogumdan esinlenerek başlıyorum.

İçinde her türlü riski barındıran yaşam şartlarının kaçınılmaz bir gerçeği olan engellilik; kimi zaman doğuştan itibaren, kimi zaman da doğuştan sonra kaza ve yaşamın içinde var olan diğer tehlikelerden kaynaklanan sebeplerle insanların hareket kabiliyetini zorlaştıran bir yaşam biçimidir.

Engellilik, doğuştan olabileceği gibi sonradan da her insanın karşılaşabileceği bir yaşam gerçeğidir.

SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİ İÇİN DÜŞÜNDÜKLERİM

SİNCAN ÇANKIRILILAR

DERNEĞİ İÇİN DÜŞÜNDÜKLERİM

Dernek binamıza üyelerimizi ve hemşerilerimizi tüm çağrılara rağmen düzenlediğimiz toplantılara katılımın az olduğu bir gerçektir.

Ayrıca Derneklerin eskisi gibi çekici olmadığı gerçeğini de biliyoruz.

1-Bunları yaşarken yeni adımlar atılabilmesi için toplumun genç isimleri, derneklerin gençleri bünyesine katması için Çankırı’mızın köklü kültürü olan Yâran kültürünü gelecek kuşaklara aslına uygun aktarabilmesi için gönüllü değişik komisyonlar kurularak bu komisyonlara yasal maddi imkânlar sağlanması ve Gençlik; komisyonu kurulması.

KENDİNİ HAYATIN AKIŞINA BIRAKMA

KENDİNİ HAYATIN AKIŞINA BIRAKMA

Bugün ömrümün en güzel anlarını yaşadığım bir dönem olarak geçmişte hayatımın akışı içinde aklıma gelenleri satırlara dökmek istiyorum.

“Benim gibi” yüksek tahsil imkânı olmayanlar, hayata erken Merhaba diyenler çıraklık kalfalık ustalık işçilik esnaflık vs. işleriyle uğraşarak bu insanlar henüz gelmemiş bir baharın güneşine aldanıp erken açan tomurcukları andırırlar genelde…

AZA KANAAT ETMEYEN ÇOĞU HİÇ BULAMAZ

AZA KANAAT ETMEYEN ÇOĞU HİÇ BULAMAZ

Çoklar, azların birikmesiyle meydana gelir. Küçük şeyleri hor görenler, büyük şey edinmek fırsatını sürekli olarak kaçırıyorlar demektir.

Şükretmek, dünya malında komşu bağında gözü olmamak, malın mülkün ilk sahibini hatırlamak, misafir olduğunun bilincinde olmak, umduğunu değil bulduğunu yemek.

Allah Teâla yarattığı her bir canlıyı rızkı ile dünyaya

DEPREM VE AFAD HAKKINDA BİLGİLENMEK

DEPREM VE AFAD HAKKINDA BİLGİLENMEK

Ülkemiz depremlerde insan kaybı açısından dünyada üçüncü, etkilenen insan sayısı açısından sekizinci sırada.

Ortalama olarak her yıl büyüklüğü 5 ile 6 arasında değişen en az bir deprem yaşanmakta…

Türkiye sahip olduğu tektonik, sismik, topografik ve iklimsel yapısı gereği doğal afetlerle sıklıkla karşı karşıya kalan bir ülke.

ÜNİVERSİTEYİ KAZANANLAR VE BURSLAR

ÜNİVERSİTEYİ KAZANANLAR VE BURSLAR

Sevgili Gençler Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK Gençlere şöyle seslenmiştir.

» Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

SİZLER İÇİN ARAŞTIRDIM- 1 BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

SİZLER İÇİN ARAŞTIRDIM- 1

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?

Gün geçtikçe daha fazla sorun haline gelmeye başlayan su kıtlığı, gelecek yıllarda çok daha büyük problemlere yol açacak. Özellikle gıdaya olan ihtiyacın daha da fazla artması, tarım alanlarında %70’lik bir paya sahip olan su kullanımını daha da artıracak

Dünya 11 milyar insanı besleyebilir mi?

HER GÜNÜNÜZ BAYRAM TADINDA OLSUN

HER GÜNÜNÜZ BAYRAM TADINDA OLSUN

Bayram günlerin de yaşanan sevinç; Dedeleri, Nineleri, aramak, onların sesindeki mutlulukla huzur bulmak. "keşke yanlarında olabilseydim", "keşke onları daha çok arasaydım" demek. tüm ailenin orada olduğunu düşünüp iç geçirmek, o havayı hayal etmek, büyüklerin olduğu evin kokusunu düşünmek, onun "hadi kızım seker kolonya bişey tut misafirlere" deyişini düşünmek, misafirlere övünerek "bu ortanca/ büyük oğlanın" deyişini özlemek... Tüm bunlar bayram sevincidir.

SOHBETLERİMİZ GÖNÜLDEN OLMALI

SOHBETLERİMİZ GÖNÜLDEN OLMALI

Sevgili okurlar; bu gün düşündüm de şu veya bu şekilde bir araya gelindiğinde yapılan sohbetlerimiz hep gönülden olmalı kırmadan kırılmadan Güleryüz tatlı dil içindeki sohbetler bizleri birbirimizle yeni dostlukları oluşturur, güven ortamı artar, özveri oluşur.

Hemen her insanın bir gönül iklimi vardır bu iklimlerden niye yararlanmayalım ki?

SABIR HER TÜRLÜ ZORLUĞA DAYANMA GÜCÜDÜR

SABIR

HER TÜRLÜ ZORLUĞA DAYANMA GÜCÜDÜR

En sevimli sabırsızlar, şüphesiz ki âşıklardır. Âşık için vuslat, coşkulu-neşeli-umutlu ama sabırsız bir bekleyiştir.

Sevilen, zihinsel gündemi tamamıyla kaplar, geri kalan her şeyin içi boşalır, sanki yaşamı var eden, dünyayı döndüren güç aşktır. Kavuşmamıza engel olan, bizi maşuktan esirgeyen, hatta onu düşünmemize engel olan her şeye, her mesafeye öfkeleniriz.

Sabredilince Allah kişinin bütün dileklerini kabul eder ve hep onunla olur.

GERÇEK SEVGİ SAYGIYLA YAŞANIR

GERÇEK SEVGİ SAYGIYLA YAŞANIR

Sevgi, her insanın isteyeceği, Allah'ın çok büyük bir nimetidir. Ahlakı, kişiliği, inancı, kültürü, yaşam tarzı her ne olursa olsun, her insan çevresindeki insanlarda sevgiyi arar.

Ancak sevgiyi bu kadar önemli gören insanların yalnızca çok az bir kısmı saygının da, en az sevgi kadar önemli bir duygu olduğunun farkındadır.

Saygının Olmadığı Yerde Sevgi Yetim, Sevginin Olmadığı Yerde Saygı Öksüzdür.

HAYAT İSRAFI

HAYAT İSRAFI

İsraf, gereksiz ve ölçüsüz harcamaktır. Biz her ne kadar israfı, suyun fazla akıtılması, ekmek kırıntılarının çöpe atılması olarak görüyorsak da asıl israf gereksiz ve yersiz harcanan her şey için söylenebilir. En büyük israf ekmek ve su üzerinden değildir.

Ekmek ve su, israfı da değerlendirilen nimetlerdir. Ekmek atıldığında kuşlara, kedilere, köpeklere yem olur.

ORMAN YANGINLARIMIZLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER

ORMAN YANGINLARIMIZLA İLGİLİ

BİLİNMEYENLER

TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfının resmi sitesinden alıntı yaparak köşemde yayınlıyorum.

Önemli Bilgilendirme: Geçmiş döneme ait basın bültenidir ve güncel olmayan bilgiler içerebilir. Bültenin halen yayında olma nedeni Vakıf çalışmalarına dair arşiv niteliği taşımasıdır.

YAŞAMIN ANLAMI

YAŞAMIN ANLAMI

Yaşamın anlamı nedir? Hayatta amaç ve kişisel tatmin nasıl bulunabilir? Hayatta kalıcı bir önemi olan bir şey nasıl başarılır? Birçok insan bu önemli sorular üzerinde hiç durup düşünmez. Yıllar sonra geri dönüp bakar ve ilişkilerinin neden bozulduğunu ve başarmayı istedikleri şeyi başardıkları halde neden kendilerini böylesine boş hissettiklerini merak ederler.

YAZMIŞ OLDUĞUM YAZILAR ŞİİRLER BENİ MUTLU ETMEKTEDİR

YAZMIŞ OLDUĞUM YAZILAR ŞİİRLER

BENİ MUTLU ETMEKTEDİR

Tekrarı yoktur bazı şeylerin; Hayat gibi.. Aşk gibi.. Ömür gibi…

Ömür bir masal gibidir, ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel yaşandığı önemlidir, Ancak acı seni daha güçlü yapar, Korku daha cesur, kırık bir kalp ise; seni daha akıllı yapar.

Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun,

SEVGİ İLE HER İNSANA İHTİYAÇ VARDIR

SEVGİ İLE HER İNSANA İHTİYAÇ VARDIR

Etrafımda mutsuz, geleceğe ümitsiz gözlerle bakan bir yığın insanı gördükçe, bir şeyler yapmam gerekir diye düşündüm.

İnsan sosyal bir varlıktır hem sevmeye hem de sevilmeye ihtiyacı vardır.

İnsan sevince güzelleşir, sevilince mutlu olur, hiç şu soruyu kendimize sorduk mu? İnsan en çok neye ihtiyaç duyar? Vaktiniz varsa saymaya kalkın, bir deneyin yazmakla bitiremezsiniz.

HAYAT BİR MERDİVENDİR

HAYAT BİR MERDİVENDİR

HAYATIMIZIN HER BASAMAĞINA İHTİYAÇ VARDIR.

Ne demiş Hz. Mevlana Bütün dertler merdivene benzerler. Merdiven basamakları, oturup kalınacak yer değildir, geçip gidilecek yerdir.

Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz, böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir.

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur, sözlerinin her zaman altını doldurmuş Mustafa Kemal.

DUYGU YÜKLÜ DÜŞÜNCELERİMİZ

DUYGU YÜKLÜ DÜŞÜNCELERİMİZ

Hepimiz zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşarız. Bu sıkıntı

bazen başımıza gelen olumsuz olaylara bir tepki olarak ortaya çıkar. Ancak söz konusu sıkıntının önemli bir kaynağı olayın kendisi ise başka bir kaynağı da duruma ne şekilde baktığımız, olayları ne şekilde algıladığımız yani olaylara olan bakış açımızdır.

Hayata bazen olumlu bazen de olumsuz açıdan bakarız. Söz konusu bakış açımız baktığımız yerde ne gördüğümüzü etkileyen önemli bir veridir. İçinde bulunduğumuz koşulların olumlu mu olumsuz mu olduğu tabi ki önemlidir.

RÜYALARIMIZ VE UZMAN GÖRÜŞLER

RÜYALARIMIZ VE UZMAN GÖRÜŞLER

Acaba, hayatımızın önemli bir kısmını kaplayan rüyaları neden görüyoruz? Rüyalar çıkar mı? Uykuda beynimiz ve vücudumuzda neler olur?

İstanbul Bilim Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Deneysel Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş ile uyku ve rüyaların gizemli dünyasına bilimsel açıdan baktık.

KELİMELERİN GÜCÜ

KELİMELERİN GÜCÜ

“Söz uçar, yazı kalır.” denildiğinden beri bin bir çeşit düşünceyle, yazarız şu anda da olduğu gibi, Bu söz gelecek kuşaklara bir nasihat niteliğinde de söylenmiş olabilir veyahut ilk söyleyenin yazı yazmasına bahane de olmuş olabilir.

Öyle ya da böyle hangi milletten, hangi dinden olursak olalım, geçmiş ve gelecek kuşaklar arasında bağlantı kurma işlevi vardır yazının. En önemli özelliği de bilginin depolanmasına ve geleceğe aktarılmasına yardımcı olmasıdır.

USTASIZ SANAT OLMAZ

USTASIZ SANAT OLMAZ

Anadolu’da bilinen bir sözdür: Ustasız rızık haramdır. Her zanaat, her sanat bir usta ile kaimdir.

Bir hünerin ekmeğini yemek için onun önce ustasını bulmak gerekir. Usta bulmadan usta olunmaz. Usta olmanın da bulmanın da yolu çıraklıktan geçer. Her usta, kendisi gibi bir ustanın çırağı olmadan geldiği yere gelememiştir.

Yine her usta ustalığının devamının, bir çıraktan geçtiğini bilmiştir. Çırak çerağdan gelir. Çerağı yani ışığı yanan usta çırak bulmuş ve onunla sanatının devam edeceğini uman ustadır.

HANİ BANA HANİ BANA..!

HANİ BANA HANİ BANA..!

İnsanoğlu doyumsuzdur.

Az ile yetinmeyen, var olandan sıkılan ve hep daha da iyisi olsun diye uğraşan canlılarız aslında.

Elimizdekinin kıymetini kaybedince anlarız da! Kaybetmeye başlayana kadar da umarsızca har vurup harman savururuz.

Yaşamın içinde çabalayan milyonlarca insan var iken, bazıları rahat ve bir o kadar da savurgan yaşıyor.

GEÇMİŞE BAKINCA

GEÇMİŞE BAKINCA

Hepimizin hayatında sayısız olumsuz olaylar yaşanmıştır. Bu olaylara bakış açımıza paralel bir hüzün fırtınası esmiştir gönül dünyamızda.

Oysa birlikte hayatı paylaştığımız insanlarla hoşgörüyü ön planda tutmalıyız

Hani denir ya Gençler hayalleriyle, yaşlılar hatıralarıyla avunurmuş hatıralar o kadar çoğaldı ki, artık bende o sınıfa dâhil oldum.

NANKÖRLÜK VE ŞÜKÜR

NANKÖRLÜK VE ŞÜKÜR

NANKÖRÜN KELİME ANLAMI İster Şükreden İster Nankör

Şükür; karşılık vermek, yapılan iyiliği dile getirmek, iyilik sahibini övmek anlamına gelir.

Yani yapılan iyiliğin değerini bilmek, makbule geçtiğini ifade etmek, iyilik yapanı övmek ve ona nankörlük etmemektir.

Fakat asıl şükür, bahşedilen nimetin yerli yerinde kullanılmasıdır.

BİR TUTAM SEVGİDİR UYANIŞ

BİR TUTAM SEVGİDİR UYANIŞ

Çocukluğumuzda sokak oyunlarıyla gönlümüzü eğlendirirken olur da yağmur yağarsa bir tarafımız heyecanla coşar, bir tarafımız hüzünlenirdi. Çünkü yağmur demek evlere dönmek demekti.

Hep bir ağızdan evli evine, köylü köyüne evi olmayan… Herkesin sığındığı bir evi, sevdiği bir ailesi vardı.

Ya çocukluğun saflığıydı bizi böyle düşündüren ya da zaman geçtikçe evi olmayan, köyü olmayan, ya da akrabası, ailesi olmayan insan çok arttı.

İNSAN HAYATINDA KEŞKELERİN DIŞINDA İYİ KİLERDE VARDIR

İNSAN HAYATINDA

KEŞKELERİN DIŞINDA İYİ KİLERDE VARDIR

Umut var olması gereken bir duygudur ve yapılanları atılımları bir aşk ile yapabilmektir.

Küçükler, bir şeyi gerçekten istediklerinde asla umudunu yitirmezler. Ne var ki bir çocuk büyüdüğünde hiçbir şey almamaya alışır ve sonunda umudunu yitirir.

Bu da ruhunda ve gelişiminde zararlı sonuçlara yol açabilir.

KİTAP OKUMAK VE DÜŞÜNMEK

KİTAP OKUMAK VE DÜŞÜNMEK

Geçen zamanla beraber hayatımızı pek çok şey etkiliyor

. Bu noktada ağzımızdan çıkan her bir kelime ve her bir düşünce yaşantımıza yön vermektedir.

Bu noktada sizler için Düşünceler hayatımız nasıl etkiler? gibi sıklıkla sorduğunuz o soruyu bakın İlişki Uzmanı Hande Akın yanıtlıyor...

EMEKLİYİM DİYE ÇEKİLME KENARA

EMEKLİYİM DİYE ÇEKİLME KENARA

Emekli insanlar neredeyse hayatlarının tamamını sabahları erken kalkarak geçirdikleri için emekli olduktan sonra da en geç 12de yatarlar, sabahın 9unda dikilirler ayağa, Çocukları baba yat uyu, işin yok mis gibi deseler de yıllarca alışkanlıklarından vazgeçemezler.

Emekliler, emekli olduktan sonra bile hayat mücadelesine devam etmek zorunda kalıyor ve çoğu zaman geçinebilmek için çalışmaya devam ediyor.

Umarız bir gün Avrupa standartlarını yakalarız ve emeklilerimiz de kendilerine uygun hobileri gerçekleştirmek için daha çok fırsat bulabilir.

BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİMİZ DEĞİŞİYOR

BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİMİZ DEĞİŞİYOR

Zaman hızla akıp gidiyor, her şey, biz fark etmeden değişiyor. Zaman içinde yaşanan bu değişimlerin en iç sızlatanı da bir dönem yürüdüğümüz yolların, geçtiğimiz sokakların eski dokusunu kaybederek tamamen farklı bir hal alması oluyor.

Değişim hayatın karşı konulamaz kuralıdır. Doğa – içinde barındırdığı milyonlarca tür canlıyla birlikte- her an, durmaksızın değişir., Doğadaki canlıların hepsi varlıklarını değişebilme yeteneklerine borçludur diyen uzmanlar,

ADETLERİMİZLE YAŞATILAN DÜĞÜNLERİMİZ

ADETLERİMİZLE YAŞATILAN DÜĞÜNLERİMİZ

Evlenen çiftleri kutlamak için yapılan ve evliliği yedi düvele duyurmak için düzenlenen tören veya şenlikli eğlencelere düğün denir.

Düğünler tarihin eski zamanlarından beri uygulana gelmiştir ve sosyal yaşantının en önemli göstergelerinden biri olan düğünlerde örf ve adetler yansıtılmıştır.

Turuncu duvak takan Romalılardan damat ile gelinin salıncakta oturtulduğu Hindulara kadar kültürler farklılaştıkça düğünler de çeşitlilik göstermiştir.

ANADOLU KÜLTÜRÜ BİZLERE MİRASTIR

ANADOLU KÜLTÜRÜ BİZLERE MİRASTIR

Bir coğrafyanın “vatan” olarak insanına yakışması, “insanının”

da o coğrafyaya yakışması eşine az rastlanan bir durumdur. Anadolu,

bu yanıyla birçok coğrafyadan daha şanslıdır. Çünkü vatan dendiğinde, Anadolu’da yaşayan insanın gönlü yerinden oynar.

“Vatan sevdası” sevdaların en büyüğü olarak görülür. Yaşadığı toprakları, bütün varlığıyla sahiplenip, özlemini, acısını, sevincini, insanî bütün değerlerini Bir fidan gibi, bin bir emekle yetiştirenlerin yaşadığı yerdir, Anadolu.

DOYUMSUZLUK

DOYUMSUZLUK

İnsanoğlu oldum olası, doyumsuzluğunu bir türlü yenemez, tarihimiz boyunca bu böyle süre gelmiştir.

Üç kıtaya nam salmış “ Osmanlı sultanlarının ve ecdadımızın” yaşamlarındaki, tarihimizde bakıldığında, bize kadar, şanslı olmadıkları görülmektedir! Çok mücadele vermişler, çok badireler atlatmışlar, yaşamları boyunca yaptıkları her işte çok fazla zaman kaybederek bir dolu işleri gecikerek de olsa yapmışlar, ülkeyi idare etmişlerdir, duyurularla, fermanlarla, telgraflarla, özel ulaklarla, postayla, yazılanlar gecikir, gelenler gecikir, bu şekilde yaşamlarını sürdürerek, bir dolu başarılara imza atmışlar, nur içinde olsunlar.

HAYAT BİR DENGE OYUNUDUR

HAYAT BİR DENGE OYUNUDUR

Bildiğiniz hayat işte, hepimizin hayatı. Yalnız bazen hızlanıyor merdivenler, yürüyen merdiven oluyor. sana kimse sormuyor, iner misin - çıkar mısın?

Bazen yürü ya kulum deniyor, basamakları üçer beşer çıkıyorsun. bazen kayganlaşıyor basamaklar, kayıp kıç üstü düşüyorsun. o zaman içinden merdiven geçen hayat içinden tünel geçen hayat oluyor.

HAK EDEN İNSANA DEĞER DEĞİL CAN VERİLİR

HAK EDEN İNSANA DEĞER DEĞİL CAN VERİLİR

Kendinizi seviyorsanız, olduğunuz insan olmaktan gurur duyarsınız. Ama maalesef, birinin kendisini sevmesi, insanlara zor bir şeymiş gibi görünüyor.

Eğer bunu değiştirmek istiyorsanız, kendinizden başlamanız gerekiyor. Kendinize nasıl değer verebileceğinizi anlamıyor ve bilmiyorsanız, başkalarının anlamasını ve bilmesini nasıl bekliyorsunuz? Kendinize verdiğiniz değer arttıkça, hayat daha da kolaylaşıyor.

İYİLİK KENDİ BAŞINA BİR ÖDÜLDÜR

İYİLİK KENDİ BAŞINA BİR ÖDÜLDÜR

Karşıdakini kendi yerine koymadan düşünmek insanlık emarelerinin ilk adımını alıp götürüyor galiba.

Şöyle de söylenebilir; kendini karşıdakinin yerine koymadan düşünmek düşünülen ve yapılan işlerin insani tarafını ortadan kaldırıyor.

Herhangi bir karşılık beklemeden iyilik yapmak günümüzde sanki milattan önce yapılan işlermiş gibi algılanıyor.

PAYLAŞMAYI SEVELİM SEVDİRELİM

PAYLAŞMAYI SEVELİM SEVDİRELİM

Paylaştıkça Sevgi büyür Ve çoğalır, Paylaştıkça Acılar azalır, hayat normal seyrinde devam eder.

Paylaşmak, güzel şeydir örneğin ben bir kitap okurum etkilenirim filim seyrederim etkilenirim bu yaşananlardan bir ders çıkarırsam köşe yazılarımda şiirlerimde özetleyerek insanlarla paylaşırım bu da beni mutlu eder.

CEP TELEFONLARI

CEP TELEFONLARI

Tabii akıllı telefonlarımıza aşkla bağlı olmamızın önemli sebepleri var. Böylesine küçük bir aletin birçok ihtiyacımızı karşılayabilecek yararlı fonksiyonlara sahip başka bir versiyonu düşünülemez.

Fakat bize çok büyük kolaylık ve çeşitlilik vaat eden bu telefonlar aynı zamanda endişeyi de beraberinde getiriyor.

AĞLAMAK İYİMİDİR?

AĞLAMAK İYİMİDİR?

Erkek adam ağlamaz, Sulu gözlü, Dokunsalar ağlayacak gibiyim.

Ağlamakla ilgili yukarıdaki gibi birçok sözler söylenmiştir. Ağlamak çok doğal ve olması gereken bir davranıştır.

Evren içerisinde onun küçültülmüş bir örneği olan insan; evren içindeki genel düzen ve ahengin bir parçasıdır.

Dolayısıyla var olan hiçbir özellik boş ve anlamsız değildir.

İNSANLIK

İNSANLIK

İnsanlar, insan olarak doğar. Ama düşünceli insan olmayı, saygılı insan olmayı aileden başlayarak öğrenir. Okullar, sadece bilimin, sanatın ve teknolojinin öğretildiği yerler değildir.

Eğitim, okullarda da devam eder. Ama ağaç, yaşken eğilir. Anaokulundan başlayarak çocuklarımıza düşünceli, çevresine saygılı insan olmayı, “insan” olmayı ve kitap okumayı öğretmeliyiz. Eğer eğitimde geç kalırsak, Çevremizde bir sürü yanlışlar yapan dengesiz kişilerle uğraşmak zorunda kalırız.

SABIR

SABIR

 

[1] Sıkıntı ve üzüntü verici bir durum karşısında kendine hakim olmaya çalışarak zarar verici davranışlardan sakınmak.

[2] Bir sıkıntıya ses çıkarmadan ya da ona karşı bir şey yapmadan katlanmak.

Kaynakça: Resimli Deyimler Sözlüğü

DERS ALINACAK GERÇEK DOST HİKÂYESİ

DERS ALINACAK GERÇEK DOST HİKÂYESİ

Çok samimi iki dost ve arkadaşlardı. Fakat bir tanesi çok kurnaz, atılgan ve hareketli, diğeri ise çok saf, dürüst ve sessizdi.

Bir gün kurnaz olan arkadaş diğer arkadaşın yanına giderek islerinin bozulduğunu söyler ve kendisinden para ister.

Samimi dostu onu hiç kırmaz ve elindeki bütün parayı arkadaşına verir, arkadaşı bu parayla islerini düzeltir.

HAYATIN VERDİKLERİ ALDIKLARI

HAYATIN VERDİKLERİ ALDIKLARI

Hayat bizlere bir armağan olarak verilmiş süre ve olaylar zinciridir. bazen vermiş olduğu sayısız güzel nimetlerin yanında, umulmadık olaylar, sürpriz zamanlar da yaşatabilir. bu sebeple getirmiş olduğu güzellikler yanında kötü zamanlar ve olayları da beraberinde getirebilir

SİNOP İLİNDE BEŞ GÜN

SİNOP İLİNDE BEŞ GÜN

Ramazan bayramını bayram atmosferinde çocuklarımla torunlarımla yakınlarımla komşularımla huşu içinde geçirdik Tatil günü bitip mesai başladığında eşim Leyla ile Sinop ilini hiç görmedik hazır tatil bitip trafik yoğunluğu azalınca Karar verdik hiç görmediğimiz Sinop iline Arabamızla şükür ulaştık ilin merkezine

Atalarımız;

GÜLER YÜZE TATLI DİLE DOYULURMU, DOYULURMI?

GÜLER YÜZE TATLI DİLE DOYULURMU, DOYULURMI?

Güleryüz tatlı dilin hayatımızdaki önemi (Dr. İlhami Pektaş’tan alıntıdır.)

Hayatta en önemli şeylerin başında tatlı dil ve Güleryüz gelir. Huzurun anahtarı tatlı dil ve güler yüzdür. Tatlı dil ve Güleryüz bedavadır, alanı mutlu eder, insanın işleri her zaman rast gider verene hep kazandırır hiçbir zaman onları üzmez. Ahlakı güzel olan yumuşak söyler.

KAFAYI DAĞTMAK

KAFAYI DAĞTMAK

Kişinin canını sıkan, stres yaratan, üzen, bunaltan, sinirlendiren, hasta eden...

Olaylardan, kişilerden ya da nesnelerden uzak kalmak bir süre ya da tamamen başka şeylere yoğunlaşmak adına yapacağı iştir kafa dağıtmak.

Kimine göre en sevdiği şeyleri yapmaktır kimine göre de hiç yapmadığı şeyleri. Kafa dağıtmanın kişiden kişiye tercih edilebilecek birçok yolu vardır.

NİYE BU KADAR SİNİRLİYİZ

NİYE BU KADAR SİNİRLİYİZ

Hayallerimi düşüncelerimi duygularımı fikirlerimi boşa koyuyorum dolmuyor doluya koyuyorum almıyor.

Hep bir yerlerde yanlış yapıyorum galiba ama sondan telafi edemiyorum çünkü silgi kullanmıyorum üstünü karaladığım da tam silinmiyor gelgitler içerisindeyim kalbim arada rötar yapıyor duracak gibi oluyor bir iki saniye sonra geri atıyor kaybediyorum hep,

Çünkü işi tam layıkıyla yapıyorum başladığıma devam etmeliyim yorulup bıkıp bırakmam kaybetmek için hiç bir şey yapmıyorum Hep bir umut içindeyiz aslında, kışa hazırlıklarımız, gelecek yaza planlarımız, hep bir yaşama hayali içimizde…

ÖLYAT

ÖLYAT

Dünya zenginliklerle doludur. O zenginliklerden en önemli zenginlik insan sağlığıdır, yüce yaratan ülkemizi doğa zenginliği ve insan sağlığı için adeta donatmıştır, bize sunulan bu güzellikleri yaşayarak değerlendirmeliyiz.

Bu düşünce ile İnsanları seviyorum, çiçekleri, kuşları. Mevsimleri doğayı velhasıl her canlıyı seviyorum.

Evime geldiğimde anahtarımla kapıyı açarken mutlu oluyorum bana ait olan bir yuvam olduğu için, mutluyum.

TARİHİ ŞEHRİMİZ BURSA İLİNDEYİZ

TARİHİ ŞEHRİMİZ BURSA İLİNDEYİZ

Bu defa Dünürlerimle Bursa’yı doyasıyla gezme imkânı bulduk

Bursa, Bursa ilinin kent merkezi, Türkiye‘nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir.

Ekonomik açıdan Türkiye‘nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır.

Bursa’da en çok Osmanlı İmparatorluğu‘nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar.

RAMAZAN BAYRAMININ ARDINDAN

RAMAZAN BAYRAMININ ARDINDAN

Ramazân-ı Şerîfin rahmet, mağfiret ve bereketle geçen günlerinin ardından Ramazan Bayramı ’na kavuşmanın sevincini yaşıyoruz, Rabbimize sonsuz hamd ü senâlar olsun.

Bu bayramın ülkemize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz. Bayramınız mübarek olsun.

Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı bu mübarek ayda; sahur, iftar, mukabele ve teravih ile bu mübarek ayı en güzel şekliyle geçirmeye çalıştık.

Oruç, bedeni açlık üzerine kurulu bu ibadet, bedendeki etkisinin tam tersine olarak ruhu doyuruyor.

ÇEVRE VE BİZ- 2

ÇEVRE VE BİZ- 2

Dünden devam!.. Doğal kaynaklar nelerdir?

Ama doğayı anlamaya çalışsak, çevremize yeterli özeni göstersek ve ona ihtiyacı olduğu gibi önem versek birçok sıkıntıdan kurtulmuş olacağız. O, dün ve bugün olduğu gibi yarında yine bizimle olacak.

Her birey kendi sorumluluklarını bilmeli ve bu sorumluluklar ne yapması gerektiriyorsa o şekilde bir şeyler yapmalı.

Çevre Bilincine Sahip Bireyler Neler Yapar?

ÇEVRE VE BİZ- 1

ÇEVRE VE BİZ- 1

 

Evvela Çevre Nedir? Sorusundan başlamalıyız.

İçinde bulunduğumuz ve yaşadığımız ortamı çevre olarak adlandırıyoruz. Peki, nedir bu “çevre” dediğimiz olgunun gerçek anlamı, içerdikleri ve bize sundukları. Bunları biz ne kadar biliyoruz ve nasıl algılıyoruz ve bu çerçevede çevremize nasıl bir yaklaşımda bulunuyoruz.

İNSAN İNSANA GÜVENMELİ Mİ?

İNSAN İNSANA GÜVENMELİMİ?

Önce Kendinize güvenmekle hoşunuza giden aktiviteleri yapın.

Hatalarınızı birer armağan gibi görün. Unutmamanız gereken değerli tecrübe ve dersler şeklinde algılayın hatalarınızı. Benzer durumlarla karşılaştığınızda gerçekten çok işe yarayacaklar.

Hatalarınızdan ders çıkarın. Yanlış davranışlarınızı yapıcı bir şekilde inceleyin ve neden o şekilde davrandığınızı anlamaya çalışın.

Kendinizi affetmeyi öğrenin.

HATASIZ KUL OLMAZ

HATASIZ KUL OLMAZ

İnsan, yaratılış gereği hata yapabilir, yanılır ve bazen de şaşırır. Allah insanları kusursuz yaratmamıştır. Kusursuzluk Allah'a özgü bir sıfattır. Dünyada yanılmayan kimse yoktur. Bundan dolayı insanların bazen şaşırmasını, yanılmasını hoş görmek gerekir.

İnsan beşer, kuldur şaşar;

HEP ÇOCUK KALSAYDIK KEŞKE

HEP ÇOCUK KALSAYDIK KEŞKE

Belki ağlayarak başlıyoruz hepimiz hayata ama tertemiz saf bir melek gibi geliyoruz dünyaya.

Çocuk olmak hayata tertemiz masum bir kalple başlamak.

Zamanın da çocukluğumuzun kıymetini bilemedik. Nasıl bile bilirdik onu da bilmiyorum çocuktuk çünkü, büyüdüğümüz de bizi neler bekliyor, neler yaşayacağız bunları tahmin etmemiz mümkün değildi zaten.

BİZE NE OLUYOR

BİZE NE OLUYOR

Ülkemizde ve dünyada Ne yazık ki şiddete meyilli insanlar olduk

BİZE NE OLUYOR.

Hemen her gün haber bültenlerinde özellikle kadın ve hayvanlara yönelik şiddet manzaralarıyla karşılaşıyoruz. Genel itibariyle gergin insanlarız, trafikte gerginiz, iş yerimizde gerginiz, en kötüsü de evimizde gerginiz.

BİZE NE OLUYOR.

RAMAZAN AYI VE BAYRAM

RAMAZAN AYI VE BAYRAM

İlk bakışta Ramazan ayı 30 gün boyunca Müslümanların İslam'ın 5 ana şartından birisi olan Oruç tutma ibadetini yapmakla mükellef oldukları bir ay olarak düşünülebilir. Ancak Ramazan ayı ve onun sembolü Oruç tutmanın ferdi bir ibadet olması yanında, Ramazan ayının o kadar çok toplumsal, ekonomik, mali, sağlık, sosyal, asayiş ve huzur açılarından faydaları var ki. Ramazan ayı yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim' in Rabbimiz Allah (C.C) tarafından insanlara rehber olması için vahiy yoluyla indirildiği kutsal aydır.

İnsanların sultanı, o insanlar arasında nasıl önemli bir yer tutarsa Ramazan ayı da diğer ayların arasında o kadar önemli bir tutmaktadır.

ÖRF ADETLERİMİZİ UNUTUR OLDUK

ÖRF ADETLERİMİZİ UNUTUR OLDUK

Sevgili okurlarım, bu gün ki köşe yazımda Örf adetlerimizi unutur olduk şöyle bir hatırlayalım istedim

Bizlerin Türk olarak örf ve adetlerimiz şunlardır:

Düğünlerimiz, Türkülerimiz, Yemeklerimiz, Gelenek ve göreneklerimiz, Sünnet düğünleri, Kına geceleri, Oyunlarımız, Halk oyunları, vs.

DOSTLAR BAHAR GELDİ

DOSTLAR BAHAR GELDİ

Bu gün köşe yazımda hangi konuya yer vereyim diye düşünürken evimin balkona çıktım hava o kadar güzel ki dışarda ki bahar havasını görünce dostlarıma bahar geldiğini haykırayım istedim.

Nihayet bahar geldi. Kalbimiz ülkenin gerçeklerinden bağımsız, daha bir heyecanlı çarpmaya başladı. Bahar sadece doğada değil, insan için de bazı duyguların uyanışı demek. Umut, aşk gibi harika şeylerin mesela. Hem bahar yorgunu olup, aynı zamanda bahar sarhoşu olmak tam bir karmaşa.

KOMŞU AÇ İKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR

KOMŞU AÇ İKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR

Gözlerimizi açtığımızda ve yanımızda gördüğümüz ilk insana bilinmeyen bir sıcaklık ve yakınlık hissederiz. Bunun adı Anne’dir. Tabi bu yavaş yavaş anlaşılan bir duygudur.

İlk temasta tatlı bir gülümseyiş ve sıcak bir dokunuşla usulca sarılır insana. Evet o annedir. Ve belki de dünya da en çok acı çeken ve emek veren nadir canlılardandır. O Annedir

Anneliğin ne olduğunu sadece anne olanlar iyi bilir. Ve insanların bir birleriyle olan mücadelelerinde en çok üzülmeye ve acı çekilmeye mahkûm edilenlerdir.

Vesileyle bütün annelerin yürek yangınlarının son bulmasını yüce yaratandan diliyorum.

ALLAH NEZDİNDE ZULÜM VE GERÇEKLER

ALLAH NEZDİNDE ZULÜM VE GERÇEKLER

İnsanı en şerefli varlık olarak yaratan Yüce Allah, ona her türlü zulüm ve haksızlığı yasaklamıştır. Zulüm, büyük günahlardandır.

Zulüm adaletin, hak ve hukukun karşıtı bir kavramdır. Allah´ın gazabına sebep olan çirkin bir fiildir. Kur´an-ı Kerim´de Allah´ın kullarına zulmedici olmadığı, zalimleri sevmediği ve zalimleri yaptıkları zulüm sebebiyle cezasız bırakmayacağı bildirilmektedir. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Sakın Allah´ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma.

PROBLEMİ ÇÖZMEK, BALIK TUTMAK GİBİDİR.

PROPLEMİ ÇÖZMEK, BALIK TUTMAK GİBİDİR.

Yaşam kalitesini artırmak isteyen, öncelikle zamanı iyi yönetmeyi öğrenmeli. Çünkü zaman, hayat demektir, yaşam demektir. Bu nedenle, bir insanı ve geleceğini en iyi tanımlayan unsur, zamanını nasıl kullandığıdır.

Zamanı kullanırken sadece bugünü değil, aynı zamanda geleceği de düşünenler ve gelecek için yatırım yapanlar, geleceği şekillendirebilmek için adım atanlar, arzuladıkları geleceği yakalama şansını artırırlar.

KAYBOLAN YILLARIMIZ

KAYBOLAN YILLARIMIZ

Mantıklı düşündüğümüz de yıllar kaybolmuyor ki yaşanıyor da farkına varılmıyor.

Her fırsatımda anlattığım gibi ben yüksek tahsil yapmadım, ancak dünya ile bir başıma savaştım savaşarak gerçekleri öğrendim.

Bir insan kendi kendini ne kadar eğitebilirse kendimi dürüstçe ve hiç kimseyi kopya etmeden öyle eğittim.

DOSTUNU İYİ SEÇECEKSİN DOSTUM

DOSTUNU İYİ SEÇECEKSİN DOSTUM

Eğer bir gün keşke demek istemiyorsan; 3 Şeyi doğru seç! Eşini. İşini arkadaşını... Yunus Emre

Bir insanın kaç tane dostu olur şu hayatta? Dost diyebileceği insanı kolay seçemez kimse.

Seçtikten sonra da değer vermek gerekir dostlara, kimi zaman güzel sözlerle, kimi zaman güzel dostluk yazılarıyla mutlu etmek gerekir.

KIZILIRMAK NEDEN KIRMIZI AKAR

KIZILIRMAK NEDEN KIRMIZI AKAR

İlimiz Çankırı sınırları içinden de geçen Kızılırmak neden kırmızı! Sorusu Kızılırmak nehrini görenler için merak içerisinde aranıyor.

Sivas'ın İmranlı ilçesinden başlayıp 9 il sınırlarından geçerek Samsun'dan Karadeniz'e ulaşan Kızılırmak nehri ile ilgili ilginç bir bilgi bulunuyor. Öyle ki Kızılırmak nehrinin neden kırmızı olduğu bu bilgide belirtiliyor.

TARLADAN SOFRAYA EKMEĞİN ÖYKÜSÜ

TARLADAN SOFRAYA EKMEĞİN ÖYKÜSÜ

Sofraların baş tacı, toplumumuzun temel besin maddesidir ekmek. Tarladan sofradaki yerini alıncaya kadar zahmetli bir yolculuktur ekmeğin öyküsü.

Ekmeğin kabul gören en eski hikâyesine göre; ilk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılmış buğday kırmasında gözeneklerin meydana geldiğini görmüşler ve gözenekli kütleyi sıcak taşlar üzerinde pişirdikleri zaman lezzetinin iyi olduğunu anlamışlardır.

MAYIS AYI GELİNCE ANNELER GELİR AKLA

MAYIS AYI GELİNCE ANNELER GELİR AKLA

Oysa Sadece mayıs ayında değil Annelerimiz yıl boyu üçüyüz altmış beş gün olmalıdır, annelerimiz bizim her şeyimizdir, Tüm annelerin Anneler günü kutlu olsun.

Bütün bir yıl boyunca kutlanan özel günlerin içinde belki de en anlamlısı Anneler Günü’dür. Özel günlerin yılda bir güne sığdırılıp kutlanmasına karşı çıkan birçok insan bile Anneler Günü konusunda son derece hassas. Üstelik bu özel günün öznesi annelerimiz olunca hiç kimsenin itiraz edecek gücü kalmıyor.

KÜSMEK= DARILMAK ÜSTÜNE

KÜSMEK= DARILMAK ÜSTÜNE

Küsmek dürüstlüktür, Çocuk çadır ve ondan dolayı saflıktır, yalansızdır. Küsmek; seni seviyorumdur, Vazgeçememektir..

Beni anlatır KÜSMEK.. kızdım ama hala buradayımdır, gitmiyorumdur, KÜSMEK; nazlanmaktır, yakın bulmaktır, benim için değerlisindir.. KÜSMEK, sevdiğini SÖYLE demektir.. Hadi ANLA demektir.. KÜSMEK; umuttur, emin olmaktır,

RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

Zaman o kadar çabuk geçiyor ki 2018 yılı daha dün gibi gönderdiğimiz oruç ayı 2019 yılı ramazan geliverdi çok şükür kavuşturana. Diyanet işleri başkanlığının bildirimine göre

Ramazan'ın 1. günü 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü başlayacak. 4 Haziran, Salı 2019 günü ise son gündür.

YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ

YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ

İlkbahar mevsimi her insan tarafından en çok sevilen mevsimlerden bir tanesidir.

Hatta birçok insan en çok ilkbahar mevsimini sevdiğini söylemektedir. İlkbahar geldiği zaman hem insanın ruhunda hem de doğada gözle görülen ve aynı zamanda da hissedilen çok fazla sayıda değişiklik olur.

SİSTEMLİ ÇALIŞMAK BAŞARI GETİRİR

SİSTEMLİ ÇALIŞMAK BAŞARI GETİRİR

Şöyle ki başarılı olmak isteyen insanın çalışması gerekir. İnsanlar bir şeye veya bir ise emek verdiği sürece, o iş yolunda alin terini dökerek azmederek ve vazgeçmeden çalıştıkları müddetçe başarı her zaman onlarla olur.

Zaman boş geçirilmeyecek kadar değerlidir. Çalışarak bir şeyler elde edebiliriz. Kendimize ve topluma faydalı olabileceğimiz birçok konu olmaktadır.

BEKLENTİLERİMİZ

BEKLENTİLERİMİZ

Bizler galiba hayattan çok şey istiyor ve bekliyoruz, kendime sürekli soruyorum ne bekliyorsun bu hayattan?

Bakıyorum ki sadece bir tutam huzur, bir çorba kaşığı dostluk, bir fincan yürek, bir parça saygıyla karıştırılmış ve yoğurulmuş sevgi,,, sizler bu tarifi uzatabilirsiniz, bu kadar yazmak geliyor içimden,

DÜNÜM, BU GÜNÜM, YARINIMSIN.

DÜNÜM, BU GÜNÜM, YARINIMSIN.

Seni ilk gördüğüm gün işte bu demiştim bacaklarımı titretmiştin gözlerinin derinliğinde daha o an ilk tanıştığımızda kaybolmak istemiştim, ama sana hissettiklerimi söylemeye cesaret edememiştim. Daha o an ilk anda seninle aşk dolu mutlu bir yaşamımız olacağını anlamıştım, ama bunu oracıkta küt diye söylersem seni korkutup kaçıracağımı sanmıştım bunca yıl sonra itiraf ediyorum senin dikkatini çekmek için epey uğraştım sabırla bekledim Rabbime dualar ettim çok şükür başardık.

İNSANOĞLU DOĞAR

İNSANOĞLU DOĞAR

İnsanlar en önemli işlerini yatarak yapar. Yatarak doğar. Yatarak büyür. Yatarak ürer. Yatarak iyileşir. Yatarak dinlenir. Yatarak doğurur ve yatarak ölür. Ölüm sonrasında ise hep yatar.

Zülfü Livaneli böyle yorumluyor.

Hayat herkesin farklı tanımladığı; sevgi, saygı, hüzün, heyecan;

TÜRKLERDE MİSAFİRPERLİK VE İKRAM

TÜRKLERDE MİSAFİRPERLİK VE İKRAM

İkram” Türklerin misafirlerini ağırlarken sunduğu her şeyin genel adıdır.

Türkler evlerini ziyaret eden misafirlerine sürekli bir şeyler ikram ederek onları memnun etmek isterler. Yemek daveti olmasa dahi bir Türkün evinde yemeden içmeden oturmak pek mümkün değildir. Geleneksel Türk evlerinde misafirlere önce kolonya verilir, kolonyadan hemen sonra ve şeker ya da çikolata ikram edilir. İkramlar diğer yiyecek içeceklerle devam eder. İkramların olmazsa olmazı çaydır.

TÜRK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU VE DOĞUM GÜNÜM

TÜRK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU VE DOĞUM GÜNÜM

Bu anlamlı günün benim için ayrı bir başka özelliği var zira 10 Nisan aynı zamanda benimde doğum günümdür.

Polis günü olan bu gün hep mutluluk içinde olurum.

On Nisan polis teşkilatının kuruluş yıl dönümü benimde doğum günüm yılda bir kez de olsa mutlu olduğum günlerden bir gün sevenlerimin beni unutmamış olması, hatırlanmış olmam yüce Türk polisinin günü olması beni ayrıca duygulandırır ve gururlandırır.

Sizlere çok şey borçluyum, her yıl bir şeyler öğrenerek, üreterek, sizlerle paylaştığım için mutluyum.

SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ

SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ

2009 yılında Bronnie Ware adlı Avustralyalı bir hemşire “Son Pişmanlıklar” adında bir blog yayımladı. Bronnie Ware, hastalara palyatif sağlık hizmetleri konusunda destek olan bir hemşireydi. Görevi, artık hastanede herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek olmadığı için evlerine gönderilen ve üç haftayla on iki hafta içerisinde ölmesi beklenen bu hastaların, son günlerini evlerinde daha rahat bir şekilde geçirmelerine yardımcı olmaktı.

ÇOCUKKEN SORULURDU

ÇOCUKKEN SORULURDU

Geçmiş zaman çocukları dünyanın uçsuz bucaksız olduğuna inanırlardı. Şimdiki çocuklar ise giderek küçülen bir dünyada yaşadıklarını biliyorlar.

Dünyanın küçülmesinden en çok çocuklar etkileniyor, Hayalleri gerçeğe dönüştürdüğü zannedilen teknolojik gelişmeler çocukları daha katı ve faydacı bir dünyada yaşamaya zorluyor.

GÖÇLER

GÖÇLER

Türk Dil Kurumu’na göre göç; ekonomik, siyasi sebeplerle bireylerin veya toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye, bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine gitme işi, taşınma olarak tanımlanmaktadır.

Yani insanların bireysel olarak veya bir topluluk halinde bulundukları ikametten başka bir yere sürekli olacak şekilde veya geçici olarak yer değiştirmesi işidir.

Tabi bu göç insanlar kadar hayvanlar için de geçerlidir. Onlarda ihtiyaçları doğrultusunda bulundukları bölgeleri

Değiştirebilmektedirler.

EVLAT VE TORUN

EVLAT VE TORUN

Evlat sevgisini Torun hasretini ve Torun sevgisini doya, doya yaşayan birisi olarak, sabırlı olmayı, onlara hep anlayış göstermeyi, kendine görev sayanlardanım.

Hele, hele torunların hiçbir kusuru görünmez hiçbir istekleri geri çevrilmez onların gönüllerini hoş tutmak için evlatlara yapılan ihmaller, hatalar, torunlarda telafi edilir, diye düşünüyorum,

UMUDUMU YİTİRMEYECEĞİM

UMUDUMU YİTİRMEYECEĞİM

Son günlerde yazı yazmak üzere oturduğumda elim tuşlara gitmiyor, çünkü sıraladığım sözcüklerin hükümsüz kalışı umut tarlamı kuruttu…

Bu gün karamsarlığa düşmeyeceğim karamsar bir şeyler yazmak istemiyorum, Allah’a çok şükür bugün dünden daha iyiyim.

Bugün strese girmeyeceğim, gülümseyeceğim.

TECRÜBELERİMİ PAYLAŞIYORUM

TECRÜBELERİMİ PAYLAŞIYORUM

Herkesin kendine göre görüşleri ve notları vardır. Planları vardır. Bir türlü gerçekleştirmeye fırsat bulunmayan... Kendi listeni hazırla. Değişim başlıyor!

Kendine güven. Pozitif ol, İstediklerin gerçekleşecek buna inan.

Çalış, çabala ve sabret. Bolca sabret. İstediklerin hemen olmayacak, Pes etme, Yeniden dene.

HAYATIMIZDA GÜVEN

HAYATIMIZDA GÜVEN

Evvela kendimize güvenmemiz gerekir, gözlerimizi kapatıp nefes alabilsek ve kendimizi hayatın akışına bırakabilsek keşke kafamızda ki tilkileri kovabilsek hayata her daim pozitif bakabilsek ne güzel olur.

Herkesin hayatında ters giden bir şeyler olur, hatta bazen her şey ters gitmeye başlar.

DİNGONUN AHIRI VE HIRSIZIN ŞİFRES

DİNGONUN AHIRI VE HIRSIZIN ŞİFRESİ

Saygı değer okurlarım;

Bu köşe yazdım da değişik bir konu işleyim istedim umarım beğenirsiniz.

İlk deyim, Diego’nun ahırına çevirmek. İstanbul’daki şehir içi ulaşımının atlı tramvaylarla sağlandığı dönemlere dayanan deyimin hikâyesi de bir hayli ilginç.

Şişhane’nin dik yokuşunu çıkmakta zorlanan atlı tramvaylara destek için, ek atlar kullanılırmış.

DÜN GEÇTİ

DÜN GEÇTİ

“Dün geçti gitti. Dün gibi, dünün sözü de geçti. Bugün yepyeni bir söz söylemek gerek” diyor Mevlana.

Çevrenize bir bakın; gördüğünüz tüm insanlar, arkadaşlarınız, akrabalarınız kısaca dünya üzerinde var olan her insan, daha önce yaşamış milyarlarca insan gibi mutlaka öleceklerdir.

Allah bu gerçeği, "Her nefis ölümü tadıcıdır…" (Enbiya Suresi, 35) ayetiyle bildirmiştir.

BU KOKU BAŞKA KOKU

BU KOKU BAŞKA KOKU

İnsan yaşamında kokunun önemi sanıldığından daha fazladır. Koku alabilmek kişiye kendini iyi hissettirmenin yanı sıra zehirli gazlardan uzak durarak hayat kurtarabildiği gibi bozulmuş gıdalardan zehirlenmeyi de önlemektedir.

Çiçeklerin, sabun, deterjan, çamaşır, tıraş losyonu, şampuan gibi ürünlerin hatta ev, ofis gibi mekânların güzel, ferah kokması aranan bir özelliktir.

HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL!

HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL!

“Gençlere kendini Genç hissedenlere ve Hayatı sevenlere”

Bu gün elime “Yeşilay bilgi rehberlik Merkez’inin” hazırlamış olduğu

MADDE BAĞIMLILIĞI İle ilgili bir kitapçık okumuştum ve çok ilgimi çeken konu olduğu için, Siz okuyucularımla paylaşmak istedim.

Sloganlarına bir göz atmada yarar var sanırım.

BAHARIN GELİŞİ

BAHARIN GELİŞİ

Baharın gelişini kutlamak üzere yapılan tabiat Bayramına, NEVRUZ Denilmektedir. Gelenek ve törelerin muhtemel bir diğer kökeni de 21 Mart’ da gerçekleşen ve TÜRK dünyasında Kurtuluş günü olarak kabul edilen, Ergene kon Destanına dayandırılmaktadır.

YAZARLARA YORUMCULARA ÇAĞRI BAŞAĞALARIM, YARANAĞALARIM, MİSAFİRAĞALARIM,

YAZARLARA YORUMCULARA ÇAĞRI

BAŞAĞALARIM, YARANAĞALARIM, MİSAFİRAĞALARIM,

Lüzum üzerine 13 yıl önce yazdığım bir konuyu tekrar gündeme getirmek adına sizlerle ekler yaparak köşemde yayınlamayı uygun buldum 13 yıl geçmesine rağmen onlarca olumlu yorum alınmasına rağmen istenileni başaramamışız.

Bu günlerde tıpkı bizim yaptığımız gibi YÂRAN ocakları uzun kış gecelerindeki Yâran meclislerinin 2018/2019 sezon kapanışlarını yapmaktalar.

HATIRIMDA KALANLAR 8 ARASTADA MUHLİS KUNDURA

HATIRIMDA KALANLAR 8

ARASTADA MUHLİS KUNDURA

Geçmişe dair çok eski olan bazı yaşanılanları çok net hatırlamama karşın son zamanlarda unutkan oldum.

İnternetten unutkanlıkla ilgili yaptığım araştırma sonunda

Unutkanlık; kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Stres, zihinsel yorgunluk, depresyon gibi faktörler unutkanlığa neden olabilir.

TÜRKLERİN TARİHİNİ TETKİK ETTİM

TÜRKLERİN TARİHİNİ TETKİK ETTİM

Oğuzlar büyüklerine son derece bağlı saygılı idiler. Küçükler büyüklerin ellerinden öper, büyüklerde onları boyunlarından öperlerdi. Uzun zaman ayrı kalıp buluştuklarında birbirlerine sarılmaktaydılar.

Söz ulunun, su kiçiğin” (küçüğün). Oğuz atasözü ataya değer verildiğini anlatmaktadır.

MUHTARLARIMIZ

MUHTARLARIMIZ

Mahalle ve köy MUHTARLARIMIZ!

31.03.2019 Tarihinde Yerel seçimler yapılacaktır. Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri, İl genel Meclisi üyeleri, Muhtar ve Muhtar azaları.

Muhtar seçilebilmek için; en az altı aydan beri o mahalle veya köyde oturmak, yirmi beş yaşını bitirmiş olmak, okur-yazar olmak, köy ve mahalle işlerinin müteahhidi, yardımcısı veya ortağı olmamak vasıfları istenir.

AYNALAR GERÇEKTİR

AYNALAR GERÇEKTİR

Hayatta iki şeye güveniyorum;

Biri aynaya baktığımda gördüğüme, diğeri yukarı baktığımda göremediğime.

Hayat bir ayna gibidir.

Gülümserseniz o da size gülümser. - Peace Pilgrim https://www.guzelcumleler.com/ayna-ile-ilgili-sozler

Adamın biri yıllardır düşman bellediği birini öldürmeye karar verir.

VATAN SAVUNMASI GERÇEKLERİ

VATAN SAVUNMASI GERÇEKLERİ

Tam 104 yıl önce atalarımız Çanakkale'de tarih yazdı... Çanakkale Savaşı'nda hem karadan hem de denizden yürütülen savaşta büyük bir zafer kazanıldı.

Birçok şehit verildi. Şiirler, destanlar yazıldı. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale'de "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum." demişti, bir ulus bu zaferle savaşın seyrini değiştirdi. Şimdi milyonlarca vatansever atalarını şiirler ve sözlerle en güzel şekilde anıyor, Her insan topluluğu yaşadığı coğrafyayı sever.

ZAMAN KAÇIRILMAMALI

ZAMAN KAÇIRILMAMALI

Zaman kaçırılmamalı insanoğlu zamanı çok iyi değerlendirmelidir.

Günümüzde bir dolu insan vakit yokluğundan şikâyetçi olur, kime sorarsanız sorunuz zamanın pek dar olduğunu zaman işlerine yetmediğinden bahseder, hep koşuştururlar ama en önemli işlere bile vakit bulamadıklarından şikâyetçidirler.

HAYRETLER İÇİNDE YAŞAYIP GİDİYORUZ

HAYRETLER İÇİNDE YAŞAYIP GİDİYORUZ

Hayat çok garip değil mi?

Yarın ne olacağımızı bilmeden yaşayıp gidiyoruz. Belki yarın yeni bi insanla tanışıp hayatımız değişecek.

Belki bi umut ışığıyla o yolda ilerleyeceğiz. Belki hiç bırakmayacağını sandığımız insanlar elimizi bırakacak. Belki çok mutlu, belki de kederli olacağız...

İnsan mutluluğu yakalamayı istiyorsa musibet anında sabretmeli. Öfkeyle söylenen sözler kalp kırar.

DEDİKODU

DEDİKODU

Dedikodu, dünyadaki en ilkel kabilelerden tutun gen kozmopolit toplumlara kadar en az 3 kişinin bulunduğu her yerde karşımıza çıkan bir durum. Öyle bir şey ki; inançlar, siyasi görüşler, mizah anlayışları ve hatta yeme içme alışkanlıklarından bile daha yaygın bir olgu.

GELECEKTE GENÇLİK VE TOPLUM

GELECEKTE GENÇLİK VE TOPLUM

Son zamanlarda gençliğin bir takım hareketlerinden ötürü toplumun bazı kesimleri;

“Ne olacak bu gençliğin hali veya nereye gidiyor bu gençlik? Bizim zamanımızda böyle değildi” diyerek ve gençliğe sormayarak kendi aralarında birbirlerine sitem etmekteler.

Bu türden cümleleri duydukça sinirlenmemek elde değil.

BEDAVAYA EKMEK YOK

BEDAVAYA EKMEK YOK

Tarihteki en büyük 3 imparatorluk hangileri biliyor musunuz?

Bilmiyorsanız ben söyleyeyim. En fazla yaşayan, tarihe damgasını vuran imparatorlukları

1.Çin imparatorluğu ( MÖ. den önce bile vardı. Birkaç bin yıllık ömrüyle ) 2. Bizans imparatorluğu ( Osmanlı imparatorluğu kurulana kadar bin yıl ve birkaç asırlık ömrüyle ) 3. Osmanlı imparatorluğu ( düz hesapla 7 asır varlığını koruyabilmiş. )

TAKTİRNAME

 

Sayın;

 

TAKTİRNAME

 

SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİMİZİN OLUŞTURDUĞU

YÂRAN MECLİSİMİZ

Yâran kültürümüzün ve ilimiz Çankırı’nın Tanıtımı için büyük ve özveri titiz ve disiplinli bir çalışma ile hazırlayarak 2018-2019 sezonu içinde uzun kış gecelerini kültürümüzle süsledik.

KİŞİ HASMINI İKİ TÜRLÜ YENER

KİŞİ HASMINI İKİ TÜRLÜ YENER

Hayatımızda karşı karşıya kalacağımız bir çok durum olur. Bize kötülük yapanlar dahi olacaktır. Biz insanlığımızı kaybetmeyerek yapılan kötülüklere beyaz örtü çekerek affedip unutmamız en büyük erdemlik olacaktır. Anlatılmak istenilen yapılanları affederek unutmak o kişiye verilebilecek en büyük cevap olduğunu gösterir.

SAĞLIK İÇİN GÜLELİM’Mİ BİLEMEDİM

SAĞLIK İÇİN GÜLELİM’Mİ BİLEMEDİM

İnsan, çok farklı durumlarda gülen bir varlıktır. Gülme, kimi zaman mutluluğun, sevincin ve hazzın bir ifadesi, kimi zaman sıkıntı, alay, küçümseme, kınama, eleştiri ve saldırganlık ifadesi olarak kendini gösterir.

Bu nedenle öncelikle belirtmek gerekir ki gülmeyi teorik olarak incelemek ve yorumlamak bu işin uzmanlarınca yapılmalıdır.

TOPLUMUN GERÇEĞİ

TOPLUMUN GERÇEĞİ

Kadın olmak şüphesiz çok meşakkat ister, çok sabır ister, çok fedakârlık ister,

(İster yalnız yaşasın, ister kocaman bir aile olsun) evin düzenini sağlayan, evdeki bireylerin ihtiyaçlarını fark eden ve bunu bir şekilde çözen, çocuğu yetiştiren, dünyaya getiren, öz bakımını yapan, işinde değişik bakış açısıyla fark yaratan, zarifliğiyle ‘’dünyayı‘’ yumuşatan, bir şekilde bir şeyleri ‘’olduran’’ kadın olmak. İnsanlık tarihine bakınca ilk çağlarda kadının çok önemli olduğunu görüyoruz.

TÜRK KÜLTÜRÜNDE HAYATIMIZDA DİL

TÜRK KÜLTÜRÜNDE HAYATIMIZDA DİL

Bir toplumdaki kültür, örf, adet ve gelenekler dil ile şekillenir. Bu unsurların sonraki kuşaklara aktarılması da yine dil ile olur. Atasözlerimiz, deyim ve vecizelerimiz özlü dil varlıklarımızdır. Anadolu coğrafyasında yaşama savaşı veren yeni bir kültür, din ve toplum karmaşası yaşayan Anadolu insanını birlikte tutan o dönem Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana gibi şair ve düşünürlerin dil ile oluşturdukları eserleri olmuştur.

TÜRK KÜLTÜRÜNDE HAYATIMIZDA DİL

TÜRK KÜLTÜRÜNDE HAYATIMIZDA DİL

Bir toplumdaki kültür, örf, adet ve gelenekler dil ile şekillenir. Bu unsurların sonraki kuşaklara aktarılması da yine dil ile olur. Atasözlerimiz, deyim ve vecizelerimiz özlü dil varlıklarımızdır. Anadolu coğrafyasında yaşama savaşı veren yeni bir kültür, din ve toplum karmaşası yaşayan Anadolu insanını birlikte tutan o dönem Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana gibi şair ve düşünürlerin dil ile oluşturdukları eserleri olmuştur.

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZ SEVGİ SAYGI VE FEDAKÂRLIKTIR

 

 

 

 

 

 

 

 

KÜLTÜR DEĞERLERİMİZ

SEVGİ SAYGI VE FEDAKÂRLIKTIR

Hiç şüphe yok ki, milletleri ayakta tutan, sâhip oldukları millî ve manevî değerlerdir. Bu değerler, milletlerin birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışma içerisinde yaşamalarını ve millî kimlikleriyle târih sahnesinde de yer almalarını sağlamaktadır. Milletler, söz konusu kıymetleri, değerleri, büyüklerini gelecek nesillere/kuşaklara aktardıkları nisbette/oranda varlıklarını sürdürürler.

ANILARDA TORPİL YOKTU

ANILARDA TORPİL YOKTU

Geçtiğimiz yıl pek çok kişi için zor bir yıl oldu yeni yıla daha bir umutla bakar olduk, hayatımızda istemeyeceğimiz şeylerin başında kötü anılarımız geliyor.

Kötü anılar bizimle kalmaya her zaman daha istekli görünür. Hele ki sosyal içerikli olanlar. Yani topluluk içinde başımıza gelen, utanç veren durumlar.

ÇOCUKLAR YUVADAN UÇTU

ÇOCUKLAR YUVADAN UÇTU

İster kız çocuğu olsun ister erkek çocuğu zamanı gelince doğal olarak kendilerine bir yuva kurmak için yuvadan uçacaklardır.

Anne babalar olarak zamane çocuklarından hep şikâyetçi olur ve "bizim zamanımızda.." diye başlayan sözlerle günlerimiz geçer.

HER İŞİN BAŞI SEVGİ

HER İŞİN BAŞI SEVGİ

İnsan sevgiyle doğar, sevgiyle yaşar, sevgiyle var olur, hayata sevgiyle bağlanır. Sevgisiz kaldığını, sevgiden uzaklaştığını hisseden insanın hayatı susuz kalmış topraklar gibi kurur, çölleşir, çöl fırtınaları ile her gün ayrı yöne savrulan kumlar benzeri, tutunacak yer arar durur. Sevme ve sevilme umudunu kaybeden bir insan için yaşamı sürdürmek anlamsız bir yük haline gelir. İntiharların en büyük nedeni insanın sevgisiz kaldığını, hayatının anlamının kaybolduğunu düşünmesidir. Doğduğumuz günden, öldüğümüz güne dek en büyük arayışımız sevgidir.

HAYATTA EN ÇOK HUZUR ARANMALI

HAYATTA EN ÇOK HUZUR ARANMALI

Yaşadıkları hayatın kıymetini bilmeyen insanlar, kıymetlerini bilecekleri bir hayatın özlemini duyarlar. Oysa “kıymet” yaşanan hayatın içinde gizlidir.

Her şey ’in değeri yokluğunda bilinir diye boşuna söylenmemiş İnsanlar ellerindeki mutluluğun, huzurun kıymetini maalesef onu yitirdiklerinde anlıyorlar.

ÖĞRENDİM

ÖĞRENDİM

Bu sözü hep duymuşumdur, akıl Yaşta Değil Baştadır denir

Akıllı olmanın yaş ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bir kimsenin yaşının büyük olması o kişinin çok akıllı olduğunu ya da bir kişinin yaşının çok genç olması o kişinin akıllı olmadığını göstermez. Çünkü yaş akıl seviyesini gösteren bir kıstas değildir.

SESSİZCE AĞLARDI

SESSİZCE AĞLARDI

 

Bugün, eski günlerden söz edeceğim sizlere. Hani nerde o eski bayramlar derdik ya, aynen öyle, nerde eski günler. İnsanın eski günler veya bayramlar diye aradığı, aslında o günlerdeki gönül temizliğidir. Yoksa gün aynı gün, bayram aynı bayram? Ama biz aynı insan değiliz.

İNANÇLI OL KENDİNE GÜVEN

İNANÇLI OL KENDİNE GÜVEN

Şu yaşadığımız hayat öyle bir hayat ki;

Elimizde küçük bir ömür topu gibi duran işte hayatımızda bir yaşanmış hikaye değil ‘midir.? Sonuçta anlamlı ve ders çıkarıcı hikâyeler de bir durup düşünmemize, silkinip kendimizi görmemize de yarar sağladığı gibi okurlara da yarar sağlayacağı düşüncesindeyim.

BİZE NE OLUYOR

BİZE NE OLUYOR

Ülkemizde ve dünyada Ne yazık ki şiddete meyilli insanlar olduk

BİZE NE OLUYOR .

Hemen her gün haber bültenlerinde özellikle kadın ve hayvanlara yönelik şiddet manzaralarıyla karşılaşıyoruz. Genel itibariyle gergin insanlarız, trafikte gerginiz, iş yerimizde gerginiz, en kötüsü de evimizde gerginiz.

İKİ NİMET

İKİ NİMET

Zamanın en demokratik dağıtılmış kaynak olduğu, herkese her gün 24 saatin verildiği bilinir, bunu uzatmak ya da kısaltmak, Cuma hutbesinde sağlığımızın ve zamanımızın ne denli kıymetli olduğunun vaazını dinlerken oldukça etkilendim.

İnsanlardan çoğunun aldandığı ve kıymetini takdir edemediği iki nimet olduğunu bunlardan birisinin vücut sağlığı ikincisinin Boş vakitler olduğunu (Hadis No:2162)

MANEVİYAT

MANEVİYAT

İnsanoğlu oldum olası, doyumsuzluğunu bir türlü yenemez, tarihimiz boyunca bu böyle süre gelmiştir.

Üç kıtaya nam salmış “ Osmanlı sultanlarının ve ecdadımızın” yaşamlarındaki, tarihimizde bakıldığında, bize kadar, şanslı olmadıkları görülmektedir!

BİLMEDİKLERİMİZ

BİLMEDİKLERİMİZ

Maymunlar hamile olduklarında birçok yiyeceği keser meyvelere yönelirlermiş ve Kediler ishal olunca etyemez bazı otları yerlermiş, peki bu hayvanlar ne zaman neyi, nasıl, ne kadar yiyeceklerini nasıl nereden biliyorlar.

Maymunlar neden bitkileri ezip yaralarına sürüyor, arı, balın ve kovanın bozulmaması için bal mumuna propolisi koyuyor da yuva mikrop tutmuyor,

Selahattin DÜZBASAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Selahattin DÜZBASAN

DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Kendisi ile gururlandığımız çok değerli hayırsever iş adamımız ve Derneğimize maddi katkıları ile Harika bir Mekân kazandıran ve bu maddi yardımlarının toplumla paylaşılmasını istemeyerek alçak gönüllülük gösteren; Selahattin DÜZBASAN Dostumuzdan

Gelecek nesillere örnek olması için Özür dileyerek, yaptıklarını özetle anlatmaya çalışacağım.

KAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ

 

KAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ

SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİ

YÂRAN MECLİSİ

2019 Yılı ocak ayında Gönüllülük esasına dayanarak Dernek merkezimizde KAN BAĞIŞI KAMPANYASI Başlatmıştır.

Türkiye de kan hizmetlerinin kurulup geliştirilmesini üstlenmiş olan Türk Kızılay’ına topluca kan bağışı yaptık.

Amacımız Türk Kızılay’ının yürüttüğü çalışmalara bir parçada olsa destekte bulunmaktır.

YÂRAN MECLİSİMİZE İLGİ ARTTI

YÂRAN MECLİSİMİZE İLGİ ARTTI

Sincan ÇANKIRILILAR yardımlaşma ve dayanışma Derneği bünyesindeki YÂRAN MECLİSİ Yılın ikinci ocağını yaktı ocak sahipleri yönetim kurulu üyelerimiz Ahmet DURAN ve Mustafa ÇOLAKOĞLU Misafirleri, Sincan belediye Başkanı Murat Ercan, AKP. Sincan ilçe Başkanı Soner Arslanargun, Çankırı Orta Kalfat Vakfı Başkanı Nuri Sarıkaya ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara Çankırılılar Dernek başkanı Aydın Öksüz ve yönetim kurulu üyeleri, Yaşar Göktaş Etimesgut Belediye meclis üyesi, Cengiz Cesur Sincan belediye Meclis üyesi Aday Adayı,

YÂRAN MECLİSİ Yılın ikinci ocağını yaktı

 

Sincan ÇANKIRILILAR yardımlaşma ve dayanışma Derneği bünyesindeki YÂRAN MECLİSİ Yılın ikinci ocağını yaktı ocak sahipleri yönetim kurulu üyelerimiz Ahmet DURAN ve Mustafa ÇOLAKOĞLU Misafirleri, Sincan belediye Başkanı Murat Ercan, AKP. Sincan ilçe Başkanı Soner Arslanargun, Çankırı Orta Kalfat Vakfı Başkanı Nuri Sarıkaya ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara Çankırılılar Dernek başkanı Aydın Öksüz ve yönetim kurulu üyeleri, Yaşar Göktaş Etimesgut Belediye meclis üyesi, Cengiz Cesur Sincan belediye Meclis üyesi Aday Adayı,

ARKADAŞ

ARKADAŞ

Arkadaşlık hayatımıza renk canlılık, güç ve mor el veren bir ilaçtır, Atalarımızın öğütlerine bakıldığında; Arkadaşlık her zaman gölge veren bir ağaçtır,

Arkadaşınızın evine sık sık gidin, çünkü kullanılmayan yolu çalılar bürür.

Bir kitapta okuduğum Rüyayı da paylaşmak istiyorum;

KİM OLDUĞUMUZ

KİM OLDUĞUMUZ

Aslında ara sıra kim olduğumuzu iki elimizin arasına başımızı alıp düşünmeliyiz.

Örneğin ben Necati Ülker kendime ve insanlara çok değer veriyorum, çünkü etrafımda olanlar ben olduğum için var,

Kendimi durmaksızın okuyarak, araştırmalar yaparak, bilgi dağarcığımı geliştirmekle, etrafıma da yararlı olduğumu düşünüyorum.

YOLUN BAŞINDA Kİ ÇOCUKLARIMIZA

YOLUN BAŞINDA Kİ ÇOCUKLARIMIZA

Hepimiz çocuklukta aldığımız terbiyenin ürünleriyiz.

Birçok şey ailede öğretiliyor, çocuk her dediği yapılınca yapılınca hep almayı öğreniyor, herkes ona hizmet ediyor, çocuk kalsa mesele yok.

Ama büyüyecek, evlenecek, işe girecek, veya iş kuracak vs. topluma karışacak başkalarını sevecek paylaşımcı olacak, fedakarlığı bilecek.

MUTLU İNSAN

MUTLU İNSAN

Hayat bir kez yaşanıp bittiğine göre; önemli olan hayatı anlamlı bir şekilde ve sevdiklerimizle doyasıya ve güzel yaşamak olmalıdır.

Üstelik dini inançlarımız da böyle gerektirir, insanları sevmek mutlu etmek ve sevilmek yüce dinimizin de bizden isteğidir,

Sonradan yaşanan pişmanlıklar, keşkekler, hiçbir şeyi geri getirmez, yine kendimize soralım hangi giden geri gelmiş ki?

Hayat ilahi bir nimet ve büyük bir sermayedir, onun için değeri hiçbir maddiyatla ölçülmemelidir.

SEVGİNİN TEMELİNDE YÂRAN VAR

SEVGİNİN TEMELİNDE YÂRAN VAR

Dünyayı güllerle, geleceği çiçeklerle, tüm canlıları sevgiyle! Herkese tatlı dil, Güleryüz göstersek! Çaresizliğe meydan okusak, güzel olmaz mı? Hayatımızı böyle sürdürsek!

Yaşantım boyunca tüm insanlara hatta tüm canlılara sevgiyle yaklaştım, basit konularla mutlu oldum, mutlu etmeye çalıştım yazmış olduğum şiirlerimde ve yazılarında sevgiyi işledim.

HALK KÜLTÜRÜ VE AKRABA EVLİLİĞİ

HALK KÜLTÜRÜ VE AKRABA EVLİLİĞİ

Türkiye de bilinir ki aile yapısı bölgelere göre değişiklik arz eder, bunun nedeni ise kültür farkı, sosyo ekonomik şartlarla geleneklere olan bağlılıktır.

Ülkemizde istatistiklere bakıldığında görülüyor ki her beş evlilikten biri akraba arasında yapılmaktadır, incelendiğinde yine görülüyor ki kültür seviyesinin düşük olduğu bölgelerde gelenekler ve maddiyat ağır basmaktadır.

SİVİL TOPLUMUN ÖNEMİ

SİVİL TOPLUMUN ÖNEMİ

Sivil toplum kuruluşlarının ülkemizde çok önemli görevler üstlendiği bir gerçektir.

Bu gerçekten yola çıkıldığında tüm dünya modernleşmeci, dönemin resmiyetci, ve her şeyin devlet eliyle yapılageldiği günleri geride bırakmıştır, bu ortak görüş ülkemizde de yaygınlaşıyor.

BOŞANMA

BOŞANMA

İnsan hayatının mühim safhalarından biri olan evlenmeyle, Anne Baba olma fırsatı elde edilir.

Anne Baba olmak sıradan bir olay gibi görülse de, mahiyet ve keyfiyet itibariyle mesuliyet gerektirir.

Her fert bu süreçte müspet veya menfi şekilde tesir altında kalır, evlilik hayatında ki aksaklıklar bazen boşanmaya sebebiyet verebilir.

YARIYIL TATİLİ

YARIYIL TATİLİ

Bu gün günlerden Cuma ve 17.01.2019 Sevgili öğrenciler Eğitim öğretim döneminin birinci yarısı bu gün bitiyor,15 tatil başlıyor. 2018-2019 eğitim öğretim birinci yılında sınavlarını tamamlayan öğrenciler bu gün karnelerini alacaklar ve 15 günlük yarı yıl tatiline çıkacaklar, Sınav setresinden uzaklaşmak için tatili fırsat bilen öğrenciler tatil programlarını çoktan yaptılar.

GEÇMİŞİN MUHASEBESİ

GEÇMİŞİN MUHASEBESİ

2018 Yılını da acısıyla tatlısıyla kederiyle neşesiyle gün, gün saat, saat dakika, dakika eriyen ömürden bir yılı daha geride bıraktık bu geçen yıl içinde ömürden bir yıl daha geçtiği için üzülmeliyiz ama biz yeni yılı coşkulu şen şakrak kutlamaktayız.

OCAK SAHİPLERİ Necati ÜLKER Nevzat AÇIK GÖZ

     12 Ocak 2019 tarihinde Sincan Çankırılılar Derneği Selahattin Düzbasan yarân evinde düzenlenen ‘Yarân Geceleri’ yoğun bir katılımla gerçekleşmiştir. Programa hemşerimiz Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Av.Fatih BEYAZIT, Anadolu Gençlik Derneği İl Başkanı Ahmet ŞANVER ve çok sayıda Çankırılı hemşerimiz iştirak etmişlerdir.Bu vesileyle tüm katılımcılara

UNUTULMAZ SÜPRİZ Kaybolan değerlerimiz:

UNUTULMAZ SÜPRİZ

Kaybolan değerlerimiz:

Akrabalıklar, komşuluklar, dostluklar, Günümüzde akrabalık ilişkileri de ekonomik sıkıntılardan nasibini almıştır.

Geçim sıkıntısı ve hayat şartları akrabaların bir kısmını ülkenin değişik coğrafyalarına, bir kısmını da başka ülkelere sürüklemiştir. Son yıllarda akrabalık öyle bir noktaya gelmiştir ki;

ARABAYI DEVİRMEDEN

ARABAYI DEVİRMEDEN

Bir toplumun kalkınması gelişmesi o toplumun fertlerinin temiz ve dürüst olmasına, iyi niyetine bağlıdır.

İnsan ruhunda beden gibidir, değişik etkilerle kirlenir

Şiddet uygulamak taciz etmek, kadın çocuk döğmek, çalmak yalan söylemek, sözünde durmamak, iki, yüzlü olmak, gibi daha birçok örnekler verilebilir.

SEVGİ VE ALAKA

SEVGİ VE ALAKA

11.01.2019 Akşamı Show TV. Yönetmenliğini Mahsun Kırmızı Gül’ün yaptığı 2015 yapımı Mucize filmini izlerken duygulu anlar yaşadım çok da etkilendim zaten yufka yürekliyim deyim yerindeyse zaman, zaman gözyaşlarıma hâkim olamadım.

ÖZGÜVEN

ÖZGÜVEN

Özgüven sizin kendinizi değerlendirmenizdir, bir başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü ya da hissettiği değil sizin kendi hakkınızdaki duygu ve düşüncelerinizdir.

Özgüven başarısızlığın sebebi ve başarının anahtarıdır.

HAYATTAKİ SEÇİMLERİMİZ BİR

HAYATTAKİ SEÇİMLERİMİZ BİR

Ne düşündüğümüze sadece biz karar veririz, hayattaki seçimlerimiz bize aittir, ancak her şey kontrolümüzde değildir.

Bir şey hariç; düşüncelerimiz, insanlar bize fiziksel olarak zarar verebilir, paranızı ya da eşyanızı çalabilirler, ama bizim iznimiz olmadan asla düşüncelerimizi değiştiremezler.

KİTAP OKUYALIM

KİTAP OKUYALIM

Düzenli kitap okuyan birinin sıkılması söz konusu olamaz.

Evde, otobüste, metro da canınızın sıkıldığını hissettiğiniz bir anda, bir kitabın kapağını açmak sıkıntınızı gidermeye yetecektir.

Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur.

YALAN VE ADALET

Bu gün Cuma hutbesinde yalan söylemenin çok çok günah olduğu anlatıldı, Toplumun temel ögesi insandır, bireylerin kişilik sahibi, dürüst olması kalkınmada büyük etkendir.

Dinimizde kul hakkı önemli bir yer tutar bu nedenle özellikle genç nesillere adaletli olmayı, yalan söylememeyi, kul hakkına riayet etmeyi, öğretmeliyiz.

BIRAKIN

Tecrübelerime dayanarak diyorum ki sigara, içki, gibi kötü alışkanlıklar insanlarda gençlik yıllarında başlar farklı olmak, kendimizi göstermek, çevremizin uygun bulmadığı, yasak gördüğü şeylere ilgi duymak gibi duygularla başladığımız sonrada bir türlü vaz geçemediğimiz alışkanlıkların başında gelir.

HAYATTAN BEKLENTİLER

HAYATTAN BEKLENTİLER

Zaman o kadar çabuk geçiyor ki yıllar öncesini daha dün gibi hatırladıklarımız var, bizden önceki atalarımız bizler için ne gibi öğütler vermişler, aldığımız ve edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sizler için aktarmaya çalışmak güzellikleri ortaya koyarak hayattan beklentilerimizi buna göre değerlendirmektir.

KADINLARIMIZ

KADINLARIMIZ

Kadın erkek eşittir kadın erkek eşitliğinin medeni kanunda yer aldığı malumlarınızdır.

Atatürk Türk kadınının toplum içinde layık olduğu yere getirilmesi için birçok düzenleme yaptı Medeni kanun ile birlikte seçme ve seçilme özgürlüğü ile ilgili yasal düzenlemeler yaptı.

ÖZEL GÜNLERE TAKILMAYALIM

ÖZEL GÜNLERE TAKILMAYALIM

 

Özel bir hayat yaşamak için özel günlerin arkasına sığınması gerektiğini sanan bir toplumda yaşıyoruz.

Şu an sokağa çıksam ve yolda her rastladığıma bir gazeteci gibi “Önemli günleri sayabilirmisiniz?” diye sorsam alacağım cevapları çok iyi biliyorum.

DAYANIŞMA BUDUR

DAYANIŞMA BUDUR

Sincan Çankırılılar Dernek yönetimi olarak, Derneğimizin hem ofis kısmını, hem Selahattin DÜZBASAN YÂRAN Evimizi, hem de gönül kapılarımızı, ardına kadar açarak KURŞUNLU İlçemizin HOCA HASAN Köy derneğinin yönetimine ve YÂRAN Meclisine Açtık.

Vakit mi Nakit mi

Vakit mi Nakit mi

          Cuma hutbesinde sağlığımızın ve zamanımızın ne denli kıymetli olduğunun vaazını dinlerken oldukça etkilendim.

          İnsanlardan çoğunun aldandığı ve kıymetini takdir edemediği iki nimet olduğunu bunlardan birisinin vücut sağlığı ikincisinin Boş vakitler olduğunu (Hadis No:2162)

          Allah Tela bize çok güzel nimetler vermiştir.

Hayat

Hayat
          Namazsız bir ezanla başlar, Ezansız bir namazla biter.

       Geriye dönüp hayata şöyle bir bakıyorum da; hayat ne kadar çok kısmetleri önümüze serse de, tüm nimetlerden faydalandırmış olsa da, kimine mal mülk verse de, yine de değerini bilemez veya ömrümüz bir pamuk ipliğine bağlı olduğunu unuturuz.

18 Mart 2018 Şehitlerimizi Andık

18 Mart 2018 Şehitlerimizi Andık
          Saygıdeğer Hanımefendiler, beyefendiler, sevgili hemşerilerimiz;

          Buraya bu anlamlı günde davetimize ilgi göstererek geldiğiniz için Dernek Yönetim Kurulu adına hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bizleri bir araya getiren Rabbime şükürler olsun.

Bir aile dostumuzu daha kaybettik.

 Çankırı’mızın unutulmazlarından olan; Vali Ayhan ÇEVİK (HAİN TİKKO) Militanlarının bombalı saldırısı (5 Mart 1999) sonucundan itibaren ve sonrasında geçirdiği trafik kazasından bu güne kadar sağlık problemleri yaşamakta idi.

 Şimdi ise 07.08.2014 hakkın Rahmetine kavuştuğunu derin üzüntülerimizle öğrendik Merhum Ayhan ÇEVİK’E Allah’tan gani, gani Rahmet diliyor inşallah mekânı cennet olur diye duacı oluyoruz. Acılı ailesine; Sayın Nurhan Çevik hanımefendi şahsında kederli Çevik ailesine akrabalarına sevenlerine Başsağlığı diliyor Ülker ailesi olarak acılarını paylaşıyoruz.

Necati ÜLKER

Arasta

Arasta

 

Çayasad’ın üyeliği beni Çankırı’ya bağlıyor 

Çankırı hasretliği hep yüreğimi dağlıyor

Geçmişten geleceğe köprüler kuruyor

Unutulmasın asla Çankırı kültür bilgisi

Başarılar Çayasad Kültür ve sanat dergisi

RAHMET AYI

RAHMET AYI 

Rabbim ulaştırdı şükür bizi mübarek üç aylara

Recep, Şaban yaşanırken geldik Ramazanlara

Mübarek aylar hayırlı olsun tüm Müslümanlara

Ölümlü dünyada önem vermeyelim hanlara saraylara

Rahmet dileyelim geçen yıl bizlerle olup ayrılanlara 

 

GEÇMİŞE BAKTIMDA

               GEÇMİŞE BAKTIMDA

Elli yıl öncekileri hatırlıyorum da çocukluğumda

Komşulardan biri hakkın rahmetine kavuştuğunda

Mahallece haftalarca o ev dolup, dolup taştığında

Acılar hafifletilmek için kur’anlar okutulduğunda

Geçmişe baktım da hey gidi o samimi komşuluk nerede

Arasta

Çayasad’ın üyeliği beni Çankırı’ya bağlıyor 

Çankırı hasretliği hep yüreğimi dağlıyor

Geçmişten geleceğe köprüler kuruyor

Unutulmasın asla Çankırı kültür bilgisi

Başarılar Çayasad Kültür ve sanat dergisi